Поняття та функції фінансів.
Фінанси – це сукупність грошових відносин пов'язаних з обміном, розподілом і перерозподілом фінансових ресурсів, що складають ВВП (кінцева вартість всіх робіт послуг, продукції виробленої в певній країні за один рік), а в певних умовах і національного багатства. Фінанси існують в трьох значеннях: · широкому - фізичні та юридичні особи, публічні фінанси (держава, органи місцевого самоврядування). · вузькому – фінанси публічних союзів (крім фізичних осіб). · спеціальному – фінанси публічні (держава, ОМС).
Фінанси держави – економічні відносини сформування, розподілу та використання централізованих та децентралізованих фондів публічних коштів. · Централізовані фонди – державний бюджет, бюджет ОМС - власність держави, власник держава, розподіляє держава (державно цільові та публічно цільові). · Децентралізовані фонди – фонди коштів, що створюється на підприємствах - ідуть на інтереси власника, власник особа, розпоряджається особа.
Фінанси держави сконцентровано в централізованих та децентралізованих фондах. Централізовані фонди перебувають у розпорядженні держави як суб'єкта публічної влади і формуються за рахунок обов'язкових платежів. Децентралізовані фонди коштів – формується за рахунок коштів підприємств, установ і організацій у всіх формах власності, а також державних асигнувань. Сукупність коштів централізованих і децентралізованих фондів складають фінансові ресурси держави.
Фінанси виконують дві функції: 1. Розподільчу, оскільки фінанси є цільовим інструментом розподілу й перерозподілу вартості ВВП. Механізм дії цієї функції пов'язаний зі схемою розподілу ВВП і включає: 1) первинний розподіл — розподіл доданої вартості й формування первинних доходів суб'єктів, зайнятих у створенні ВВП; 2) перерозподіл, який полягає у вилученні частини доходів видних суб'єктів й формуванні централізованих фондів (І етап перерозподілу); 3) вторинний перерозподіл (II етап перерозподілу), при якому відбувається використання централізованих фондів і формування доходів окремих суб'єктів.
2. Контрольну, сутність якої проявляється в тому, що фінанси є інструментом контролю за процесом розподілу й перерозподілу ВВП, за рухом грошових ресурсів. Адже рух грошовий потоків відображає обмін, розподіл і перерозподіл вартості й тему об'єктивно вимагає контролю. Ця функція фінансів повинна забезпечувати збереження фінансових ресурсів і формування доходів з дотриманням законодавства держави. На практиці вона реалізується шляхом здійснення фінансового контролю через діяльність контролюючих органів.
|