Завдання 4. Проаналізувати фінансову стійкість підприємства на основі коефіцієнтів капіталізації
Методичні вказівки 4.1 Коефіцієнт фінансової автономії визначає частку засобів власників підприємства в загальній сумі засобів, вкладених у майно підприємства. Характеризує можливість підприємства виконувати свої зовнішні зобов'язання за рахунок використання власних засобів, незалежність його функціонування від позикових засобів.
де Кавт. - коефіцієнт фінансової автономії, СК - власний капітал, Б - валюта балансу.
4.2 Коефіцієнт фінансової залежності є доповненням до попереднього коефіцієнту – їхня сума дорівнює 1 (чи 100 %). Коефіцієнт характеризує частку позикових засобів, вкладених у майно підприємства. Ріст цього показника в динаміку означає збільшення частки позикових засобів у фінансуванні підприємства, а, отже, і втрату фінансової незалежності. Чим нижче цей показник, тим менше заборгованість підприємства, тим стійкіше його положення.
де Кзав. - коефіцієнт фінансової залежності , Б - валюта балансу, СК - власний капітал. 4.3 Коефіцієнт фінансового ризику дає найбільш загальну оцінку фінансової стійкості підприємства:
де Кф.р. - коефіцієнт фінансового ризику, ЗК - позиковий капітал, СК - власний капітал.
Показник має просту інтерпретацію: він показує, скільки одиниць притягнутих засобів приходиться на кожну одиницю власних. 4.4 Коефіцієнт маневрування власного капіталу показує, яка частина власного оборотного капіталу знаходиться в обороті, тобто в тій формі, що дозволяє вільно маневрувати цими засобами, а яка капіталізована. Коефіцієнт повинний бути досить високим, щоб забезпечити гнучкість у використанні власних засобів підприємства. Коефіцієнт розраховується за формулою:
де К ман. - коефіцієнт маневрування власного капіталу, Соб. - власні оборотні кошти, СК - власний капітал.
Власні оборотні кошти характеризують ту частину власного капіталу підприємства, що є джерелом покриття його поточних активів. Даний показник можна розрахувати одним з нижче приведених способів: 1) від суми власного капіталу відняти вартість необоротних активів:
де Кс.об. – власний оборотний капітал, від суми оборотних активів відняти суму власного капіталу
Таким чином, формула розрахунку коефіцієнта маневреності (Кман.) здобуває наступний вид:
Цей показник може варіювати в залежності від структури капіталу і галузевої приналежності підприємства. Нормальною вважається ситуація, при якій коефіцієнт маневрування в динаміці незначно збільшується. Різкий ріст даного коефіцієнта не може свідчити про нормальну діяльність. Це зв'язано з тим, що збільшення цього показника можливе або при рості власного капіталу, або при зменшенні власних джерел фінансування. У зв'язку з цим, різке збільшення даного показника автоматично викликає зменшення інших показників. Для визначення оптимального значення коефіцієнта маневрування необхідно порівняти цей показник пв конкретному підприємстві із середнім показником в галузі чи у конкурентів.Для загального наочного аналізу побудуємо таблицю 4.1
Таблиця 4.1 - Зведена таблиця коефіцієнтів капіталізації
Зробити розрахунки і висновки.
|