Завдання 9. Проаналізувати показники рентабельності.
Методичні вказівки На короткострокову і довгострокову платоспроможність підприємства впливає його здатність діставати прибуток. У цьому зв'язку розглянемо наступний аспект діяльності підприємства – рентабельність, що є якісним показником ефективності роботи підприємства. Розглянемо наступні показники рентабельності:
Рентабельність сукупного капіталу характеризує ефективність використання підприємством сукупного капіталу. Визначається за формулою:
, (9.1)
де Рсов.к. - рентабельність сукупного капіталу, П до н.о. - прибуток до оподатковування, Б - валюта балансу. Рентабельність власного капіталу характеризує, який прибуток приносить кожна інвестована власниками капіталу грошова одиниця. Це основний показник, використовуваний для характеристики ефективності вкладень у діяльність того або іншого виду. Показник визначається по формулі:
, (9.2)
де Рсоб.к. - рентабельність власного капіталу, ЧП - чистий прибуток, СК - власний капітал.
Даний показник становить інтерес для наявних і потенційних власників і акціонерів.
Показники рентабельності продукції Валова рентабельність показує ефективність виробничої діяльності підприємства, а також ефективність політики ціноутворення. , (9.3)
де Рвав. - валова рентабельність продажу, ВП - валовий прибуток, ЧД - чистий доход.
Операційна рентабельність продажу – показник, що показує, який прибуток з однієї гривні продажу одержало підприємство після відрахування з валового прибутку адміністративних витрат, витрат на збут й інших операційних витрат.
, (9.4)
де Роп. - операційна рентабельність продажу, ОП - операційний прибуток. ЧД - чистий доход. Чиста рентабельність продажу – це показник, що показує повний вплив структури капіталу і фінансування підприємства на її рентабельність. Даний показник розраховується за формулою:
, (9.5)
де Рч. - чиста рентабельність продажу, ЧП - чистий прибуток. У процесі аналізу необхідно вивчити динаміку перерахованих вище показників рентабельності і провести їх порівняння зі значеннями аналогічних коефіцієнтів по галузі, а також з показниками рентабельності конкурентів. Зведемо всі розраховані раніше показники в таблицю 9.1 Таблиця 9.1 - Аналіз коефіцієнтів рентабельності
Факторний аналіз рентабельності організації
Розглянемо наступну модель рентабельності власного капіталу (Рсоб.к.):
, (9.6) де ЧП – чистий прибуток, СК – власний капітал.
Використовуємо метод подовження факторних моделей; введемо у формулу наступні показники: а)чисту рентабельність продажів (формула 8.19), б) ресурсовіддачу (Ротд.) Ресурсовіддача визначається за формулою:
, (9.7) де ЧД - чистий доход,
в)коефіцієнт залежності: , (9.8)
тоді модель рентабельності власного капіталу прийме наступний вид:
(9.9)
Для проведення факторного аналізу рентабельності підприємства можна використовувати різні прийоми елімінірування, наприклад, скорочений метод ланцюгових підстановок. Для зручності розрахунку впливу факторів на коефіцієнт рентабельності власного капіталу скористаємося допоміжною таблицею 9.2.
Таблиця 9.2 - Зміна коефіцієнта рентабельності власного капіталу і факторних показників у динамиці.
Загальна зміна рентабельності власного капіталу дорівнює різниці між рентабельністю власного капіталу в звітному періоді і рентабельністю власного капіталу в базовому періоді:
(9.10)
Вплив на зміну коефіцієнта рентабельності власного капіталу зміни показника чистої рентабельності продажу визначається за формулою:
(9.11)
Зміна коефіцієнта рентабельності власного капіталу за рахунок зміни коефіцієнта фінансової залежності:
(9.12)
Зміна коефіцієнта рентабельності власного капіталу за рахунок зміни показника ресурсовіддачі:
(9.13)
Шляхом додавання значень зміни показника рентабельності власного капіталу за рахунок кожного фактора виходить загальна зміна значення коефіцієнта:
(9.14)
У таблиці 9.3 узагальнимо вплив факторів, що впливають на зміну показника рентабельності власного капіталу.
Таблиця 9.3 - Зведена таблиця впливу факторів на рентабельність власного капіталу
|