Завдання 6. Проаналізувати ліквідність підприємства за допомогою методики порівняння степеней ліквідності активів і термінів погашення пасивів.
Методичні вказівки Фінансовий стан підприємства в короткостроковій перспективі оцінюється показниками ліквідності і платоспроможності, що характеризують можливість своєчасних і повних розрахунків по короткострокових зобов'язаннях перед контрагентами. Аналіз платоспроможності і ліквідності важливий не тільки для підприємства, але і для зовнішніх інвесторів. Ліквідність балансу визначається як ступінь покриття зобов'язань підприємства його активами, термін перетворення яких у гроші відповідає терміну погашення зобов'язань. Від ліквідності балансу варто відрізняти ліквідність активів, що визначається як величина, зворотна часу, необхідному для перетворення їх у кошти. Чим менше часу, що буде потрібно, щоб даний вид активу був переведений у грошову форму, тим вище його ліквідність. Аналіз ліквідності балансу полягає в порівнянні засобів по активу, згрупованих за ступенем їх ліквідності і розташованих у порядку убування ліквідності, із зобов'язаннями по пасиву, згрупованими за термінами їх погашення і розташованими в порядку зростання таких термінів. У залежності від ступеня ліквідності, тобто швидкості перетворення в кошти, активи підприємства розділяються на групи.
1) Л1. Найбільш ліквідні активи. До них відносяться всі статті коштів підприємства і поточні фінансові інвестиції.
(6.1) Розкрити економічну сутність рядків балансу. 2) Л2. Швидко реалізовані активи. До цієї групи відносяться активи, для звертання яких у грошову форму потрібно більш тривалий час:
(6.2) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
Ліквідність цих активів залежить від ряду суб'єктивних і об'єктивних факторів: своєчасності відвантаження продукції, оформлення банківських документів, швидкості документообігу в банках, від попиту на продукцію і її конкурентноздатності, платоспроможності покупців, форм розрахунків.
3) Л3. Повільно реалізовані активи. До них відносяться активи, для яких знадобиться набагато більший термін для перетворення виробничих запасів і витрат у незавершеному виробництві в готову продукцію, а потім у кошти.
(6.3) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
4) Л4. Важко реалізовані активи. До цієї групи відносяться необоротні активи підприємства, вартість яких відбита в першому розділі активу балансу:
(6.4) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
Пасиви балансу групуються за ступенем настання терміну їх оплати. Зобов'язання підприємства групуються відповідно до передбачуваних термінів погашення. Використовуючи цей критерій, зобов'язання підприємства можна згрупувати в такий спосіб:
1) П1. Найбільш термінові зобов'язання. До них відноситься кредиторська заборгованість за придбані товари, роботи, послуги:
(6.5) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
2) П2. Короткострокові пасиви. До цієї групи відносяться статті четвертого розділу пасиву балансу за винятком кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги, і статті другого і п'ятого розділів пасиву балансу.
(6.6) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
3) П3. Довгострокові пасиви. Ця група представлена довгостроковими зобов'язаннями підприємства, відбитими в третьому розділі пасиву балансу, а також статтями другого і п'ятого розділів пасиву балансу, не віднесеними до другої групи:
(6.7) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
4) П4. Постійні (стійкі) пасиви – це статті першого розділу пасиву балансу: (6.8) Розкрити економічну сутність рядків балансу.
Для визначення ліквідності балансу необхідно зіставити підсумки приведених груп з активу і пасиву. Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо дотримуються нерівності:
Л1 >= П1 Л2 >= П2 Л3 >= П3 Л4 <= П4 Для характеристики ліквідності аналізованого підприємства скористаємося таблицею 6.1.
Таблиця 6.1 - Аналіз ліквідності балансу
Зробити висновки, навести приклади.
|