Заміна трубопроводів теплових мереж на попередньо ізольовані
Сьогоднішній стан теплових мереж охарактеризовано вище. Згідно з даними, наведеними в опитних листах, реконструкція теплових мереж шляхом їх заміни на попередньо ізольовані трубопроводи планується в 10 містах та 3 районах області. Загальна протяжність ветхих і аварійних мереж, які підлягають реконструкції, складає 510,1 км, їх розподіл по кожному місту і району області наведено в додатку 8. При підготовці оцінки економічного ефекту від реконструкції тепломереж враховується наступне. Розрахунок величини зменшення витрат палива при зменшенні тепловтрат під час транспортування теплоносія тепловими мережами розраховується на основі наданих в опитних листах величин тепловтрат по кожному підприємству з урахуванням долі трубопроводів, які підлягають перекладанню від загальної протяжності трубопроводів, питомих величин витрат палива на одиницю відпущеної теплової енергії і середньої величини зменшення тепловтрат при заміні існуючих мереж новими попередньо ізольованими трубами. Ця величина економії може бути прийнята згідно з виконаними ПІНЕІ на замовлення підприємств теплопостачання техніко-економічних розрахунків, а також розрахунків, наведених в схемах розвитку систем теплопостачання населених пунктів Луганської області, в наукових публікаціях тощо. Наведена цифра зменшення тепловтрат, що досягається при заміні ветхих мереж на нові попередньо ізольовані, в середньому складає
Таким чином, для розрахунку величини економії палива застосовується формула: Егаз, тр = Qтп· L нов./Lзаг· (1 - 1/2,8) ·g, де Егаз, тр – економія палива при транспортуванні теплоносія, яка досягається завдяки заміні трубопроводів на попередньо ізольовані, млн м3; Qтп – загальні тепловитрати в мережах по підприємству, Гкал; Lнов, Lзаг – довжини ділянок мереж, які перекладаються, і загальна по підприємству, м; g – фактичні питомі витрати палива на виробництво теплової енергії по кожному підприємству, м3/Гкал. Розрахунок величини економічного ефекту від зменшення споживання електроенергії на транспортування теплоносія тепловими мережами розраховується на основі величин споживання електроенергії по кожному підприємству з урахуванням долі трубопроводів, які підлягають перекладанню від загальної протяжності трубопроводів, і відомих усереднених величин розподілу загальних витрат електроенергії між виробництвом, транспортуванням і постачанням. Вони визначені за результатами більш ніж Таким чином, для розрахунку величини економії електроенергії застосовується формула:
Еел, тр = Еел · 0,4 · L нов./Lзаг ·0,5,
де Еел, тр – економія електроенергії при транспортуванні теплоносія, яка досягається завдяки перекладанню трубопроводів на попередньо ізольовані, Еел – загальні витрати електроенергії по підприємству, млн кВт·год.; Lнов., Lзаг – довжини ділянок мереж, які перекладаються, і загальна по підприємству, м.
Розрахунок капітальних витрат на заміну трубопроводів. З метою оцінки капітальних вкладень, потрібних для заміни теплових мереж, використовувались дані осередненої вартості попередньо ізольованих труб різного діаметра (окремо по кожному діаметру), визначених по прайс-листам фірм-виробників, даним, наведеним в схемах розвитку окремих населених пунктів, науково-технічних публікаціях тощо. З цих даних випливає, що осереднено кінцева вартість робіт з перекладання теплових мереж вдвічі перевищує сумарну вартість самих труб і фасонних частин до них. Однак, в розрахунках економічного ефекту від заміни трубопроводів обов’язково слід враховувати вартість ремонтних робіт, які підприємство мало б виконувати протягом строку дії інвестиційного проекту, в разі коли були б залишені старі трубопроводи без заміни. Для оцінки цієї величини, яка тісно пов’язана із середньою кількістю ремонтів на 1 км трас, і з роками постійно зростає, скористуємося літературними даними. З них випливає, що витрати на проведення ремонтних робіт старих труб протягом строку життя нового трубопроводу практично дорівнюють вартості будівельно-монтажних робіт з прокладання нового трубопроводу. Відповідно до цього в капвитратах на заміну аварійних та ветхих мереж на нові попередньо ізольовані не враховуються витрати на їх перекладання. При визначенні об’ємів зменшення викидів за рахунок зниження споживання електроенергії застосовуються дані, наведені в методиці розрахунку (додаток 23). При цьому розробники Програми мають повну ясність стосовно цієї статті отриманого економічного ефекту – цей ефект не досягається безпосередньо на підприємстві теплопостачання і не впливає на величину його витрат, тим не менше, вважаємо за необхідне оцінити потенціал цієї статті, оскільки при формуванні комплексного проекту зі зменшення викидів в системах теплопостачання ця стаття може мати суттєве значення для потенційного інвестора. Результати розрахунків наведено в додатку 9. Детальні дані щодо реконструкції теплових мереж із зазначенням протяжності трубопроводів по кожному діаметру і розрахунок капітальних витрат на їх перекладання наведено у додатку 24.
|