Надання першої допомоги при захворюванні органів шлунково- кишкового тракту, нападі апендициту, прориві виразки шлунка.
Найчастіше трапляються такі захворювання органів шлунково-кишкового тракту (ШКТ): - хронічний гастрит чи виразка шлунка, що характеризується частим ниючим болем у верхній частині живота, нудотою; - виразка 12-палої кишки, яка супроводжується болем, що виникає натщесерце або через 1-2 год після приймання їжі; - гострий холецистит (запалення жовчного міхура), який викликає біль у правому підребер'ї, що віддає у праву лопатку. Може спостерігатися підвищення температури; - гострий нанкреатит (запалення підшлункової залози), який викликає оперізуючий біль у верхній половині живота, що віддає у поперек. Усі захворювання шлунково-кишкового тракту так чи інакше супроводжуються болем у різних відділах живота і мають ще певні додаткові ознаки, що можуть свідчити про захворювання саме органів травлення (іл. 6.12). Так, біль у нижній частині живота з різних боків указує на захворювання сечовидільної системи чи гінекологічні хвороби (іл. 6.13). У цьому разі не допоможе вживання ліків, призначених для лікування хвороб кишково-шлункового тракту. Тому в усіх випадках потрібна термінова консультація лікаря, тільки він може правильно встановити діагноз і призначити відповідне лікування.
Важливо знати, що деякі захворювання органів черевної порожнини часто потребують невідкладної хірургічної допомоги (іл. 6.14). Вони об’єднуються в поняття «гострий живіт» (іл. 6.15). Сюди входять важкі гострі захворювання органів черевної порожнини: гострий апендицит, перфорація (прорив) виразки шлунка і кишечника, ускладнені гострий холецистит і панкреатит; кишкова непрохідність; защемлення грижі та ускладнення всіх цих захворювань — перитоніт (запалення очеревини). Не менш небезпечні — позаматкова вагітність і тупі травми живота з розривом печінки, селезінки, які часто ускладнюються внутрішньочеревною кровотечею.
Початок таких захворювань гострий, раптовий, стан різко погіршується, можливе затьмарення свідомості. Артеріальний тиск знижується, пульс стає частим, слабкого наповнення. Провідними ознаками вважаються: біль, нудота, блювання, болючість і напруження м’язів передньої черевної стінки при натисканні на неї (іл. 6.16).
|