Розрахувати стан озимих культур на момент припинення вегетації
Виконати розрахунки стану озимих культур в Одеській та у Вінницькій областях. Загальна посівна площа в Одеській області 321 тис.га, Вінницькій – 290 тис.га. На 20 вересня в Одеській області засіяно 23 % загальної площі, у Вінницькій області 20 % площі було засіяно на 10 вересня. Розрахунки виконуються в робочій табл. 2.9. Техніка розрахунків: - від дати, коли засіяно площі 20% і більше від загальної площі під озимі культури розраховуються очікувані запаси продуктивної вологи за даними рис. 1.7, або використовувувати фактичні спостереження за запасами вологи;
Таблиця 2.9 – Початкові значення метеорологічних елементів для розрахунку стану озимих на припинення вегетації
- розраховуються середні запаси продуктивної вологи як середнє арифметичне в декаду сівби; - розраховується за рівнянням 1.26 середня кількість рослин на 1м2; - розраховується розмір площі із поганим станом озимих культур за рівнянням 1.31 для Одеської області, та 1.32 для Вінницької області; - визначаються розміри площі з поганим станом озимої пшениці; - складається текст прогнозу, в якому вказуються агрометеорологічні умови в період сівби, особливості осінньої вегетації озимих, очікувану кущистість, та розміри площі з поганим станом.
Контрольні питання
1.Як розраховується дата сходу снігу 2. Як розраховуються дати просихання ґрунту до м'якопластичного стану навесні? 3. Як розраховується дата настання м'якопластичного стану ґрунту? 4. Як розраховується дата початку польових робіт за методом А.М.Дерев'янко? 5. Які вхідні дані потрібні для визначення відмерзання ґрунту? 6. Від чого залежить тривалість відмерзання ґрунту? 7. Як розраховуються дати просихання ґрунту до м'якопластичного стану? 8. Які методи розрахунків термінів сівби озимих культур ви знаєте? 2. Як розраховуються терміни сівби озимої пшениці в Україні? 3. Як розрахувати стан озимих культур на момент припинення вегетації в районах недостатнього зволоження? 4.Які райони відносяться до районів доброго та недостатнього зволоження? 5. Яка сума ефективних температур необхідна від сівби до появи сходів та від сходів до кущіння озимої пшениці? 6.Як розраховуються запаси продуктивної вологи під озимою пшеницею? 7. Як розраховуються терміни сівби у районах недостатнього зволоження?
Список літератури
Основна
1. Руководство по составлению агрометеорологических прогнозов. Т. 1 и 2. - Л.: Гидрометеоиздат, 1984. – 320 с. 2.Божко Л.Ю. Агрометеорологічні розрахунки і прогнози. Навчальний посібник. – Київ., КНТ, 2006. – 215 с. 3.Польовий А.М., Божко Л.Ю. Довгострокові агрометеорологічні прогнози. Підручник. – Київ. КНТ, 2007. – 296 с.
Додаткова
1.Деревянко А.Н. Начало полевых работ и сроков сева ранних работ и сроков сева ранних яровых культур. Агрометеорологические условия и продуктивность сельского хозяйства. – Л.: Гидрометеоиздат, 1978. 2. Грушка И.Г., Дмитренко В.П. О расчете ожидаемых сроков сева озимой пшеницы и оценка его эффективности. //Тр. УкрНИГМИ, 1969, вып. 84. 3. Вериго С.А. Прогноз изменения запасов продуктивной влаги в почве по периодам вегетации. Руководство по составлению агрометеорологических прогнозов. – Л.: Гидрометеоиздат. 1984. 4. Пятовская Л.К. Агрометеорологическое обоснование сроков сева озимых культур. – Минск.: Ураджай. 1977.
|