Т. 3. Міжнародна торгівля
Вправа 1. Для кожного положення, наведеного нижче, знайдіть відповідні йому термін або поняття. 1. Податок, який встановлюється на товар, що імпортується. 2. Здатність країни виробляти товар чи послугу з меншими витратами в порівнянні з іншими країнами 3. Різні бар’єри (за виключенням митних податків), які обмежують міжнародну торгівлю: імпортні квоти, спеціальні ліцензії тощо. 4. Товари та послуги, які одна країна продає громадянам і фірмам інших країн. 5. Кількісний ліміт на ввезення товарів з інших країн. 6. Продаж на світовому ринку товарів по цінам нижчим їх собівартості. 7. Товари і послуги, які ми купуємо у громадян і фірм інших країн. 8. Здатність країни виробляти товар чи послугу з відносно меншими альтернативними витратами в порівнянні з іншими торговими партнерами. 9. Встановлення бар’єрів на шляху вільної торгівлі. 10. Інструмент торгової політики, за допомогою якого уряд може стимулювати внутрішніх виробників – експортерів продукції. 11. Країни, що беруть участь в процесі міжнародної торгівлі, досягають рівня споживання, що перевищує їх внутрішні виробничі можливості – це відбувається внаслідок… 12. Організація, діяльність якої спрямована на зменшення мита та усунення різних нетарифних обмежень в міжнародній торгівлі. 13. Відношення експортних цін до імпортних цін. 14. Процес міжнародного обміну, що ґрунтується на принципі порівняльних переваг і виключає будь яке втручання держави.
Терміни і поняття
а) абсолютні переваги; ж) протекціонізм; б) порівняльні переваги; з) імпортне мито; в) експорт; и) імпортна квота; г) імпорт; і) нетарифні бар’єри; д) умови торгівлі; ї) експортна субсидія; е) виграшу від торгівлі; й) СОТ; є) демпінг; к) вільна торгівля.
Вправа 2. Знайдіть правильну відповідь. 1. Товари та послуги, що беруть участь у світовій торгівлі, називаються: а) транзитними; б) світовими: в) похідними; г) торгуємими.
2. Особливостями міжнародної торгівлі у порівнянні з умовами національного ринку є: а) значний вплив політичних факторів б) більш слабка конкуренція в) низький рівень цін г) більш жорстка конкуренція д) правильна відповідь у п. а, г.
3. Альтернативна вартість представляє собою: а) одиницю товарів однієї країни, виражену в одиницях інших товарів іншої країни; б) одиницю товарів однієї країни, виражену в грошових одиницях іншої країни; в) грошові одиниці однієї країни, виражені в одиницях товарів іншої країни; г) одиницю товарів однієї країни, виражену в одиниці того ж товару іншої країни.
4. Росія може виробляти 1т пшениці або 4 т вугілля, використовуючи одну одиницю ресурсів. Україна може виробляти 2 т пшениці або 5 т вугілля, використовуючи також одну одиницю ресурсів. а) Росія буде експортувати пшеницю та імпортувати вугілля; б) Україна буде експортувати пшеницю та імпортувати вугілля; в) Росія не буде експортувати та імпортувати пшеницю; г) Україна не буде експортувати та імпортувати вугілля; д) всі відповіді невірні.
5. Принцип порівняльних переваг вперше сформулював: а) Томас Мальтус; б) Альфред Маршал; в) Пол Самуельсон; г) Давід Рікардо.
6. Країни А і Б виробляють наступну кількість літаків та кораблів (в одиницях):
Використовуючи принцип порівняльних переваг, обмінний коефіцієнт складе: а) 1 од. літаків за ½ одиниці кораблів; б) 1 од. літаків за 2 одиниці кораблів; в) від 1 до 1 1/3 одиниці літаків за 1 одиницю кораблів; г) від ½ до 3/4 одиниці літаків за 1 одиницю кораблів.
7. Міжнародна спеціалізація і вільна торгівля, що ґрунтуються на принципі порівняльних переваг, означає: а) скорочення внутрішнього споживання країни; б) збільшення сукупного виробництва товарів; в) перевищення рівня споживання країн їх виробничих можливостей; г) вірно все вищезазначене.
8. Відповідно до теорії М. Портеру основними детермінантами конкурентних переваг є: а) факторні умови; б) умови попиту на товари та послуги; в) характер родинних і підтримуючих галузей; г) стратегія фірми, її структура й конкуренти; д) всі відповіді вірні.
9.До якого виду міжнародної торгівлі відносяться лізинг, консалтинг, інжиніринг: а) промисловою продукцією; б) послугами; в) сировиною; г) фінансовими активами.
10.Міжнародна торгівля є взаємовигідною, якщо: а) одна країна має абсолютні переваги у виробництві одного товару, а інша країна – абсолютні переваги у виробництві іншого товару; б) країна не має абсолютних переваг у виробництві жодного товару; в) країна має порівняльні переваги у виробництві певних товарів; г) всі відповіді вірні.
11. Напрямок в економічній теорії і політиці, що грунтується на принципах свободи торгівлі й невтручання держави в приватнопідприємницьку діяльність, називається: а) протекціонізмом; б) усуненням бар'єрів; в) кейнсіанством; г) фрітрейдерством; д) меркантилізмом.
12. Політика протекціонізму спрямована на: а) розширення імпорту із-за кордону; б) захист вітчизняного виробництва від іноземних конкурентів; в) скорочення вітчизняного експорту; г) обмеження ввозу іноземного капіталу.
13. До інструментів, що використовуються державою для регулювання міжнародної торгівлі, не відносяться: а) митний тариф; б) квоти; в) ліцензії; г) стандарти якості; д) санітарні обмеження; e) вірна відповідь відсутня.
14.Скасування мита на імпортні товари призведе до наступних наслідків: а) зниження внутрішньої ціни даного товару; б) збільшення споживання даного товару; в) зниження виробництва даних товарів всередині країни; г) втрат бюджету; д) всі відповіді вірні.
15. Визначте кількісні методи торгової політики: а) квотування; б) демпінг; в) мито; г) державні закупки; д) добровільне обмеження експорту.
16. Визначте приховані методи торгової політики: а) квотування; б) технічні бар’єри; в) ліцензування; г)державні закупки; д) субсидії; е) вимоги про вміст місцевих компонентів.
17. Підвищення мита однозначно призведе до виграшу: а) покупців імпортних товарів; б) виробників - імпортерів даних товарів; в) державного бюджету; г) всіх вітчизняних товаровиробників.
18. До тарифних методів торгової політики відносяться: а) транзитне мито; б) демпінг; в) мито; г) квота; д) субсидії; е) вимоги про вміст місцевих компонентів.
19. Прибічники протекціонізму стверджують, що введення торгових бар’єрів (мита, квот) приводить до: а) скорочення зайнятості в галузях національної економіки; б) захисту галузей національної економіки; в) створення вітчизняних монополій; г) послабленню обороноздатності країни.
20. Суспільство в якому телекомунікації та високі комп’ютерні технології виконують головну роль у виробництві і обміні інформацією і знаннями називається: а) доіндустріальне; б) індустріальне суспільство; в) постіндустріальне суспільство; г) всі відповіді невірні.
21. Для країн, що знаходяться на відповідному рівні інтеграції характерно встановлення свободи руху товарів та послуг, а також капіталу і робочої сили: а) зона вільної торгівлі; б) митний союз; в) спільний ринок; г) економічний союз.
22. Головним структурним перетворенням останніх десятиліть в економіці є: а) зменшення частки послуг у структурі економіки б) збільшення частки галузей добувної промисловості в економіці в) зміна співвідношення між матеріальним виробництвом і сферою послуг г) збільшення частки сільського й лісового господарства в економіці
Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове.
1. Протекціонізм сприяє розвитку вільної торгівлі та обмеженню державного втручання в зовнішньоекономічну діяльність. 2. Країни експортують продукти інтенсивного використання дефіцитних факторів виробництва та імпортують продукти інтенсивного використання надлишкових факторів виробництва. 3. Необхідні умови порівняльних переваг країни полягають у здатності країни виробляти товари з меншими витратами у порівнянні з іншими країнами. 4. Парадокс Леонтьєва полягає в тому, що трудонадлишкові країни експортують капіталоємну продукцію, тоді як капіталонадлишкові - трудомістку. 5. У сучасній міжнародній торгівлі закон абсолютних переваг не працює. 6. Якщо Україна має порівняльні переваги у виробництві цукру, то це означає, що вона має також абсолютні переваги у його виробництві. 7. Цілеспрямований вплив держави на торгові відносини з іншими країнами – це валютна політика держави. 8. Сфера товарно-грошових відносин, що представляє собою сукупність зовнішньої торгівлі всіх країн світу – це визначення світової економіки. 9. Зовнішньоторговий оборот визначається шляхом віднімання від величини експорту величини імпорту. 10. В економіці України має місце експорторозширююче зростання чорної металургії. 11. Економічний благоустрій країни в умовах вільної торгівлі завжди нижчий, ніж при введенні імпортного мита. 12. Введення мита стимулює внутрішнє споживання в країні. 13. Імпорт товарів і послуг приводить до зростання внутрішніх цін і є причиною інфляції. 14. Імпорт збільшує сукупний попит в країні. 15. Обмеження імпорту призводить до збереження в країні неефективних галузей і стримує зростання ефективних виробництв. 16. Якщо в Китаї рівень витрат на виробництво кожного товару складає 80% від рівня витрат України, то Китай має порівняльні переваги у виробництві всіх товарів по відношенню до України 17. З точки зору обмеження імпорту іноземних товарів імпортні квоти результативні, ніж мито. 18. Рівень життя в Україні в більшій мірі, ніж в Іспанії, залежить від зовнішньої торгівлі.
Т. 4. Міжнародна міграція капіталу (Міжнародні інвестиції та Міжнародний кредит)
Вправа 1. Для кожного положення, наведеного нижче, знайдіть відповідні йому термін або поняття. 1. Міждержавний рух капіталу в формі надання валютних і товарних ресурсів за умов зворотності, строковості й платності 2. Акціонерна або приватна компанія, що включає в себе одиниці у двох або більше країнах і має спільні стратегії у функціонуванні усіх її філій. 3. Сукупність правових, економічних, політичних і соціальних факторів, що визначають привабливість держави для закордонних інвестицій. 4. Країна перебування інвестиційного суб'єкта. 5. Країна розташування інвестиційного об'єкта. 6. Вкладення капіталу у цінні папери, що не забезпечує контроль інвестора над об'єктом інвестування і метою якого є виключно отримання доходу у формі дивідендів чи відсотків. 7. Вкладення капіталу, що забезпечує контроль інвестора над об'єктом інвестування з метою отримання доходу. 8. Акціонерне чи неакціонерне підприємство, в якому прямому інвестору – резиденту іншої країни належить понад 10% простих акцій (в акціонерному товаристві) або їх еквівалент у статутному фонді (для інших форм власності). 9. Капіталовкладення в об'єкти підприємницької діяльності, фінансовані за рахунок доходів або прибутку іноземного інвестора, які отримані на території приймаючої країни. 10. Неформальна міжнародна урядова організація найбільших країн-кредиторів. 11. Неформальна міжнародна організація найбільших банків - кредиторів.
Терміни і поняття
а) реінвестиції; є) прямі інвестиції б)підприємство з іноземними інвестиціями; ж) ТНК в) інвестиційний клімат; з) країна базування г) міжнародний кредит; и) Паризький клуб; д) Лондонський клуб; і) приймаюча країна е) портфельні інвестиції
Вправа 2. Знайдіть правильну відповідь. 1. До підприємницьких інвестицій відносяться a) позичковий і приватний капітал; б) короткострокові, середньострокові й довгострокові капіталовкладення; в) прямі та інші інвестиції; г) портфельні та прямі інвестиції.
2. Приватні капіталовкладення - це: a) кошти з держбюджету; б) кошти приватних фірм і банків; в) кошти, прямо або побічно вкладені у виробництво; г) кошти, що даються в борг; д) всі попередні відповіді невірні.
3. По характеру використання капіталовкладення бувають: a) державні й приватні; б) підприємницькі й позичкові; в) короткострокові й довгострокові; г) підприємницькі й портфельні; д) короткострокові, середньострокові й довгострокові.
4. Переміщення капіталу за кордон - це: a) процес переміщення коштів разом з переміщенням населення з одних країн в інші; б) процес вилучення частини капіталу з національного обороту однієї країни й переміщення його в обіг іншої країни; в) переміщення коштів без переміщення населення з одних країн в інші; г) всі попередні відповіді вірні.
5. Вкладення капіталу з метою отримання довгострокового інтересу за допомогою прав власності або вирішальних прав у керуванні – це: a) позичковий капітал; б) короткострокові інвестиції; в довгостроковий капітал; г) прямі інвестиції; д) державні капіталовкладення; е) портфельні інвестиції;
6. За терміном розміщення капіталовкладення діляться на: a) державні й частки; б) короткострокові й позичкові; в) короткострокові й довгострокові; г) підприємницькі й портфельні; д) короткострокові, середньострокові й довгострокові.
7. Підприємницькі інвестиції - це: a) кошти з держбюджету; б) кошти приватних фірм і банків; в) кошти, прямо або побічно вкладені у виробництво; г) кошти, що даються в борг; д) всі попередні відповіді вірні.
8. Позичковий капітал - це: a) кошти з держбюджету; б) кошти приватних фірм і банків; в) кошти, прямо або побічно вкладені у виробництво; г) кошти, що даються в борг; д) всі попередні відповіді невірні.
9. Вкладення капіталу в іноземні цінні папери, що не дають права реального контролю над об'єктом вкладення - це: a) позичковий капітал; б) короткострокові інвестиції; в) довгостроковий капітал; г) прямі інвестиції; д) державні капіталовкладення; е) портфельні інвестиції.
10. Диверсифікація портфельних інвестицій здійснюється для
11. Капіталовкладення, які дають права на дохід і управлінський контроль за об'єктом вкладення капіталу за кордоном - це
12. До складу прямих закордонних інвестицій включається...
13. Метою прямих закордонних інвестиції є: a) контроль інвестора над об'єктом вкладення капіталу;
14. Ознакою прямих закордонних інвестицій є те, що на їхній основі виникають...
15. До прямих зарубіжних інвестицій із перечислених нижче відносяться: а) російський банк купує акції німецької автомобільної компанії на суму 10 млн. євро. Загальна вартість випуску акцій цієї компанії складає 250 млн. євро; б) італійський інвестиційний фонд купує казначейські векселі Міністерства фінансів Іспанії на суму 50 млн. євро; в) Російська і Українська компанії створюють в Києві спільну консалтингову фірму з рівними долями в уставному капіталі; г) Україна отримала позику за кордоном на розвиток вугільної промисловості.
16. Міжнародне переміщення прямих закордонних інвестицій приводить до
17. В країні, що вивозить капітал, доходи власників
18. Основними організаційними формами закордонних філій є: a) головна компанія б) дочірня компанія в) асоційована компанія г) філія д) спільне підприємство е) правильна відповідь у п. а, б, г є) правильна відповідь у п. б, в, г.
19. Підприємство, що повністю належить прямому інвестору-нерезиденту, називається: а) філіал; б) асоційована компанія; в) венчурна компанія; г) дочірня компанія.
20. Сукупність правових, економічних, політичних і соціальних факторів, що визначають привабливість країни для іноземних інвестицій - це: а) прямі зарубіжні інвестиції; б) ТНК; в) портфельні зарубіжні інвестиції; г) інвестиційний клімат.
21. Вивіз підприємницького капіталу це: а) експорт у вигляді короткострокових або довгострокових позик (кредитів); б) довгострокові закордонні інвестиції, що ведуть до створення за кордоном філій, дочірніх компаній і змішаних підприємств; в) приватні рахунки в закордонних банках; г) всі відповіді вірні.
22. Позичкова форма вивозу капіталу: а) забезпечує володіння контрольним пакетом акцій підприємства; б) передбачає надання кредиту й одержання відсотків по ньому; в) надає право володіння певною часткою капіталу підприємства; г) характеризується безплатністю капіталу.
23. Міграція капіталу сприяє: а) подоланню проблеми внутрішнього виробництва й обмеженості ресурсів; б) розширенню товарного експорту; в) посиленню інтернаціоналізації виробництва; г) всі відповіді вірні. 24. Відзначте причини вивозу капіталу: а) відносний надлишок капіталу на національному ринку; б) прагнення ТНК використовувати відмінності між країнами в рівні витрат виробництва; в) прагнення одержати вільний доступ до джерел сировини; г) поліпшення кон'юнктурних умов підприємництва; д) всі відповіді вірні.
25. Рух позичкового кредиту в сфері міжнародних економічних відносин, пов'язаний з наданням валюти й товарних ресурсів на умовах зворотності, терміновості й платності - це: а) прямі інвестиції; б) портфельні інвестиції; в) підприємницький капітал; г) всі відповіді невірні.
26. Міжнародний кредит виконує наступні функції: а) перерозподіл позичкового капіталу між країнами; б) економія витрат обігу; в) прискорення концентрації й централізації капіталу завдяки іноземним кредитам; г) регулювання економіки; д) всі відповіді вірні.
27. Міжнародні фінансові інститути виконують наступні функції: а) надають кредити країнам; б) розробляють принципи функціонування світової валютної системи; в) здійснюють міждержавне регулювання міжнародних валютно-кредитних і фінансових відносин; г) всі відповіді вірні.
28. Неформальна організація промислово розвинених країн, що займається проблемами урегулювання, відстрочкою платежів по державному боргу країни - це: а) Паризький клуб; б) МВФ; в) ВТО; г) MAP; д) всі відповіді невірні.
29. Криза зовнішньої заборгованості виникла тому, що: а) країни, що розвиваються не в змозі були обслуговувати свою зовнішню заборгованість; б) відбувся перерозподіл капіталу всередині розвинутих країн; в) відбулося падіння процентних ставок в США; г) розвинуті країни були не в змозі обслуговувати свою зовнішню заборгованість.
30. Механізм врегулювання міжнародної зовнішньої заборгованості не передбачає: а) реструктуризації боргу; б) використання штрафних санкцій; в) подовження термінів погашення боргу; г) списання боргу або його частини.
Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове.
1. Ліквідність портфельних інвестицій нижча, ніж прямих. 2. Причиною переміщення капіталу за кордон є відносна дефіцитність капіталу у власній країні. 3. По джерелам походження капіталовкладення діляться на державні і приватні. 4. Підприємство, що повністю належить прямому інвестору - нерезиденту називається асоційованою компанією 5. В країні, що ввозить капітал доходи власників капіталу підвищуються. 6. Лідерами експорту капіталу є нові індустріальні країни. 7. При переміщенні капіталу із країни А в країну Б, у країні А скорочується ВВП і зростає ВНП. 8. ТНК виникають на основі портфельних інвестицій. 9. Вивіз капіталу здійснюється в трьох основних формах: підприємницька, кредитна та інвестиційна. 10. Портфельні інвестиції – це вкладення капіталу в іноземні цінні папери, що не дають інвесторові права реального контролю над об'єктом інвестування, а дають право на дохід. 11. Європейський банк Goldman Sachs Bank купив акції російської компанії «Сибнефть» на 20 млн. дол. Загальна вартість випуску акцій 600 млн. дол. - це прямі інвестиції. 12. Головні потоки новітніх технологій проходять між розвиненими країнами, хоча вони – конкуренти. 13. Іноземні інвестиції суттєво впливають на поточний стан національної економіки України. 14. Україна є інвестиційно привабливою для іноземних інвесторів. 15. Оскільки в Україні ставка процента значно вища ніж у Західних країн, то відповідно в ній відмічаються значні обсяги прямих іноземних інвестицій. 16. Географічне положення країни та наявність у ній природних ресурсів є визначальними факторами інвестиційного клімату в будь-якій економіці. 17. Основними країнами-донорами капіталу в сучасному світі є країни «Великої сімки». 18. Експорт та імпорт підприємницького капіталу характеризується виключно позитивними наслідками. 19. Причиною експорту капіталу є високий рівень відсоткових ставок у власній країні. 20. Рівень доходності капіталовкладень є єдиним фактором, що впливає на вибір країни інвестування.
|