МЕТОДИ ОЧИСТКИ РЕЧОВИН
Перша допомога при нещасних випадках
При легких термічних опіках шкіру слід обробити спиртом, а потім змазати гліцерином або вазеліном. При більш сильних опіках спечене місце після обмивання концентрованим розчином перманганату калію та спиртом змащують маззю від опіків. При опіках кислотами шкіру потрібно промити великою кількістю води, а потім нейтралізувати 1%-ним розчином соди або нашатирного спирту. При опіках рідким фенолом необхідно розтирати побілілу частину шкіри гліце-рином до тих пір, поки відновиться нормальний колір шкіри, потім промити водою і накласти компрес із вати чи марлі, змоченої гліцерином. При опіках лугами шкіру промивають водою, а потім нейтралізують 1%-ним розчином борної кислоти. Аміак майже не діє на шкіру, але при попаданні в очі може викликати сильне пошкодження і навіть сліпоту. При випадковому попаданні реактивів усередину рекомендується випити велику кількість води. Разом з цим при отруєнні кислотами необхідно випити 2%-ний розчин двовуглекислої соди, лугами - склянку 2%-ної оцтової або лимонної кислоти. При отруєнні необхідно вивести потерпілого на свіже повітря, зробити штучне дихання та викликати лікаря. Лабораторна робота 1 МЕТОДИ ОЧИСТКИ РЕЧОВИН
В лабораторній практиці найчастіше використовують такі методи очистки речо-вин: перекристалізація і сублімація (для твердих речовин), перегонка (для рідких і твердих речовин), поглинання (для газів).
Перекристалізація
Очистка перекристалізацією базується на зміні розчинності речовин зі зміною температури. Під розчинністю розуміють вміст (концентрацію) розчиненої речовини в насиченому розчині. Вона виражається у відсотках або грамах розчиненої речовини на 100 г розчинника. Для переходу від першого способу вираження концентрації до другого можна використовувати формули:
а = в =
де а - відсоток по масі, тобто число грамів розчиненої речовини в 100 г розчину; в - число грамів розчиненної речовини в 100 г розчинника. Для процесу перекристалізації велике значення має вірний вибір розчинника. При цьому слід враховувати хімічні властивості речовини, яку необхідно очистити. Речовина повинна слабо розчинятись у вибраному розчиннику на холоді і добре - при нагріванні; домішки повинні мати або добру розчинність у холодному розчиннику, або погану - в гарячому. Розчинник не повинен реагувати з речовиною, що кристалізується, а має сприяти утворенню стійких кристалів і легко вилучатися з поверхні кристалів при відмиванні й висушуванні. При виборі розчинника слід керуватися правилом: “подібне розчиняється в подібному”. Так, феноли, карбонові кислоти, нижчі спирти і інші речовини, які містять гідроксильну групу, легко розчиняються у воді; вищі складні ефіри - в нижчих, вищі спирти - в нижчих спиртах і т.д. Але це правило правильне тільки для речовин простої будови. Завершальний вибір розчинника можна провести лише дослідним шляхом у пробірках з малою кількістю речовини, яка підлягає очищенню. При цьому відмічають розчинність речовини при нагріванні і на холоді, кристалічну форму осаду, який виділяється, його чистоту тощо. Перекристалізація речовин із органічних розчинників
До колби з оберненим холодильником і крапельною лійкою (рис. 1.1) помі-щають очищувану речовину, кип’ятильники і розчинник у такій кількості, щоб він тільки прикривав речовину. Суміш нагрівають до кипіння на електроплитках з закритою спіраллю або на водяній бані. При роботі з висококиплячими розчинниками колбу підігрівають на пальнику з азбестовою сіткою. Якщо при кіп’ятінні розчину речовина повністю не розчиняється, то через крапельну лійку доливають розчинник. Якщо все ж таки лишається осад або каламуть, то отриманий киплячий розчин по можливості швидко профільтровують, використовуючи складчастий фільтр. Криста-ли, які виділились, знову переносять разом з фільтром у колбу, розчиняють у мінімальній кількості киплячого чистого розчинника і фільтрують. Фільтр охолоджують холодною водою або льодом. Осад, що випав, відсмо-ктують за допомогою водоструйного насоса на лійці Бюхнера, яку встановлюють на гумову пробку або шліф у склянку Бунзена (рис. 1.2) або колбу Вюрца. На дно лійки Бюхнера поміщають фільтрувальний папір з діаметром трохи меншим, ніж у лійки, і змочують розчинником. Потім вмикають водоструминний насос і присмоктують фільтр до дна воронки, після чого поступово вливаючи суміш в лійку, відфільтровують осад від маточного розчину. Вимкнувши насос, осад змочують мінімальною кількістю охо-лодженого розчинника, обережно перемішують скляною паличкою і, увімкнувши на-сос, вдруге відфільтровують розчинник.
Якщо на паперовий фільтр впливає фільтруюча суміш, замість лійки Бюхнера використовують лійку з впаяною пористою пластинкою із великозернистого скла. Впаяна пластинка у лійці розрізняється за номером в залежності від ступеня пористості (№ 1 - великопориста, № 2, 3 - середньопориста, № 4 - дрібнопориста). Під час фільтрування колбу для фільтрування слід помістити в спеціальний захисний ящик або обмотати рушником. Всі пальники поблизу слід погасити, плитки вимкнути. Про чистоту перекристалізованої речовини судять по її температурі плавлення. У випадку відхилення температури плавлення перекристалізацію повторюють вдруге із того ж або іншого розчинника.
|