Після 1-го поділу Польщі1772р до складу Австрії увійшли Галичина, част.Волині, і Поділля. У 1774 р після війни з Туреччиною, Росія приєднала Крим і північно-чорноморські степи. Після 2-го поділу Польщі 1783 до Рос. – Правобережна Укр., після 3-го Берестейщина, ХолмщинаПівденна Укр. – 1782р 2 губернії Новоросійська та Озівська об’єднались в намісництво Катеринославське, під владою намісника Потьомкіна. Влада його зросла після приєднання до Рос імперії Кримського ханста( Таврійська обл.) Він мав великий вплив на Катерину ІІ, користувався її пошаною, у його розпорядження цариця не втручалася. Головною метою Потьомкіна у управлінні- скоріше заселити Запорізькі Вольності. Колонізацію за нього 3 шляхами: поміщицька, селянська, міська. З кін 18 в криму поч..широка колонізація степової част. Потьмкін активно закликав іноземців до переселення в Крим. Уряд надавав їм пільги. Вони 10 р не платили податків, звільнялись від військ.повинностей Наступник Потьомкіна, князь Зубов, заснув 1795 нове намісництво з адміністративним осередком у Вознесенську. Проте 12 грудня 1796 Павло ліквідував намісництво й обєднав Катеринрславське та Вознесенське з Таврійсько. Обл. у Новоросійську губернію. 1781-83 на терит Лівобер запроваджено рос адмін. устрій, ліквідовано полково-сотенний устрій. Козаків перетворено у регулярний військовий підрозділ. 1783-запрваджено кріпацтво
. Провабережна Укр. Внаслідок 2-го поділу Польщі до Рос відійшля ця терит(Київщина, Брацлавщина, Волинь, Поділля, Мінське воєводство.) З част Брацлавського і2-х повітів Подільського воєводства було ств. Брацлавську губернію. Внаслідок 3 -го поділу Рос отр част Волинського іХолмського воєводств. 1травня 1795 наказом Катерини ІІ було проголошено ств. Волинської, Брацлавської і Подільської губерній. Указом 12грудня 1796 Павла І вся терит Рос ім. поділялась на 44 губернії.: замість Харківської ств Слобідська, замість Катеринославської –Новоросійська, ств. Малорос, Литовська, Мінська, Білоруська, Київська та ін. губернії.
За Павла Івідновились виборні суди, зокрема земські, підкоморські, безземельні шляхті надавалось виборне право. За Олександра І Правобережна Укр. стала сферою д-сті правителя Чортирийського. Коли він був міністром внутрішніх справи 1802-06, то полонізував край шляхом широкого залучення шляхти до місцевого управління. До сер 19 ст стало регіоном, де змагались один з одним польські, російські та кур. впливи. Особливе місце у цьому протистоянні належало євреям.