Тема 4. Економічна система
№135. Який спосіб закріплення прав власності за певними суб’єктами є головним у сучасних умовах: 1) звичаями і традиціями; 2) релігійними переконаннями; 3) силою; 4) юридичними нормами.
№136. Який спосіб закріплення прав власності за певними суб’єктами є головним у сучасних умовах: 1) звичаями і традиціями; 2) релігійними переконаннями; 3) юридичними нормами; 4) моральними переконаннями.
№137. За панівною формою власності прихильники марксистського підходу виділяють такі економічні системи, або способи виробництва: 1) первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, індустріальний, соціалістичний; 2) первіснообщинний, рабовласницький, доіндустріальний, індустріальний, постіндустріальний; 3) первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, капіталістичний, постіндустріальний; 4) первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, капіталістичний, соціалістичний.
№138. За панівною формою власності прихильники марксистського підходу виділяють такі економічні системи, або способи виробництва: 1) первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, індустріальний, соціалістичний; 2) первіснообщинний, рабовласницький, доіндустріальний, індустріальний, постіндустріальний; 3) доіндустріальний, індустріальний, капіталістичний, соціалістичний, постіндустріальний; 4) первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, капіталістичний, соціалістичний.
№139. У ринковій економіці проблему “як виробляти” вирішують на підставі: 1) широкого використання капітальних благ; 2) поглиблення поділу праці і спеціалізації; 3) дедалі ширшого застосування комп’ютерної техніки; 4) через прагнення виробників до отримання прибутку, а отже, застосування методів виробництва, які мінімізують витрати виробництва.
№140. У ринковій економіці проблему “як виробляти” вирішують на підставі: 1) поглиблення поділу праці і спеціалізації; 2) дедалі ширшого застосування комп’ютерної техніки; 3) прагнення виробників до отримання прибутку, а отже, застосування методів виробництва, які мінімізують витрати виробництва; 4) динаміки й обсягу споживчого попиту, які визначають через ціни на кінцеві продукти.
№141. Яка ознака згідно з підходом Б.Гаврилишина не притаманна моделі вільного підприємництва: 1) державне втручання в економіку є неглибоким; 2) головним мотивом діяльності підприємств є максимізація прибутку; 3) абсолютно заорганізований ринок; 4) збагачення найактивнішої частини населення.
№142. Яка ознака за Б.Гаврилишин згідно з підходом Б.Гаврилишина не притаманна моделі вільного підприємництва: 1) державне втручання в економіку є неглибоким; 2) абсолютно заорганізований ринок; 3) всіляке заохочення підприємництва й особистого успіху; 4) головним мотивом діяльності підприємств є максимізація прибутку.
№143. Яка ознака згідно з підходом Б.Гаврилишина не характеризує розподільного соціалізму: 1) капітальні блага головно перебувають у власності держави; 2) перерозподіл доходів на користь бідних груп населення; 3) прогресивне оподаткування; 4) забезпечення доступності освіти, медичної допомоги, щедрі пенсії у старості.
№144. Яка ознака згідно з підходом Б.Гаврилишина не характеризує розподільного соціалізму: 1) прогресивне оподаткування; 2) перерозподіл доходів на користь бідних груп населення; 3) капітальні блага головно перебувають у власності держави 4) головним мотивом діяльності підприємств є максимізація прибутку.
№145. Особа, яка взяла холодильник напрокат, є його: 1) розпорядником; 2) володарем; 3) користувачем; 4) власником.
№146. Що не може бути нині об’єктом власності у ринковій економіці: 1) земля; 2) устаткування; 3) людина; 4) продукт інтелектуальної праці;
№147. Що не належить до об’єктів інтелектуальної власності: 1) промислові зразки; 2) ліцензії; 3) цінні папери; 4) ноу-хау.
№148. Що не належить до об’єктів інтелектуальної власності: 1) промислові зразки; 2) цінні папери; 3) винаходи; 4) ноу-хау.
№149. Яке з тверджень є неправильним: 1) проблеми “що, як і для кого виробляти” у ринковій економіці вирішують за допомогою цінового механізму; 2) А. Сміт, використовуючи термін “невидима рука” мав на увазі, що держава керує економікою, а суспільство не усвідомлює цього; 3) у схемі кругопотоку домогосподарства продають економічні ресурси; 4) система вільного узгодженого підприємництва згідно з підходом Б.Гаврилишина формується на базі групово-кооперативних цінностей та колегіального політичного правління.
№150. У ринковій системі фундаментальні проблеми організації економіки вирішуються: 1) ринковим механізмом; 2) певним державним центром, який розробляє відповідні плани і доводить їх підприємствам для виконання; 3) ринковим механізмом та державними установами; 4) трудовим спілками та союзами споживачів.
№151. Яке твердження неправильне: 1) економісти розглядають права власності як «правила гри в економіці»; 2) привласнення певного блага не завжди передбачає його відчуження; 3) в командній економіці держава володіє майже усіма матеріальними ресурсами; 4) державна власність реалізує себе через загальнодержавну та комунальну її форми.
№152. Згідно з підходом Б. Гаврилишина, економічній системі вільного підприємництва не притаманна така ознака: 1) активна економічна роль уряду; 2) головним мотивом діяльності підприємств є максимізація прибутку; 3) заохочення підприємництва та досягнення особистого успіху; 4) відносини між урядом, бізнесом і найманими працівниками характеризуються змагальністю.
№153. Систему вільного підприємництва, згідно з підходом Б.Гаврилишина, характеризують такі ознаки: 1) приватна власність, прагнення максимізації прибутку, контрольований державою ринок, обмежена роль уряду; 2) державна власність, керований ринок, прагнення максимізації обсягів виробництва; 3) вільний ринок, державна власність, прагнення максимізації обсягів виробництва, обмежена роль уряду; 4) вільний ринок, приватна власність, прагнення максимізації прибутку, обмежена роль уряду.
№154. Згідно з підходом Б.Гаврилишина, економічній системі вільного узгодженого підприємництва не притаманна така ознака: 1) узгодження дій уряду, підприємців та трудових спілок; 2) головним мотивом діяльності підприємств є максимізація прибутку;. 3) зрівняльний розподіл доходів усіх найманих працівників; 4) матеріальні ресурси перебувають головно у приватній власності.
№155. Яке твердження неправильне: 1) згідно з марксистським підходом, головним критерієм класифікації економічних систем є зміна панівного типу власності; 2) ринкову економіку, в якій уряд відіграє активну роль, називають змішаною; 3) згідно з підходом К. Маркса, комуністична формація (система) ґрунтується на суспільній власності та централізованому плануванні економіки; 4) згідно з підходом Б. Гаврилишина, економічна система формується на підставі взаємодії продуктивних сил та виробничих відносин.
№156. Яке твердження неправильне: 1) розпорядник блага може бути користувачем, але не обов’язково володарем; 2) користувач окремих благ може не бути їх розпорядником, але обов’язково є володарем цих благ; 3) володар блага може реалізувати права розпорядника і користувача; 4) привласнення благ означає, що окремий індивід, група людей або держава здобуває право на володіння конкретними благами, розпорядження ними та їх використання.
№157. Серед значної кількості прав власності виокремлюють такі три основні: 1) володіння, користування, відповідальності; 2) володіння, користування, розпорядження; 3) на відчуження, на безпеку, на безстроковість; 4) володіння, розпорядження, відповідальності.
№158. Яке твердження неправильне: 1) у системі індивідуалістсько-конкурентних цінностей згідно з підходом Б.Гаврилишина особу розглядають як унікум, яку турбують лише власні проблеми і прагнення; 2) колегіальна форма політичного правління згідно з підходом Б.Гаврилишина передбачає представницький уряд з однією партією при владі та з однією або кількома в опозиції; 3) до продуктивних сил відносять засоби виробництва і працівників, що володіють певним виробничим досвідом та навиками до праці; 4) егалітарно-колективістські цінності за унітарного політичного правління згідно з підходом Б.Гаврилишина породжують адміністративно-командну економіку.
№159. Яке твердження правильне: 1) виробничі відносини – це взаємини між господарськими одиницями; 2) згідно з підходом Б.Гаврилишина, групово-кооперативні цінності та політичне правління у формі противаги породжують економічну систему узгодженого вільного підприємництва; 3) згідно з марксистським підходом, характер економічної системи визначають продуктивні сили, виробничі відносини та ринковий механізм; 4) у системі вільного підприємництва панує вільний ринок, приватна власність, а спонукальним мотивом діяльності є максимізація прибутку.
|