Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Тема 2 Психіка та характеристика її структури
Зміст понять «психіка», «свідомість», «самосвідомість», «психічні процеси», «психічні властивості», «психічні стани», «психічні якості», «психічні утворення». Психіка як властивість високоорганізованої матерії. Природа психіки. Функції психіки. Мозок і психіка. Взаємодія фізіологічних і психічних процесів в управлінні поведінкою. Психіка і свідомість. Поведінка людини. Загальна характеристика основних складових психіки: відчуття, сприйняття, увага, уява, мислення, пам’яті, мовлення; ВНД, темперамент, характер; афекти, емоції, почуття; спрямованість, здібності, вольові якості, знання, уміння, знання, уміння, навички.

 

Психіка - здатність мозку відображати об’єктивну дійсність у формі відчуттів, уявлень, думок, вольових дій та інших суб’єктивних образів об’єктивного світу.

Психіка - це «суб’єктивний образ об’єктивного світу». Психічне відображення не є дзеркальним, механічно - пасивним копіюванням світу (як дзеркало або фотоапарат), воно співвідноситься з пошуком, вибором, це суб’єктивне відображення оточуючого. Психіка є продуктом головного мозку і створює духовний світ особистості.

Звертаємо увагу на те, що людська психіка не дана у готовому вигляді людині з моменту народження і не розвивається сама по собі не з’являється сама по собі людська душа, якщо дитина ізольована від людей. Психологи у процесі спілкування і взаємодії дитини з іншими людьми у неї формується людська психіка в іншому разі із дитини (феномен Мауглі) нічого людського ні в поведінці, ні в психіці не виявляється.

Таким чином людська психіка формується у людині тільки при житті у процесі засвоєння нею культури, створеної попередніми поколіннями. Психіка людини включає 3 складові:

зовнішній світ, природа її відображення;

повноцінна діяльність мозку;

взаємодія з людьми, активна передача новим поколінням людської культури, здібностей.

 

Психічне відображення характеризується тим,

а) що дає можливість правильно відображати оточуючу дійсність, правильність відображення підтверджується практикою;

б) сам психічний образ формується у процесі активного життя людини;

в) психічне відображення поглиблюється і вдосконалюється;

г) забезпечує доцільність поведінки;

д) переломлюватися через індивідуальність мозку.

Основними формами виявлення психіки людини є:

       
   
 

 

 


Головний мозок людини - найскладніший і досконалий апарат у світі, вершина процесів еволюції. Про мозок відомо багато, але кожне десятиріччя вчені переконуються, що знають про нього мало. Відомо, що вага мозку від 1100 до 3000 грамів.

Головний мозок має форму двох півкуль (ліва і права), що складаються з підкоркових вузлів і кори, крім цього кора головного мозку складається з мозочка довгастого мозку.

Кожна ділянка мозку - це самостійна система. Наведемо такий експеримент затримайте дихання на декілька секунд, таким чином ви перекриваєте доступ кисню у легені, а через них у кров. Але через 20-30 хвилин ви робите глибокий вдих кисень знову попадає до легень.

Це відбувається завдяки функціям ствола мозку, де знаходяться нервові клітини, які відчувають концентрацію вуглецю в оточуючому повітрі. Ще одна дивна система саморегуляції закладена у стволі мозку: зрачки людини звужуються, коли вона виходить із темної кімнати і навпаки розширюються, коли людина знову в темній кімнаті. Така регуляція відбувається автоматично, щоб не пошкодити чуттєвим клітинам ока.

Ділянки стволу головного мозку регулює положення тіла, (коли людина попадає на лід, вона губить рівновагу), але завдяки його роботі людина відновлює положення тіла.

Мозкова кора - виконує складні завдання аналізу оточуючої обстановки, зберігає у пам’яті сліди минулого досвіду, сприймає сигнали про результат дії, виправляє допущені помилки. Кора мозку є ведучим апаратом, керуючим поведінкою організму. У жаб зовсім відсутня кора великих півкуль, у ящирки вона тільки немічна; у мавпи і особливо у людини вона досягла вершин розвитку.

Мозочок знаходиться у задній частині черепа під корою, він контролює рівновагу і координує роботу м’язів. При його ушкоджені людина не в змозі нормально рухатися.

Довгастий мозок знаходиться на кінці хребта, він контролює дихання, роботу серця, травлення та інші процеси. Саме тут знаходяться всі закінчення головного мозку, які йдуть від головного мозку до спинного.

Півкулі головного мозку (ліва права) Індивідуальність особистості визначається специфікою взаємодії півкуль головного мозку. Вперше експериментально вивчено функції і взаємодії півкуль мозку у 60-ті роки нашого століття Роджер сом Сперрі, у 1981 році за дослідження у цій галузі йому присуджено Нобелевську премію.

Дослідниками доведено, що риби позбавлені півкуль не змінюють поведінки, голуб, у якого виділили півкулі - розучився літати, шукати їжу, собака - стане інвалідом, людина не зможе жити зовсім.

У процесі еволюції пращурів людини, кожна півкуля одержала спеціалізацію, що особливо виявляється у користуванні правою рукою, або лівою, розвитком мовлення, просторові орієнтації, полярності емоційних станів.Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 106. Нарушение авторских прав

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2017 год . (0.005 сек.) русская версия | украинская версия