Студопедия — Після Зимового походу
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Після Зимового походу






 

Отаман Гулий зайняв правий фланг україно-польської армії. Брав участь у її наступі, а потім у відступі, зокрема, в боях з червоними в районі Вапнярки...

Влітку 1920 р. Запорізька дивізія Гулого-Гуленка нараховувала 248 старшин, 692 багнети, 536 шабель, 30 кулеметів і 8 гармат. Особливо відзначилась вона у наступі між Дністром і Збручем, де було майже вщент знищено 41-у піхотну стрілецьку дивізію Красної армії.21)

У зв’язку з відступом україно-польської армії Гулий-Гуленко опинився коло Збруча. Наприкінці жовтня 1920 р. він отримав наказ здати командування Запорізькою дивізією і прибути до Штабу Армії за новим призначенням.

24 жовтня 1920 р. Гулий прибув на виклик. “Симон Петлюра, — розповідав Гулий-Гуленко, — поклав на мене обов’язки об’єднати повстанців, які на той час у досить значній кількості оперували в запіллі Красної армії”.22)

Омелянович-Павленко наказав взяти Гулому кавалерійську частину і прорватися в тил червоних. Але наступ Красної армії перешкодив цим планам.

Несподіваний відворот Армії УНР 10 листопада 1920 р. змішав всі карти. Гулий-Гуленко разом з Армією УНР відступав з тяжкими оборонними боями — з-під Могилева на Кам’янець-Подільський та Підволочиськ.

Армія УНР відійшла за Збруч, а Гулий-Гуленко, не бажаючи потрапити в табори для інтернованих, разом з 365 вершниками, маючи на озброєнні 50 кулеметів, 21 листопада 1920 р. форсованим маршем від с.Ожеговичі вийшов до Любара, прорвав фронт і 23 листопада продерся в тил Красної армії — на Таращанщину, а потім Уманщину.

На початку грудня 1920 р. з’єднався з козаками Гризла, Цвітковського та Дерещука. Гулий-Гуленко прийняв загальне командування повстанцями Уманщини, Звенигородщини й Таращанщини. Загін зріс до 3000 багнетів та 600 шабель. Бої вели з 45 і 47 піхотними совєтськими дивізіями, частинами Першої Кінної армії, бригадою Котовського. Воювали на великому просторі Уманщини, Гайсинщини, Таращанщини та Звенигородщини.

“Ознайомившись ближче з повстанчими організаціями, — зазначав Гулий-Гуленко, — я побачив, що вони перебувають у стадії свого максимуму, що всю цю бурхливу масу треба і можна скерувати на будь-яку ризиковану операцію, але за умови, щоб після цієї операції було осягнення мети — з’єднання з фронтом регулярної армії, спокійний від боїв час. Якраз цього вже тоді бракувало”.23)

Коли скінчились набої, ситуація різко погіршала.

В середині грудня 1920 р. до них дістався кур’єр командування Армії УНР і повідомив, що надій на відкриття фронту немає, що Армія УНР інтернована, перспективи невеселі. “З огляду на такий стан речей мені наказувалось поступити як умови даного часу вимагають, — розповідав Андрій Гулий-Гуленко. — Я наказав повстанцям припинити формування в більші одиниці і розпилитись на дрібні відділи (а по можливості й зовсім) і чекати вказівок з Центру”.24)

Гулий пояснював: “Мій наказ про роздріблення загонів був викликаний недоцільністю подальших ширших операцій в Україні, коли вся українська армія була обеззброєна та інтернована в таборах”.25)

Більшість повстанців залишилася в рідній місцевості, але два загони — Сірка і Чеховича — вирішили пробиватися за кордон. “Частинам, які побажали перейти організованими військовими одиницями за кордон, — говорив отаман, — я дав відповідні вказівки та маршрути, спочатку розбивши їх на невеличкі відділи (максимум 350 чоловік)”.26)

Андрій Гулий-Гуленко вирішив пробиватись з відділом Сірка кількістю коло 350 чоловік до Румунії. Він визначив маршрут: повз Христинівку через Південну Гайсинщину в напрямку до м.Кам’янки, що над Дністром. Метою було прорватися в район Рибниці і перейти румунський кордон.

“5 верст на південь від Христинівки відділ Сірка здибався з переважаючими силами всіх родів Червоної армії і в нерівному бою втратив свій обоз та багато раненими, — розповідав Гулий-Гуленко. — Мене в цьому бою було ранено в бік і пуля засіла у грудях”.27)Це було вже шосте поранення Гулого-Гуленка.

Щоб не обтяжувати загін Сірка, якому треба було робити великі переходи, Гулий залишився під Христинівкою. Згодом, на підводі, в супроводі козака Олександра Новохацького рушив в бік Румунії. Гулий дістав документи, що він “ранений бандитами” лісничий.

Доїхали до с.Слободзеї, що неподалік Тирасполя. Дністер ще не замерз і прийшося лягати в лікарню на цьому, совєтському боці.

 







Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 400. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Основные симптомы при заболеваниях органов кровообращения При болезнях органов кровообращения больные могут предъявлять различные жалобы: боли в области сердца и за грудиной, одышка, сердцебиение, перебои в сердце, удушье, отеки, цианоз головная боль, увеличение печени, слабость...

Вопрос 1. Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации К коллективным средствам защиты относятся: вентиляция, отопление, освещение, защита от шума и вибрации...

Задержки и неисправности пистолета Макарова 1.Что может произойти при стрельбе из пистолета, если загрязнятся пазы на рамке...

Тактические действия нарядов полиции по предупреждению и пресечению групповых нарушений общественного порядка и массовых беспорядков В целях предупреждения разрастания групповых нарушений общественного порядка (далееГНОП) в массовые беспорядки подразделения (наряды) полиции осуществляют следующие мероприятия...

Механизм действия гормонов а) Цитозольный механизм действия гормонов. По цитозольному механизму действуют гормоны 1 группы...

Алгоритм выполнения манипуляции Приемы наружного акушерского исследования. Приемы Леопольда – Левицкого. Цель...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия