ТЕМА 3. ВИТОКИ ФІЛОСОФІЇ: СХІДНА ПАРАДИГМА
Світогляд та філософські ідеї у культурах Стародавнього Сходу. Виникнення писемності як умова нагромадження суспільного досвіду і передумова поширення знань. Значення осілого способу життя і міського поселення. Роль жерця і писаря у хліборобських цивілізаціях цивілізаціях Стародавнього Єгипту і Месопотамії. Світоглядна концепція солярного монотеїзму. Основні світоглядні ідеї культури Месопотамії. Проблеми морального самовдосконалення людини. Становлення філософської думки в Індії: ведична, епічна і схоластична епохи. Головні світоглядні ідеї філософського мислення Індійської цивілізації. Класичні філософські школи Стародавньої Індії. Філософська думка у Стародавньому Китаї. Основні філософські школи: конфуціанство, даосизм, легізм. Філософія і суспільне життя.Софійність як особливість східної філософської парадигми.
Питання для самоконтролю і самостійної роботи: 1. Коли виникає писемність і яким чином це пов’язано з цивілізаційним розвитком? 2. Що таке «солярний монотеїзм» і до якої цивілізації це явище належить? 3. Назвіть кілька творів, написаних у Стародавньому Єгипті, що в них зафіксовані філософські ідеї. 4. У чому полягає відмінність між філософськими ідеями та власне філософією? 5. Назвіть основні періоди розвитку філософської думки у Стародавній Індії. 6. Охарактеризуйте центральні ідеї індійського світогляду і філософії. 7. Назвіть основні школи Стародавнього Китаю. 8. Що таке «легізм» і до якої культури належить це явище? 9. Які принципи закладено в основу китайської філософії Конфуцієм? 10. Характерні риси софійної філософської парадигми. 11. Який зміст має поняття «мудрість»?
Тематика для рефератів та есе: 1. Особливості філософії Стародавньої Індії. 2. Особливості філософії Стародавнього Китаю 3. Особливості східної філософської парадигми. 4. Буддизм як явище філософії і релігії.
Рекомендована література: Предмет і проблематика філософії. Навчальний посібник/За ред. М. А. Скринника і З.Е. Скринник. – Львів, 2001. – С. 36-53. На ріках вавилонських. – К., 1991. – С. Кремень В. Г., Ільїн В. Філософія: мислителі, ідеї, концепції. – К.: Книга, 2005. – С. 48-52. Рассел Б. Історія західної філософії. – К., 1995 (ч. 1). – С. 5-74. Бичко А. К., Бичко І. В., Табачковський В. Г. Історія філософії. – К.: Либідь, 2001. – С. 18-30. Рижак Л. Філософія як рефлексія духу: навчальний посібник. – Львів: ВЦ ЛНУ ім. І. Франка, 2009. – С. 75 – 109. ТЕМА 4. ВИТОКИ ФІЛОСОФІЇ: ЗАХІДНА ПАРАДИГМА У зв’язку з паралельним вивченням курсу античної філософії, питання теми 4 здебільшоговиносяться на самостійну роботу студентів і мають бути засвоєні до середини жовтня. Досократівська доба античної філософії. Натурфілософія: від хаосу до космосу. Проблема першооснови буття. Філософія як розперсоніфікація світу. Джерела античного космоцентризму. Відкриття Логосу й обґрунтування раціональної теоретичної аргументації. Сократ і класична антична філософія. Епістемнологічна основа західної парадигми мислення і життя. Основні функції філософії: критична, пізнавальна, онтологічна, ціннісно-регулятивна, світоглядна, інтегративна, прогностична, методологічна, практична, виховна, соціально-культурна.
Питання для самоконтролю і самостійної роботи: 1. Що таке натурфілософія? 2. Що означає поняття «філософський космоцентризм»? 3. Поясніть поняття субстанції і запропонуйте визначення. 4. Чому вважається, що філософія Сократа викликала радикальну переорієнтацію мислення? У чому її історичне значення? 5. Що таке Логос у філософії Античності і яким чином це позначилося на західній парадигмі? Рекомендована література: Бичко А. К., Бичко І. В., Табачковський В. Г. Історія філософії. – С. 31-51. Захара І. С. Лекції з історії філософії. – Львів, 1997. – С. 20 – 112. Рижак Л. Філософія як рефлексія духу: навчальний посібник. – Львів: ВЦ ЛНУ ім. І. Франка, 2009. – С. 109 -144. Додаткова література: Кондзьолка В. В. Філософія і її історія. – Львів., 1996. – С. 7-35. Кремень В. Г. Філософія: мислителі, ідеї, концепції. – С. 72-103. Рассел Б. Історія західної філософії. – К., 1995 (ч. 1). – С. 5-74.
|