Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
Конституційний Суд України – це єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, тобто незалежний від законодавчої та виконавчої гілок влади спеціальний судовий орган, який здійснює перевірку нормативний актів на їх відповідність КУ способом конституційного судочинства. Порядок формування, завдання та повноваження КСУ визначені КУ, ЗУ «Про КСУ» 16.10.1996
КСУ складається з 18 суддів: 1. 6 суддів призначає ПУ після консультації з Прем’єр-Міністром України та Міністром юстиції. Призначеною на посаду судді КСУ вважається особа, про призначення якої видано Указ ПУ, скріплений підписами Прем’єр-Міністра України та Міністра юстиції України. 2. 6 суддів призначає ВРУ таємним голосуванням шляхом подання бюлетенів. Пропозиції кандидатур вносить Голова ВРУ, а також можуть вносити не менше ¼ народних депутатів У від конституційного складу; при цьому депутат має право поставити підпис лише під однією кандидатурою і цей підпис не відкликається. 3. 6 суддів призначається з’їздом суддів. Даний з’їзд за пропозицією делегатів з’їзду відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх делегатів визначає кандидатуру на посаду судді КСУ для включення до бюлетенів для таємного голосування.
Суддя КСУ призначається строком на 9 років без права на повторне призначення. Суддя КСУ вступає на посаду після складання ним присяги на засіданні ВРУ, на якому присутні ПУ, Прем’єр-Міністр України, Голова ВСУ. Голова КСУ обирається на спеціальному пленарному засіданні КСУ зі складу суддів КСУ шляхом таємного голосування лише на один 3-річний термін. Суддею КСУ може бути громадянин України, який на день призначення досяг 40-річного віку, має вищу юридичну освіту і стаж роботи за фахом не менше як 10 років, проживає в Україні протягом останніх 20 років та володіє державною мовою. Повноваження судді КСУ припиняються у наступних випадках: 1. закінчення строку повноважень; 2. досягнення суддею 65-річного віку; 3. неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я; 4. порушення суддею заборони бути членом політичної партії або профспілки, мати представницький мандат, брати участь у будь-якій політичній діяльності, обіймати будь-які інші оплачуванні посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої; 5. порушення суддею присяги; 6. набрання законної сили обвинувачу вального вироку щодо нього; 7. припинення його громадянства; 8. визнання його безвісно відсутні або оголошено померлим; 9. подання суддею заяви про відставку або про звільнення з помсади за власним бажанням; 10. в разі його смерті.
Повноваження КСУ прийняття рішень та надання висновків у справах щодо: 1. конституційності законів та інших правових актів ВРУ, актів ПУ, КМУ, АРК. Дані питання розглядаються за зверненням ПУ; не менше 45 народних депутатів; ВСУ, Уповноваженого ВРУ з прав людини; ВРАРК; 2. відповідності КУ чинним міжнародним договорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться до ВРУ; 3. додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення ПУ з поста в порядку імпічменту; 4. офіційне тлумачення КУ та законів України. Форми звернення до КСУ: 1. Конституційне подання – це письмове клопотання до КСУ про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційними, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення КУ та законів України а також звернення ВРУ про надання висновку щодо додержання процедури розслідування і розгляду справи про усунення ПУ з поста в порядку імпічменту. Суб’єктами такого звернення є: · ПУ; · не менше 45 народних депутатів; · Уповноваженого ВРУ з прав людини; · ВСУ; · КМУ; · Інші органи державної влади; · ВР АРК; · Органи місцевого самоврядування. 2. Конституційне звернення – це письмове клопотання до КСУ про необхідність офіційного тлумачення КУ та законів України, з метою забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичних осіб. Суб’єктами права на конституційне звернення є: · Громадяни України; · Іноземці; · Особи без громадянства; · Юридичні особи. КСУ за результатами розгляду справ про неконституційність законів та інших нормативно-правових актів приймає рішення. Він може визнати неконституційним нормативно-правовий акт повністю або в частині. Такі нормативно-правові акти втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність. За результатами розгляду інших справ привчає висновки. Рішення ухвалюються, висновки даються КСУ поіменним голосуванням шляхом опитування суддів КСУ. Рішення і висновки КСУ рівною мірою є обов’язковими до виконання.
Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
|