Задача №1. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини запропонувала зменшити термін затримання громадян з передбаченого українським законодавством 72 до 48
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини запропонувала зменшити термін затримання громадян з передбаченого українським законодавством 72 до 48 годин, посилаючись на те, що встановлений термін не відповідає міжнародним стандартам. Про це вона заявила на зустрічі з доповідачами Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи. У зв’язку з цим Уповноважений ВРУ з прав людини запропонувала внести зміни до Кримінально-процесуального кодексу і Закону України „Про міліцію”. Чи правомірні дії Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини? Обґрунтуйте відповідь. Які дії має право вчинити Уповноважений Верховної Ради України з прав людини для внесення змін до чинного законодавства? Чи є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини суб’єктом законодавчої ініціативи? Задача №2 Громадянин Іщенко у місцях великого скупчення людей вчиняв публічні заклики щодо перетворення України у клерикальну державу, оскільки нинішнє керівництво держави має низькі моральні якості. Він закликав до відставки глави держави і уряду, а їх місця повинні зайняти особи, що мають безпосереднє відношення до церкви. У зв'язку з такою діяльністю Іщенко був засуджений за ст. 109 Кримінального Кодексу України (дії, спрямовані на насильну зміну та повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади). Чи можна стверджувати, що ст. 109 Кримінального Кодексу України суперечить ст. 5 Конституції України, де передбачено, що право визначати конституційний лад належить виключно народові і не може бути узурповане державою? Обґрунтуйте відповідь. Як називається явище у суспільстві, що характеризується негативним ставленням суб'єкта до Конституції та чинного законодавства України? Обґрунтуйте відповідь згідно положень розділу ІІ Конституції України „Права, свободи та обов’язки людини і громадянина” (ст. 34, 35).
ТЕМА 3.Права, свободи та обов’язки громадян в Конституції України
Теми рефератів: 1. Міжнародні стандарти прав та свобод людини і громадянина та їх співвідношення з національним законодавством. 2. Громадянські права. 3. Расизм та ксенофобія в Україні, як нові виклики у сфері захисту прав людини. 4. Недоторканність особистості. 5. Конституційні обов’язки громадян України. 6. Обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина в Україні. Індивідуальні завдання: Задача №1 Верховна Рада України прийняла Закон України „Про заборону засобам масової інформації розповсюджувати інформацію про приватне життя народних депутатів”. Конституційний Суд України прийняв рішення про неконституційність цього закону, оскільки засоби масової інформації є суб’єктом гарантування конституційного ладу, права якого було обмежено зазначеним законом. Таким чином, закон порушує право кожного на інформацію. Чи правильне рішення було прийняте Конституційним Судом України. Обґрунтувати відповідь з посиланням на норми Конституції України. Чи є засоби масової інформації безпосереднім суб’єктом гарантування конституційного ладу? Назвіть безпосередні суб’єкти гарантування конституційного ладу.
Задача №2 У день проведення виборів народних депутатів до міського голови звернувся громадянин Петров, який знаходився у місцях позбавлення волі з проханням дозволити йому проголосувати за себе та за свою дружину, яка відпочивала у цей час в місті Ялта i не могла особисто прийняти участь у голосуванні. Міський голова порадив звернутися Петрову до прокурора мiста, оскільки лише він на його думку, може надати такий дозвіл. Прокоментуйте цю ситуацію згідно положень Конституції України та виборчого законодавства. Розкрийте юридичний зміст конституційного права вільно обирати і бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (ст. 38, 71, 103, 141 Конституції України). Чи можуть встановлюватися обмеження цього права?
|