Мета теми
Визначити сутність натурального і товарного господарства, простежити еволюцію товарного виробництва, розкрити значення грошового обігу для розвитку обміну.
Навчальні цілі 1. Визначити характерні риси натурального і товарного господарства та здійснити їх порівняльний аналіз. 2. З’ясувати сутність та властивості товару, сформулювати основні положення теоретичних підходів до визначення вартості товару. 3. Простежити еволюцію форм обміну, охарактеризувати основні етапи розвитку грошей, розкрити сутність металістичної, товарної, кількісної та номіналістичної теорії грошей. 4. Розкрити зміст та форми прояву основних функцій грошей. 5. Окреслити структуру грошової маси, сформулювати закон грошового обігу.
План семінарського заняття 1. Натуральне господарство та товарне виробництво, їх визначальні характеристики. 2. Товар та його властивості. Теорії вартості. 3. Розвиток обміну та його форми. Історія виникнення грошей. Теорії грошей. 4. Сутність та функції грошей. 5. Структура грошової маси. Грошові агрегати. Закон грошового обігу. Інфляція.
Питання для самостійного вивчення 1. Сутність та етапи суспільного поділу праці. 2. Особливості здійснення електронних розрахунків. 3. Види грошей та грошових засобів. 4. Величина вартості товару. Закон вартості.
Питання для обговорення та дискусії 1. За яких умов продукт праці стає товаром? 2. Чому для існування товарного виробництва необхідні дві умови – суспільний поділ праці та економічна відособленість товаровиробників? 3. Які проблеми виникають під час бартерного обміну? 4. Поясніть вислів: “Винайдення грошей – одне з найбільших досягнень людства”. Чи згодні Ви із цим твердженням? Відповідь обґрунтуйте. 5. Порівняйте між собою усі види грошових агрегатів. Чим кожен із них відрізняється від інших?
Орієнтовна тематика рефератів 1. Грошові реформи: історичний досвід проведення. 2. Історія виникнення та еволюція українських грошей. 3. Праця, що створює товар. Двоїстий характер праці, втілений у товарі.
Основні терміни і поняття
Література
Зміст теми (у тому числі й питань, які винесені на самостійне опрацювання) розкритий у таких джерелах: [1, c. 113–120, 135–148, 152–166]; [2, c. 82–112]; [5, c. 132–189]; [6, c. 94–123]; [8, c. 191–248]; [9, c. 100–128]; [10, c. 79–114]; [11, c. 98–145]; [12, c. 129–160]; [13, c. 77–96]; [14, c. 50–103]; [16, c. 43–51]
Тема 5. Ринкова економіка, попит та пропозиція
Мета теми Розглянути основні наукові підходи щодо теоретичного аналізу ринку, з’ясувати економічні мотиви поведінки сторін попиту і пропозиції у процесі товарного обміну, окреслити роль ринкового та господарського механізмів у проблемі координації їх інтересів. Навчальні цілі Визначити поняття ринку, умови його існування та функції. Охарактеризувати суб’єктів ринкової економіки та їх взаємодію. 3. З’ясувати сутність ринкової інфраструктури та її елементів. 4. Розглянути основні фактори попиту і пропозиції. Дослідити взаємодію сторін попиту і пропозиції з використанням моделі ринкової рівноваги (моделі формування взаємовигідної ціни та обсягу обміну).
План семінарського заняття 1. Ринок: зміст, структура та функції. 2. Суб'єкти ринкової економіки та їхній взаємозв'язок. 3. Ринкова інфраструктура: суть, функції, будова. 4. Попит та фактори, що його зумовлюють. Закон попиту. 5. Пропозиція та фактори, що її зумовлюють. Закон пропозиції. 6. Взаємодія попиту і пропозиції. Формування ринкової рівноваги й ціни.
Питання для самостійного вивчення 1. Система і структура ринків. 2. Ринковий і господарський механізм. 3. Еластичність попиту за ціною та за доходом. 4. Еластичність пропозиції за факторами впливу.
Питання для обговорення та дискусії 1. Прокоментуйте зміст афоризму: „Попит породжує пропозицію”. 2. Доведіть, що крива ринкового попиту має від’ємний нахил. 3. Поясніть, чому крива ринкової пропозиції має додатний нахил. 4. Мотивуйте призначення господарського механізму. 5. Назвіть причини панування ідей ринкової економіки в сучасному світі.
|