Студопедия — Література. Історія педагогіки / За ред
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Література. Історія педагогіки / За ред






Історія педагогіки / За ред. М.С.Гриценка. — К., 1973.

Кравець В. П. Історія класичної зарубіжної педагогіки та шкільництва. — Тернопіль, 1996.

Кравець В. П. Зарубіжна школа і педагогіка XX століття. — Тернопіль, 1996.

Мешко О. І., Янкович О. І., Мешко Г. М. Історія зарубіжної школи і педа­гогіки. — Тернопіль, 1996.

1 Див.: Мешко О.І., Янкович О.І., Мешко Г.М. Історія зару­біжної школи і педагогіки. — С. 84.



З історії педагогіки


Становлення і розвиток зарубіжної педагогічної науки (XVII—ХХст.)



 


Розвиток педагогічної думки в Росії у XVIII —XIX ст.

Розвиткові педагогічної думки в Росії у XVIII ст. пе­редусім сприяли освітня діяльність і педагогічні погляди Михайла Васильовича Ломоносова (1711—1765), який виступав за демократизацію освіти, за народну школу. Він вважав, що система освіти повинна складатися з трьох ступенів державної безстанової школи: початкової, серед­ньої — гімназії та вищої — університету. Головне завдан­ня школи — виховати в дітей любов до праці, навчити їх «правил і прийомів поведінки», дати освіту. Мета вихо­вання — формування щасливих, духовно і фізично розви­нених громадян. Обстоюючи принцип народності у вихо­ванні, наголошував на необхідності виховувати у дітей лю­бов до вітчизни, гуманність, вірність громадянському обов'язку, прагнення до знань, працьовитість, силу волі, відвагу, скромність, тобто риси, притаманні народові.

М. Ломоносов створив навчальні плани і програми для навчальних закладів різних типів, визначив основні прин­ципи та методи навчання, запровадив класно-урочну сис­тему. Був переконаний, що провідними методами навчан­ня є бесіда, розповідь, лекція, які необхідно доповнювати вправами. Навчання повинно мати виховний характер, за­безпечувати свідоме, міцне, систематичне засвоєння мате­ріалу, матеріал слід викладати стисло, підкріплюючи тео­ретичні положення фактами, наочністю, враховуючи віко­ві та психологічні особливості учнів, їх природні нахили та ін.

У моральному вихованні М. Ломоносов обстоював ме­тод прикладу, переконання: могутнім засобом виховання вважав працю; виступав проти фізичних покарань. Цінні його думки про сімейне виховання, взаємозв'язок школи і сім'ї, про допомогу батьків учителям. Він написав під­ручники («Риторика», «Російська граматика», «Стародав­ня російська історія» та ін.), які упродовж півстоліття бу­ли кращими в російській загальноосвітній школі. «Росій­ська граматика» витримала 14 видань, її було перекладе­но багатьма іноземними мовами, покладено в основу всіх наступних граматик, що розроблялися в Росії.

М. Ломоносов — основоположник університетської ос­віти в Росії. За його ініціативи й активної участі в 1755 р. було відкрито Московський університет. Він виступав за те, що викладачі й студенти університету повинні пара­лельно з навчанням займатися науковою роботою.


Помітний слід у розвитку педагогічної думки в Росії залишив відомий учений, хірург і анатом, основополож­ник військово-польової хірургії, Микола Іванович Пиро­гов (1810—1881). Свої педагогічні погляди він виклав у статтях та офіційних документах «Питання життя», «Про публічні лекції з педагогіки», «Про методи викладання» та ін. У статті «Питання життя» виступив проти станової системи освіти в Росії, вузькопрофесійної підготовки мо­лоді, зниження загальноосвітнього рівня навчання учнів початкової та середньої школи і студентів університетів. Високо оцінював роль знань у підготовці розумове розви­неної особистості. Обстоюючи ідею людяності у вихован­ні, сформулював прогресивну ідею виховного навчання, при цьому велику увагу приділяв моральному вихованню, вихованню чесної, правдивої, щирої людини. Він вимагав, щоб усе негативне, що є в житті й побуті, було усунуто із системи засобів виховання молодого покоління; щоб сво­єю поведінкою вчителі наполегливо й систематично впли­вали на дітей і молодь. Найважливішим чинником мо­рального виховання, на його переконання, є наука, яка дає змогу людині зрозуміти природу, розвиває її свідо­мість, допомагає пізнати себе й інших.

У центрі уваги педагогів, за Пироговим, повинні бути активні методи навчання, які сприяли б розвиткові дум­ки учнів, розвивали б їх здібності та інтереси, прищеплю­вали б уміння самостійно працювати. В усіх навчальних закладах слід широко використовувати наочність. З метою активізації учнів варто організовувати навчальні ігри, ос­кільки вони сприяють розвиткові мислення, почуттів, фантазії.

Учений виступав передусім проти існуючого формаліз­му під час перевідних і випускних екзаменів, який знижує їх ефективність. За правильної організації екзаменів, во­ни потрібні при вступі молодих людей до вищих навчаль­них закладів, проте слід зважати не лише на бали, а й на їх загальний розвиток, на прагнення здобути наукові знан­ня, оволодіти методами наукових досліджень.

Великого значення у навчанні й вихованні М. Пирогов надавав добре підготовленим учителям-вихователям, які повинні дбати про підвищення свого методичного рівня, обмінюватися досвідом з іншими, в усьому бути прикла­дом для молоді. Проте головне для вчителя — його осві­та, ґрунтовне знання свого предмета і методики навчання та виховання учнів. Важливим аспектом морального ви­ховання він вважав формування свідомої дисципліни, рі-



З історії педагогіки


Становлення і розвиток зарубіжної педагогічної науки (XVII—ХХст.)



 


шуче боровся проти використання у дисциплінуванні уч­нів тілесних покарань, що негативно впливають на нерво­ву систему та психіку дитини, принижують людську гід­ність. Проте, заперечуючи їх теоретично, він, будучи ке­рівником Київського учбового округу, не зумів відстояти свою позицію при обговоренні цього питання і підписав циркуляр, яким дозволялися різки як засіб покарання школярів.

М. Пирогов наголошував, що завдяки належній освіті жінка може досягти того ж рівня, що й чоловік. Однак виступаючи за рівноправність чоловіка і жінки в освіті, він не був прихильником їх рівноправності загалом.

Видатний російський письменник і педагог Лев Мико­лайович Толстой (1828—1910), заперечуючи революційну перебудову суспільства, мріяв про мирне самовдосконален­ня людей. Його педагогічні погляди знайшли відображен­ня у статтях «Загальний нарис характеру Яснополянської школи», «Про народну освіту», «Про методи навчання гра­моти», «Проект загального плану організації народних учи­лищ», «Про виховання» та ін. Він показав неспроможність абстрактної педагогіки, відірваної від практики. Доводив, що педагогіка буде справжньою наукою лише тоді, коли спиратиметься на досвід учителів і будуватиме свої виснов­ки на узагальненнях педагогічної практики. У 60-х роках Л. Толстой обстоював думку, що школа повинна давати уч­ням широке коло знань, всебічно розвивати їх творчі сили, але заперечував наперед укладені програми, твердий роз­клад занять і вимагав, щоб зміст навчальних занять у шко­лі визначався інтересами й потребами дітей. На його дум­ку, головне завдання школи — щоб дитина охоче і добре вчилася. Для цього необхідно, щоб те, чому її навчають, бу­ло зрозуміле, захоплююче та відповідало її розвиткові.

Виходячи з ідеї вільного виховання, Л. Толстой вва­жав, що школа повинна займатися тільки освітою, а не вихованням учнів. Згодом він визнав помилковість цього погляду і дійшов висновку, що школа має також вихову­вати дітей, але в релігійному дусі.

Виступаючи проти догматичного навчання і зазуб­рювання, Л. Толстой наголошував, що дітей треба навча­ти так, щоб вони могли самостійно формулювати виснов­ки, які випливають із спостережень і дослідів. Високо оці­нюючи роль наочності в навчанні, закликав вивчати пред­мети і явища в природній обстановці, проводити екскурсії в поле, до лісу, де діти можуть спостерігати за життям рослин, тварин та ін.


Л. Толстой розробив методику шкільної розповіді й бе­сіди, подав взірці використання живого слова вчителем. Методом бесіди він пробуджував думки дітей, допомагав їм самостійно вникнути у складні питання. Найвагоміший внесок зробив у методику написання дітьми творів, що сприяють розвиткові їх творчих задатків. Великої уваги видатний письменник надавав питанням сімейного вихо­вання. Вимагав, щоб батьки виховували дітей у дусі пова­ги до праці, піклувалися про їх усебічний розвиток, наго­лошував, що вирішальний вплив на поведінку дітей справ­ляє приклад батьків. На його думку, діти народжуються без негативних якостей, ці якості формуються під впливом середовища і неправильного виховання. Особистість дити­ни потрібно поважати і вміло розвивати її задатки й творчі здібності.







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 418. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Краткая психологическая характеристика возрастных периодов.Первый критический период развития ребенка — период новорожденности Психоаналитики говорят, что это первая травма, которую переживает ребенок, и она настолько сильна, что вся последую­щая жизнь проходит под знаком этой травмы...

РЕВМАТИЧЕСКИЕ БОЛЕЗНИ Ревматические болезни(или диффузные болезни соединительно ткани(ДБСТ))— это группа заболеваний, характеризующихся первичным системным поражением соединительной ткани в связи с нарушением иммунного гомеостаза...

Решение Постоянные издержки (FC) не зависят от изменения объёма производства, существуют постоянно...

Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами 64. Получение (сдача) оружия и боеприпасов для проведения стрельб осуществляется в установленном порядке[1]. 65. Безопасность при проведении стрельб обеспечивается...

Весы настольные циферблатные Весы настольные циферблатные РН-10Ц13 (рис.3.1) выпускаются с наибольшими пределами взвешивания 2...

Хронометражно-табличная методика определения суточного расхода энергии студента Цель: познакомиться с хронометражно-табличным методом опреде­ления суточного расхода энергии...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия