Завдання 1. Вивчення учбової мотивації підлітків.
Спостереження за характером діяльності школяра на уроці з метою визначення особливостей його учбової мотивації здійснюйте із врахуванням наведених нижче класифікацій мотивів: 1. Класифікація мотивів (за Н.Г. Молодцовою):
2. Класифікація мотивів (за А.К. Марковою):
3. Класифікація мотивів (за П.М. Якобсоном)
При здійсненні спостереження за виявом навчальних мотивів на основі наведених класифікацій, враховуються такі характеристики поведінки учнів: · школяр схильний ставити вчителю запитання, прагнучи до здобуття додаткової інформації з приводу матеріалу (питання), що вивчається; · часто цікавиться думкою товаришів щодо виконаного ним завдання; · проявляє інтерес до аналізу власних помилок; · вирішує завдання, аби продемонструвати, що він не гірший за інших; · навчається, бо змушують дорослі; · навчається заради схвалення батьків; · виконавши завдання, шукає інші способи його вирішення; · відчуває задоволення від надання допомоги товаришам у виконанні завдання. Дані спостереження заносяться до протоколу. Схема протоколу спостереження за проявом мотивів навчання підлітків Досліджуваний ___________________________ Клас ________________Школа __________________________ Урок __________________________________________________ Тема уроку _____________________________________________ П.І.Б. учителя _________________________________________ Дата ____________________ Час _______________________________ Предмет спостереження _____________________________________________
Схема спостереження
Аналіз результатів спостереження передбачає опис особливостей мотивації учбової діяльності учня протягом уроку, наведення прикладів, що ілюструють її виявлення. За одержаними даними робиться висновок про особливості навчальної мотивації досліджуваного школяра. Завдання 2. Визначення провідної мотивації навчання підлітків. На прикладі уроку й позакласних заходів із певного навчального предмету визначити прояв пізнавальних і соціальних мотивів учіння школяра, користуючись ознаками їх прояву, наведених у поданій нижче таблиці. Прояв мотивів навчання позначається знаками: (+) – ознака мотиву виявляється; (–) – ознака мотиву не виявляється.
|