Герб міста
Слово правди звучить І пломенить, Наші душі боронить. Молодої волі стелиться шлях, Ключ від щастя-долі в наших руках; Піднімайся, рости, Садом цвіти, Слався, місто, у віках! Прапор міста являє собою прямокутник із співвідношенням сторін 2:3. На сріблястому фоні прапора зображений герб міста Новограда-Волинського. ТОПОНІМІЧНІ ЛЕГЕНДИ ЗВЯГЕЛЬЩИНИ Про походження назви Звягель записано від місцевих мешканців декілька легенд, які хоч і не претендують на вичерпне наукове пояснення цієї назви, але зберігають у собі цікаві етнолінгвістичні та історичні тлумачення імені міста. А. Звягель розкинувся на мальовничих берегах колись глибоководної і судноплавної Случі. Біля невеликого поселення, що розкинулось на її крутих берегах, кораблі, які пливли вночі, часто розбивалися об скелі чи натрапляли на кам’яні виступи з води. Вночі не було видно ні скель, ні каменів. Тому люди, які проживали в цьому місті, натягнуличерез річку канат і повісили дзвони. Вночі, коли плив корабель, він щоглою чіплявся за канат, і навкруги було чути дзвін. Той корабель зупи нявся перед небезпекою і чекав ранку. А що кораблів на річці пливло багато, то вночі часто лунали дзвони. Тому й назвали це місце – Звягель (від слів “дзвонити”, “дзвін”, “звягати”), що означає те саме, що й Звенигород. Б. Територія, на якій розташоване місто та його околиці була багата на залізо. Тому тут за давніх часів виникло поселення, у якому більша частина чоловіків займалися ковальською справою. Річка біля поселення робила крутий поворот, і тому з кораблів, що не помічаючи поселення, чули лункий передзвін ковальських молотів. Від слів дзвонити, звягати і пішла назва міста.
З ІСТОРІЇ НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОГО Новоград-Волинський лежить при впадінні річки Смолки в річку Случ. Стародавня назва цього міста – Возвягль, Взвягль, Звягополь і Звеголь. Під назвою Взвягля він згадується в 1257 р. (в Іпатіївському літописі). Населення міста займалося ремеслами, торгівлею, бджільництвом,мисливством. Щотижня відбувалися торги, а раз на рік- ярмарки. З першої половини ХУІІІ ст. місто попало до рук князів Любомирських, які посилили гноблення населення. Уже в 1731 р. вони виробили і затвердили статут для звягельських ремісників, де зазначалося, що всі вони повинні мати мушкети для захисту фортеці й міста, мусять сплачувати костьолу свічковий податок; цехмайстером може бути тільки католик. Всупереч гніту і утискам місто розвивається. В ньому нараховується 9 цехів: ковалів, слюсарів, бондарів, мечників, гончарів, сідельників, шкіряників, ткачів, шевців. В 1795 р. після приєднання Волині до Росії, місто разом з немалими земельними угіддями було придбане у Любомирських за 333 тис.570 крб. (державою) і перейменоване у Новоград-Волинський. Уже в першій половині ХІХ ст. у Новоград-Волинському було три шкіряні, пошивний, цегельний, поташний, свічковий та винокурний заводи. В 1816 р. в місті діяла найбільша на Волині суконна мануфактура, на якій працювало 1356 кріпаків і 6 вільнонайманих робітників. З 1775 р. з’явився один з перших в Україні чавуноливарних заводів.
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ – КРАЙ, ПРИВАБЛИВИЙ ДЛЯ ТУРИЗМУ. На початку ХУІ ст. на скелястому березі річки Случ збудований Звягельський замок – фортеця, що відіграла важливу роль у захисті жителів міста і навколишніх сіл від набігів кримських татар. У 1648 році під час визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої замок був зруйнований козацьким заганом під керівництвом Максима Кривоноса. Залишки замка збереглися до наших часів, частково відреставровані в кінці 80-х років ХХ ст., є пам’яткою фортифікаційного мистецтва. У 1846 році під час подорожі з Києва у Почаївську лавру у складі археологічної експедиції у будинку поштової станції зупинявся Тарас Григорович Шевченко. Будинок зберігся до наших часів, у 1993 році на честь перебування в ньому великого українського поета встановлено меморіальну дошку. У 2001 році поряд, на площі автовокзалу, встановлено пам’ятник Т.Г.Шевченку. Новоград-Волинський – батьківщина Лесі Українки З 1868 до 1879 року у Новограді-Волинському проживала сім’я Косачів – відома громадська діячка, поетеса і прозаїк Олена Пчілка, меценат української культури, батько талановитої родини Петро Косач. Родина подарувала світові таких неповторних особистостей, як Леся Українка, фізик, поет і прозаїк Михайло Косач (у літературі Михайло Обачний), сестра Лесі та її біограф Ольга Косач-Кривинюк, сестри Оксана та Ізидора, брат Микола Косач. Збереглися три будинки, пов’язані з перебуванням видатної родини у місті, на яких у різні часи встановлено меморіальні дошки.У будинку, де народилася Леся Українка, 1971 року відкрито літературно-меморіальний музей великої поетеси, у 1999 році відбудовано будинок-музей родини Косачів. В 1987 році на центральній площі міста відкрито пам’ятник Лесі Українці. З цього ж року у місті на початку серпня проводиться міжнародне свято літератури і мистецтва “Лесині джерела”, чим вшановується пам’ять видатної землячки та свієї родини Косачів. Свято збирає в Новограді-Волинському науковців, поетів, письменників, кобзарів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, професійні та аматорські коликтиви зі всіх регіонів України, ближнього і далекого зарубіжжя. Мальовничі поліські краєвиди та доброзичливі новоград-волинці щиро раді зустрічі з гостями, туристами та діловими партнерами.
|