Розрахункові зусилля
Зусилля визначаються від двох зближених кранів. Оскільки навантаження рухоме, то необхідно знайти таке положення кранів на підкранових балках, при якому розрахункові зусилля в балці будуть найбільшими. Максимальний згинаючий момент від вертикального навантаження Mmax в розрізній балці визначається за правилом Вінклера, тобто при такому положенні кранів, коли середина відстані між рівнодіючою R всіх сил, розміщених на балці, і критичною силою Fcr (найближчою до рівнодіючої) ділить балку порівну. При цьому Mmax знаходиться під критичною силою (рис.13.13).
Рис. 13.13. Визначення максимального згинаючого моменту Mmax від вертикального навантаження в розрізній балці за правилом Вінклера Mmax визначається за рахунок побудови епюри моментів, або за лінією впливу моментів: Mmax = F ; = ymax + y1 + y2; ; у1 і у2 – за подібністю трикутників. Mmax знаходиться на деякій відстані від середини балки (під Fсr). Огинаюча епюра моментів має вигляд, наведений на рис.13.14.
Рис. 13.14. Огинаюча епюра моментів
Максимальна поперечна сила Qmax в розрізній балці виникає при такому розміщенні кранів, коли одна з сил знаходиться безпосередньо на опорі, а інші – чим ближче до цієї опори (рис.13.15).
Рис. 13.15. Розміщення кранів на підкрановій балці для визначення максимальної поперечної сили Qmax
Qmax обчислюється за епюрою Q, або за лінією впливу Q. Qmax = F ; = ymax + y1 + y2; ymax = 1. Розрахункові значення Мх та Qx від вертикального навантаження: Mx = α Mmax; Qx = α Qmax, де α; – коефіцієнт, який додатково враховує власну вагу балки; α = 1,03 (при l = 6м); α = 1,05 (при l = 12 м). Розрахунковий момент Му і поперечну силу Qy від горизонтального навантаження знаходять при тому ж положенні кранів, що й від вертикального. А тому Му і Qy можна визначити із співвідношення горизонтальних і вертикальних сил від колеса: .
|