Болтові з’єднання
1.12.2.1 Для болтових з’єднань елементів сталевих конструкцій слід застосовувати болти згідно з додатком Ж.
1.12.2.2 Болти слід розміщувати відповідно до вимог, наведених у табл. 1.12.3; при цьому болти у з’єднаннях, що розраховуються, розміщують з використанням мінімальних відстаней, а з’єднувальні конструктивні болти влаштовують, як правило, з використанням максимальних відстаней. У разі прикріплення кутика однією полицею болтами, розміщеними в шаховому порядку, отвір, найбільш віддалений від його кінця, слід розміщувати на рисці, найближчій до обушка. Допускається кріпити елементи одним болтом.
1.12.2.3 Болти класу точності А слід застосовувати для з’єднань, у яких отвори просвердлені на проектний діаметр у зібраних елементах або за кондукторами в окремих елементах і деталях, або просвердлені чи продавлені на менший діаметр в окремих деталях з подальшим розсвердлюванням до проектного діаметру у зібраних елементах. Болти класів точності В і С у багатоболтових з’єднаннях слід застосовувати для конструкцій із сталі з межею текучості до 390 Н/мм2.
Таблиця 1.12.3 Вимоги до розміщення болтів
1.12.2.4 Болти, що мають по довжині ненарізної частини ділянки з різними діаметрами, не допускається застосовувати у з’єднаннях, в яких болти працюють на зріз.
1.12.2.5 Різьба болта, що сприймає зсувне зусилля, в елементах структурних конструкцій, опор ліній електропередачі та відкритих розподільних пристроїв, а також у болтових з’єднаннях за наявності зовнішнього елемента товщиною до 8 мм, повинна знаходитись поза пакетом з’єднуваних елементів; у решті випадків різьба болта не повинна заходити вглиб отвору більш ніж на половину товщини зовнішнього елемента з боку гайки або 5 мм. 1.12.2.6 Влаштування шайб на болти слід виконувати згідно з вимогами розділу 2. У розрахункових з’єднаннях з болтами класів точності А, В і С (за винятком болтових з’єднань у допоміжних конструкціях) слід передбачити заходи проти самовідгвинчування гайок (встановлення пружинних шайб, додаткових гайок тощо).
1.12.2.7 На скошених поверхнях з’єднуваних деталей і елементів (внутрішні грані полиць двотаврів і швелерів) під головки болтів і гайки слід додатково встановлювати косі шайби.
1.12.2.8 Отвори в деталях і елементах сталевих конструкцій слід виконувати згідно з вимогами розділу 2. Діаметр отворів для болтів у елементах з прокату повинен відповідати вимогам ГОСТ 24839.
1.12.2.9 Розрахункове зусилля, яке може бути сприйняте одним болтом, слід визначати залежно від виду напруженого стану за формулами: - при зрізі (умовному) болта
, (1.12.12)
- при зминанні металу з’єднуваних елементів в отворі
, (1.12.13)
- при розтягу болта
, (1.12.14)
де – розрахункові опори одноболтових з’єднань; – площа поперечного перерізу стрижня болта; – кількість розрахункових площин зрізу одного болта; – зовнішній діаметр стрижня болта; – найменша сумарна товщина елементів у з’єднанні, які зминаються в одному напрямку; – площа поперечного перерізу нетто болта за різьбою, що приймається відповідно до табл. Ж8 додаткуЖ; c – коефіцієнт умов роботи, який визначається за табл. 1.1.1; b – коефіцієнт умов роботи болтового з’єднання, який визначається за табл. 1.12.4.
1.12.2.10 При дії на болтове з’єднання поздовжньої сили N, що проходить через центр ваги з’єднання, слід приймати, що ця сила розподіляється між болтами рівномірно. У цьому разі необхідну кількість болтів у з’єднанні слід визначити за формулою
, (1.12.15)
де – найменше із значень Nbs чи Nbp, або значення Nbt, обчислені відповідно до п. 1.12.2.9. У випадках, коли в болтовому з’єднанні відстань l між крайніми болтами вздовж лінії дії зсувного зусилля перевищує 16 d, значення n у формулі (1.12.15) слід збільшити діленням на коефіцієнт , що приймається не меншим за 0,75. Цю вимогу не слід враховувати у випадку, коли болтове з’єднання влаштоване по всій довжині елемента конструкції (балки, колони) і розрахункове зусилля діє вздовж усієї довжини такого з’єднання (наприклад, у поясному з’єднанні балки).
1.12.2.11 При дії на болтове з’єднання згинального моменту, який викликає зсув з’єднуваних елементів, слід приймати, що зусилля зрізу розподіляються між болтами з’єднання пропорційно до відстаней від центра ваги з’єднання до розглядуваного болта. Зусилля в найбільш напруженому болті не повинно перевищувати меншого із значень Nbs чи Nbp, обчислених згідно з п. 1.12.2.9.
Таблиця 1.12.4 Коефіцієнти умов роботи болтового з’єднання
1.12.2.12 При одночасній дії на болтове з’єднання поздовжньої і поперечної сил та згинального моменту, що діють в одній площині і викликають зсув з’єднуваних елементів, слід визначити рівнодійне зусилля у найбільш напруженому болті, яке не повинно перевищувати меншого із значень Nbs чи Nbp, обчислених згідно з п. 1.12.2.9.
1.12.2.13 При одночасній дії на болтове з’єднання зусиль, що викликають зріз і розтяг болтів, найбільш напружений болт, поряд із розрахунком за формулами (1.12.14) і (1.12.15) слід перевіряти за формулою
, (1.12.16)
де Ns і Nt – розрахункові зусилля відповідно зрізу і розтягу, що припадають на один болт; Nbs, Nbt – розрахункові зусилля, які можуть бути сприйняті одним болтом і визначаються згідно з п. 1.12.2.9 із зміною значення Abn на Ab .
1.12.2.14 У болтових з’єднаннях одного елемента до іншого через прокладки чи інші проміжні елементи, а також в елементах з односторонньою накладкою кількість болтів, обчислена за (1.12.15), необхідно збільшити на 10%. У болтових з’єднаннях виступаючих полиць кутиків або швелерів за допомогою коротишів кількість болтів, що прикріплюють коротиш до цієї полиці, необхідно збільшити на 50% порівняно з розрахунком.
1.12.2.15 Фундаментні (анкерні) болти слід перевіряти згідно з вимогами СНиП 2.09.03.
|