І.Франко. Літературна традиція:
Літературна традиція: ü книжна українська поезія ХVІІ-ХVІІІ ст. (Ф.Прокопович, Варлаам Лащевський, Георгій Кониський). ü фольклор. ü латинська книжна поезія, новолатинська гуманістична література ХVІ-ХVІІ ст. (Горацій, Вергілій, Овідій). ßßß використовує чужу форму (інший поет, народна пісня, псалми, Святе Письмо), залежно від того, який мотив переважає, називаючи поетичну форму лушпиною, не зважає на неї; наповнює власними думками, змінює версифікацію. Збірка “Сад божественних пісень” [4] Образ саду – стійкий елемент барокової поетичної системи. Він є опорним образом, ключовим. Виявляє суперечливу природу:
Фабули та пісні 60-х років (часи викладання поетики у Харківському колегіумі Þ вірогідно, збірка є наслідком педагогічної роботи).
“Сад…” – це лірика, урочиста, велична і правдива. Не вдаючись до естетичного аналізу “пісень”, скажу тільки, що це справжні пісні, а не просто вірші. Володимир Ерн
Автор вважав, що поезія є зброєю викладання, тому всі пісні збірки супроводжуються епіграфами з Біблії, примітками-коментарями (додаткова інтерпретація змісту). Пісні стосовно епіграфів – ілюстрації-приклади (філософські думки втілюються у віршовій формі).
Можливо, своєрідний підручник поетики (прикладна поетика, без теоретичної частини): ü кожен вірш написаний іншим поетичним розміром (зведення всіх основних поетичних розмірів, культивованих Бароко) – унікальна антологія поетичних розмірів українського Бароко; ü введення у поетичну практику внутрішньої рими (практика леонівського вірша); ü застосування перехресного римування. Тематично-ідейний зміст Збірка є глибокою, щирою сповіддю благородної душі, поетичним літописом гострих внутрішніх переживань. Основа збірки: людина, її думки, почуття. Торкається “вічних тем”: життя і смерть, щастя і доля. Сповідує ідею розумного життя і моральної чистоти. “Чиста совість” – основа і критерій людського життя, людина з чистою совістю не боїться загрози смерті. Щастя полягає у пізнанні себе, у суспільно корисній праці, у чистоті сумління, у перевихованні людей для нового суспільства (образна антитеза: образ бурхливого моря страждань і образ погожої гавані, міцної скелі, ясного сонця). Серйозні роздуми про сенс і суть життя, про взаємини між людьми, між людиною і природою. Формує тематичний трикутник: ü зло (кривий шлях, але широкий), воно приносить задоволення ілюзорне, миттєве, після якого – печаль, невдоволення, сум; ü добро (прямий, але вузький шлях), воно нелегко здобувається, але приносить радість душевну, спокій і задоволення; ü людина – стоїть на середохресті і має вибрати, до чого (до Зла чи Добра) і яким шляхом (кривим чи прямим) їй іти. Жанр панегірика у збірці 25, 26, і 27 пісні, кожна з яких має свій привід написання:
Академічна традиція (досконало засвоїв нормативні вимоги жанру). Загальний нахил до афектації, піднесеність тону. Однак твори сповнені природнього ліризму і щирості:
|