ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3
магнітний метод визначення товщини захисного шару бетону і розташування арматури (за ДСТУ Б В.2.6-4-95)
Мета роботи: 1. Ознайомлення з вимогами ДСТУ Б В.2.6-4-95, визначення товщини захисного шару бетону і розташування металевої арматури в конструкції магнітним методом. 2. Оволодіння практичними навиками роботи з ультразвуковим приладом ИЗС-10Н.
1. Загальні вимоги
1.1. Магнітний метод визначення товщини захисного шару бетону і розташування металевої арматури застосовують під час виробничого, приймального та інспекційного контролю якості конструкцій, а також під час перевірки якості конструкцій у процесі експлуатації. 1.2. Магнітний метод базується на принципі зміни характеристик магнітного поля, спричинених впливом на нього металевого арматурного стержня. 1.3. Використання магнітного методу повинно передбачатися в стандартах і технічних умовах конкретних конструкцій. 1.4. Ділянки і зони контролю товщини захисного шару і розташування арматури визначають, виходячи з: — технології виготовлення конструкцій та ймовірності зміщення арматури від проектного положення; — умов роботи конструкції; — умов експлуатації конструкції з урахуванням агресивності зовнішнього середовища. Кількість і розташування ділянок, на яких визначають товщину захисного шару бетону і розташування арматури, повинно вказуватися в робочих кресленнях цих конструкцій. 1.5. Визначення товщини захисного шару бетону і розташування арматури виконують за допомогою спеціальних магнітних методів. 1.6. Поверхня ділянок, де проводяться випробування, повинна бути рівною без напливів бетону. Нерівності поверхні конструкції не повинні бути більшими від нормованих ДСТУ Б В.2.6-4-95.
2. Прилади і обладнання
2.1. Для визначення товщини захисного шару бетону і розташування арматури використовують прилад ИЗС-10Н. 2.2. Прилад повинен забезпечувати: — вимірювання товщини захисного шару бетону і розташування арматури залежно від діаметра арматури в діапазоні, вказаному в табл.3; Табл. 3
— проведення вимірювань при температурі від -10°С до +40°С; — можливість побудови градуйовочної залежності користувачем. 2.2. Основна похибка визначення товщини захисного шару бетону не повинна перевищувати величини , (9) при параметрах армування (рис.6): — кроку () повздовжньої арматури — 100 мм і більше; — кроку () поперечної арматури — 150 мм і більше; — глибини () залягання арматури другого ряду — 100 мм і більше.
3. Підготовка і проведення вимірювань товщини захисного шару бетону при відомих параметрах армування
3.1. За проектною та виконавчою документацією встановлюють параметри армування конструкції, зони контролю і обсяг випробувань. 3.2. За паспортом приладу встановлюють відповідність його технічних показників параметрам армування конструкції. 3.3. Визначення товщини захисного шару бетону і розташування арматури проводять відповідно до інструкції з експлуатації приладу, що використовується. 3.4. При товщині захисного шару бетону менше 5 мм вимірювання необхідно проводити через прокладку з неметалевого матеріалу. Товщину захисного шару бетону в цьому разі визначають як різницю між результатами вимірювань і товщиною прокладки. 3.5. Результати випробувань міцності бетону заносять у „Журнал лабораторних робіт”.
4. Вимірювання товщини захисного шару бетону при невідомому діаметрі арматури
4.1. Визначають і фіксують місце розташування та орієнтацію арматурного стержня. 4.2. Установлюють перетворювач на поверхню бетону і проводять вимірювання захисного шару бетону при різних значеннях діаметра арматури. 4.3. Між перетворювачем і поверхнею бетону ставлять прокладку і знову проводять вимірювання захисного шару бетону при різних значеннях діаметра арматури. 4.4. Вимірюють товщину прокладки , мм. 4.5. Для кожного діаметра арматури зіставляють значення різниці . Фактичному діаметру арматури буде відповідати найменше значення різниці. 4.6. Результати вимірювань заносять у „Журнал лабораторних робіт”.
|