Встановлення необхідності і спрямованості меліоративних заходів
Гідромеліорації за спрямованістю поділяються на осушувальні та зволожувальні (зрошувальні). Необхідність осушення земель встановлюється зіставленням необхідного та фактичного водних режимів у критичні періоди надлишкового зволоження. Якщо заплавні землі на тривалий час (понад 15...20 діб) затоплюються весняними водами або до посівного періоду, що визначається строками посівів ранніх ярих зернових, не забезпечуються відповідні норми осушення, то такі землі необхідно осушувати. Запізнення з початком посівних робіт, як видно з рис. 2.3, значно знижує врожайність сільськогосподарських культур. Проте осушувати потрібно не при будь-якому перезволоженні земель. Якщо весняне затоплення триває не більше 10...15 діб і у літньо-осінній період надлишкове зволоження не спостерігається, то на таких заплавах можна успішно вирощувати багаторічні трави, овочеві, технічні та інші сільськогосподарські культури. Такі землі не потребують осушення. Осушення заплавних слабко водопроникних мінеральних ґрунтів необхідно, коли у періоди літньо-осінніх дощів кореневмісний шар перезволожується на строк, що призводить до зниження врожаїв сільськогосподарських культур або навіть загибелі посівів.
Рис. 2.3. Графік залежності врожайності сільськогосподарських культур від відхилення стоків сівби від оптимальних
Ділянки, що вимагають осушення, визначаються за специфічним рослинним покривом і ґрунтовими процесами. Де спостерігається тривале перезволоження, там виростає типова вологолюбна або болотна рослинність і відбуваються процеси оглеєння ґрунтів. Водний режим ґрунтів встановлюється на розрахункові роки, що характеризуються певною забезпеченістю - ймовірністю перевищення розглянутої величини, що дорівнює 5...10 %. Це означає, що у 5..10 % випадків (1 раз за 10...20 років) необхідний водний режим не буде забезпечений у розрахункові строки. У сухіші роки відведення надлишкової води буде відбуватись у більш стислі строки. Коли за допомогою меліоративної системи або без неї до початку посівних робіт забезпечується необхідна норма осушення, то в наступний вегетаційний період при перевищенні випаровування над опадами рівні ґрунтових вод звичайно знижуються і навіть у більш вологі роки встановлюються не вище мінімально допустимих. У сухіші роки, як показують водно-балансові розрахунки, на торф'яних ґрунтах Полісся України спостерігається дефіцит ґрунтової вологи, який у середні роки досягає 30...100 мм і в посушливі 150...200 мм.
Контрольні питання:
1. Якими показниками характеризується оптимальних водно-повітряний режим? 2. Для яких періодів встановлюють необхідний водно-повітряний режим? 3. Назвіть періоди найбільшого перезволоження ґрунту. 4. Вкажіть оптимальну величину аерації і вологості осушуваних грунтів у вегетаційний період. 5. Що таке норма осушення? 6. Від чого залежить норма осушення? 7. Наведіть формулу розрахунку водного балансу кореневмісного шару грунту для вегетаційного періоду. 8. Перерахуйте складові рівняння водного балансу для вегетаційного періоду? 9. Як встановити необхідність в осушенні земель? 10. Для років якої забезпеченості виконуються водно-балансові розрахунки?
|