Визначення розміру збитків від аварійного забруднення атмосфери при транспортуванні небезпечних речовин та відходів
Розмір компенсації збитків за викид однієї тони забруднювальної речовини в атмосферне повітря визначається на основі розміру мінімальної заробітної плати, встановленої в даний період, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів та показника відносної небезпечності кожної забруднювальної речовини. Для визначення наднормативних викидів використовуються результати безпосередніх вимірів (інструментальні, інструментально-лабораторні, індикаторні) відповідних компетентних органів. Розрахунок наднормативних викидів (Мі) у тоннах здійснюється шляхом визначення різниці між фактичними потужностями викидів, з урахуванням часу викидів небезпечної речовини за формулою:
Мі = 0, 0036(Vі Сі –Mqі) Т, (1.8)
де Vі – об’ємна витрата газопилового потоку на виході з джерела, куб. м/с; Сі – середня концентрація і-ї забруднювальної речовини (із серії відібраних проб), г/куб. м, розрахована як середня арифметична;
Mqі- потужність дозволеного викиду і-ї забруднювальної речовини у даному джерелі, г/с, установлена дозволом на викид; Т - тривалість викидання в атмосферу небезпечної речовини, години. Розрахунок ведеться на основі розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням обсягів наднормативних викидів і регулювальних коефіцієнтів:
Рзі = Мі 1, 1 П Іі Аі Кт Кz Кн., (1.9)
де Рзі – розмір збитків, грн.; Мі – маса і-ї забруднювальної речовини, т; 1, 1 П – базова ставка компенсації збитків у частках мінімаль- ної заробітної плати за одну тонну умовної забрудню- вальної речовини на момент перевірки, грн../т; Іі - індекс інфляції на дату забруднення, за даними Держкомстату; Аі – безрозмірний показник відносної небезпечності і-ї забруднювальної речовини; Кт – коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологіч- ні особливості; Кzі – коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферно- го повітря населеного пункту і-ю забруднювальною речовиною; Кн. – коефіцієнт небезпечності для речовини чи відходу. Безрозмірний показник відносної небезпечності і-ї забруднювальної речовини Аі визначається за формулою
Аі = ------, (1.10) ГДКі де ГДКі – середньодобова граничнодопустима концентрація або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ) і-ї забруднювальної речовини, мг/м3. Для речовини з ГДК більше одиниці в чисельнику вводиться поплавковий коефіцієнт 10. Для речовин, для яких відсутня величина середньодобової граничнодопустимої концентрації, при визначенні показника відносної небезпечності береться величина максимальної разової ГДК забруднювальної речовини в атмосферному повітрі. Для речовин, для яких відсутні величини ГДК і ОБРВ, показник відносної небезпечності Аі дорівнює 500. Коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості (Кт), залежить від чисельності жителів населеного пункту, його народногосподарського значення і розраховується за формулою:
Кт = Кнас Кф, (1.11)
де Кнас – коефіцієнт, що залежить від чисельності жителів населеного пункту і визначається за табл.1.10 Кф – коефіцієнт, що враховує народногосподарське значення населеного пункту і визначається за табл.. 11.
|