Забруднення підземних вод
Фактом забруднення підземних вод враховується виявлення візуально або за допомогою хіміко-аналітичних методів наявності нафти або інших забруднюючих речовин у пробах підземних вод або в місцях їх виходів на поверхню землі. Гідрогеологічні умови є визначальним фактором розвитку процесу забруднення підземних вод, формування ореолу забруднення в місцях розташування джерел забруднення. Необхідні відомості відносно: - гідрогеологічних умов (будови, параметрів, граничних умов водоносних горизонтів); - масштабів забруднення підземних вод; - шляхів надходження забруднюючих речовин у водоносний горизонт; - природної захищеності підземних вод у зоні впливу господарських об’єктів; - прогнозу розвитку забруднення водоносних горизонтів. Масштаби забруднення підземних вод визначаються на час (відповідно прогнозному розрахунку або за фактичним станом) досягнення локалізації ореолу забруднення, тобто остановки його розвитку. Визначення об’єму V забрудненої частини водоносного горизонту (комплексу) здійснюється за формулою:
V = F m na, (1.10)
де F - площа забруднення, кв. м; m - середня потужність забрудненої частини водоносного гори- зонту, м; na - активна пористість насиченої водою товщи, частки одиниці (таблиця 2.7). За характером збитки можуть бути прямими (вивід з ладу водозаборів і обладнання, зниження випуску продукції, погіршення її якості, зростання кількості захворювань населення і ін.) і непрямі, які можуть проявитися через тривалий час після встановлення факту забруднення підземних вод (генетичні зміни і зниження тривалості життя людини і тварин, зниження продуктивності сільськогосподарського виробництва і ін.). Таблиця 2.7.- Орієнтовні значення активної пористості насичених водою порід
Примітка. У випадку відсутності характеристик конкретної водонасиченої породи для розрахунків беруть середні значення наведених інтервалів.
Відшкодування збитків не звільняє винного в забрудненні від обов’язків проведення робіт, пов’язаних з відновленням якості підземних вод. Величина збитків (Зп.в) в результаті забруднення підземних вод нафтопродуктами визначається: в розрахунку на 1 куб.м забруднених підземних вод за формулою:
Зп.в = Yn· n · Vз·L, (2.11)
де Yn - питома величина збитків, заподіяних навколишньому середовищу, в частках НМП; n - розмір неоподаткованого мінімуму прибутків; Vз - об’єм забруднених підземних вод, куб.м; L - коефіцієнт, який враховує природну захищеність підземних вод: для грунтових - 1, 0; для міжпластових безнапірних - 1, 3; для міжпластових напірних (артезіанських) - 1, 6. В розрахунку на 1 тону нафтопродуктів визначається за формулою:
Зп.в = Yn · n· M · L, (2.12)
де М - маса нафтопродуктів, т. Питому величину екологічних збитків визначають в таблиці 2.8 при наявності інформації про об’єм забруднених підземних вод або із таблиці 2.9, якщо відома маса нафтопродуктів. Визначення величини збитків в результаті забруднення підземних вод іншими (крім нафтопродуктів) речовинами здійснюється введенням у формули (2.11) і (2.12) множителя, який враховує екологічну небезпечність забруднюючої речовини (Кi) за формулою:
Кi = 0, 05/ГДКi, (2.13)
де ГДКi - величини гранично допустимої концентрації або безпечного рівня впливу забруднюючої речовини.
|