Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Патогенез. Найчастіше МБТ проникають в організм людини аерогенним, рідше аліментарним і контактним шляхами
Найчастіше МБТ проникають в організм людини аерогенним, рідше аліментарним і контактним шляхами. Досягнувши альвеол, вони затримуються там і розмножуються. Частина МБТ потрапляє у міжтканинну рідину, лімфу і кров, а потім затримується в органах багатих на макрофаги (лімфатичні вузли, кістковий мозок, селезінка, печінка, легені). Відомо, що, незважаючи на наявність у зазначених органах МБТ, на початкових етапах у них відсутні будь-які морфологічні зміни – «латентний мікробізм» (А.І.Каграманов).

Період з моменту зараження до появи в тканинах ТБ гранульом та позитивних реакцій на туберкулін називають передалергічним. Тривалість останнього в середньому 4-8 тижнів.

З виникненням гранульом в інфікованої дитини можна вперше виявити позитивну реакцію на туберкулін – віраж, тому цей період у розвитку первинної ТБ інфекції називають морфологічним або алергічним.

Віраж туберкулінових проб свідчить про завершення імунобіологічної перебудови організму та формування клітинного і гуморального протитуберкульозного імунітету. Час упродовж року від моменту віражу прийнято називати раннім періодом первинної туберкульозної інфекції, що характеризується низкою функціональних порушень: розладом сну, апетиту, нездужанням, дратівливістю, порушенням терморегуляції. Ступінь функціональних порушень не у всіх випадках однакова, оскільки не завжди зараження є захворювання. Вважається, що протягом цього періоду існує підвищений ризик розвитку ТБ у дітей та підлітків.

У цей алергічний період можуть виникати параспецифічні реакції. Вони зумовлені ТБ специфічною інфекцією, але гістологічна їх будова відрізняється від ТБ гранульоми. Можуть бути такі пара специфічні реакції: вузлувата еритема (підшкірні гістіолімфоцитарні інфільтрати), фліктенульозний кон’юнктивіт, катар верхніх дихальних шляхів та інші. Перебіг параспецифічних реакцій може бути різним. У разі їх розсмоктування розвиток первинної ТБ інфекції може закінчитися або трансформуватися у локальні ТБ ураження з утворенням первинних вогнищ і первинного комплексу. Якщо ж первинне інфікування викликає в організмі людини клінічну симптоматику, функціональні порушення, то це розглядається як ТБ невстановленої локалізації. Як правило, ця форма ТБ закінчується вилікуванням.

Розвиток запального процесу може відбуватися такими шляхами:

1. У внутрішньогрудних лімфатичних вузлах, куди потрапили МБТ, виникають як мінімальні, так і значні (тотальні) специфічні зміни – це ТБ внутрішньогрудних лімфатичних вузлів.

2. Формування первинного ТБ комплексу відбувається наступним чином:

а) у місці проникнення МБТ в легеневу тканину формуються ТБ гранульоми, які зливаються і викликають утворення пневмонічного фокусу (первинне вогнище). У подальшому в процес залучаються лімфатичні судини, що йдуть переважно до кореня легені і реґіонарних лімфатичних вузлів, які теж уражуються.

б) з уражених лімфатичних вузлів (лімфаденіт) ТБ запалення може поширюватись по лімфатичних судинах (лімфангіт) ретроградно, проти току лімфи, тобто від внутрішньогрудних лімфатичних вузлів до легеневої тканини, де утворюється первинне вогнище.

За класифікацією розрізняють такі форми первинного ТБ:

Шифри МСКХ Х перегляду

А15 – А16 ТУБЕРКУЛЬОЗ ЛЕГЕНІВ

А15 – А16 Первинний туберкульозний комплекс

А15–А18 ПОЗАЛЕГЕНЕВИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ (із зазначенням локалізації):

А15 – А16 Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів

А18 – Туберкульоз без встановленої локалізації

Окрім зазначених клінічних форм, первинний ТБ може мати й інші клініко-морфологічні прояви. Так, у немовлят та дітей раннього віку, особливо невакцинованих БЦЖ і тих, які мають тісний сімейний контакт з бактеріовиділювачем, часто трапляється міліарний ТБ. Розвиток гематогенної дисемінації з проникненням через гематоенцефалічний бар’єр може призвести до ураження мозкових оболонок – ТБ менінгіту. Іноді єдиним проявом локального ТБ запалення може бути специфічне ураження костальоної плеври – ТБ плеврит. У разі аліментарного інфікування МБТ можливе первинне ураження ТБ мезентеріальних лімфатичних вузлів (ТБ мезаденіт) або поєднане ураження мезентеріальних лімфатичних вузлів та кишечнику (первинний ТБ комплекс), які часто ускладнюються ТБ очеревини.Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 779. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2021 год . (0.001 сек.) русская версия | украинская версия