Присутність ефекту інформаційного конусу у господарській діяльності
Відомий вчений Е. Пестель пише: «Часто вважають, що невизначеність виникає тоді, коли відсутня вичерпна інформація (брак інформації) або, у більш широкому плані, бракує знань про предмет дослідження. Це справді так, але коли йдеться про світову проблематику або про світову систему, пов'язану з елементами людського мислення та діяльності, то це ще не все... У таких системах є ще й елемент внутрішньої невизначеності. Він виникає тому, що тут майбутнє залежить від рішення (вибору), яке ще тільки повинно здійснитися. Це фундаментальний принцип, який нагадує фізичний принцип невизначеності Гейзенберга». Цьому не суперечать також і основні методологічні положення теорії раціональних і адаптивних сподівань, що інтенсивно розвиваються на Заході. Незаперечний факт, що невизначеність – це характеристика майбутнього часу. Те, що вже відбулося чи відбувається в даний момент є цілком певним і виключає варіативність. Ступінь невизначеності розвитку подій, що виражається імовірністю реалізації обраного варіанта, залежить від терміну прогнозування і характеру невизначених параметрів. Очевидно, що ступінь невизначеності зростає зі збільшенням терміну прогнозування. Ефект розширення інтервалу, у якому може знаходитися прогнозований показник у результаті збільшення терміну прогнозування, одержав назву інформаційного конуса (рис. 2.4). Здійснюючи господарську діяльність, суб'єкт економіки зіштовхується з можливістю відхилення від мети, тобто, розбіжності фактичного розвитку подій із запланованим у момент ухвалення рішення. Рисунок ілюструє збільшення інтервалу Δ х(t), у якому може перебувати певний показник х на момент часу t, за умови збільшення терміну прогнозування. Ефект розширення інтервалу, в якому перебуває прогнозований показник, у разі збільшення терміну прогнозування – це ефект інформаційного конусу. Рис. 2.4. Ефект інформаційного конусу
Будь-яке господарське рішення – це дія, реалізована в майбутньому, тому що між ухваленням рішення і його здійсненням завжди має місце проміжок часу. З його збільшенням, у відповідності з ефектом інформаційного конуса, зростає загальна кількість можливих альтернативних варіантів розвитку ситуації, а значить і знижується імовірність одержання запланованого результату.
Рис. 2.5. Інформаційний конус
Важливим фактором виникнення невизначеності є науково-технічний прогрес. Створення нової техніки, нових технологій, з одного боку, спирається на результати наукових досліджень, які передбачити абсолютно точно неможливо, з іншого – здійснюється потужний вплив на виробництво, що відображається у змінах коефіцієнтів витрат та випуску, трудомісткості, ефективності, продуктивності тощо. Тобто науково-технічний прогрес спричиняє невизначений характер масивів первісної інформації, які використовуються у разі прийняття рішень. Розробка та виготовлення техніки нових поколінь повинні спиратися на результати фундаментальної науки та пошукових досліджень, які мають недетермінований характер. З іншого боку, як свідчить світовий досвід, вкладення у науку здебільшого, безумовно, ефективні.
|