Оплата праці за трудовими ставками
Систему оплати праці за трудовими ставками розроблено на Бійському оліумному заводі (БОЗ, Росія). Вона заснована на створенні матриці єдиної трудової ставки і визначенні рівня конкурентоспроможності працівників.
В основу побудови системи оплати праці закладено такі принципи: - застосування єдиної шкали тарифних ставок для всіх категорій працівників; - відповідність рівня кваліфікації, ступеня відповідальності, кола виконуваних обов’язків працівника розміру оплати його праці; - створення матеріальної заінтересованості працівників у постійному підвищенні кваліфікаційного рівня; - підвищення оплати праці працівників, праця яких особливо значима для підприємства.
Базовою ставкою заробітної плати є трудова ставка, яка регулює заробіток працівника відповідно до присвоєних йому внутрішньозаводського (бухгалтерського) розряду й категорії. Для всіх категорій працівників розроблено єдину трудову ставку, яка має матричну форму: 10 стовпців відповідають загальній кількості категорій; 15 рядків – кількості кваліфікаційних розрядів (див. табл.1). Таблиця 1 Трудові ставки працівників БОЗ
Трудова ставка розряду - 1 та категорії – 1 дорівнює заводському мінімуму заробітної плати (відповідно до діючого законодавства та галузевої угоди). У трудову ставку окрім тарифного заробітку й посадового окладу входять премії та доплати (табл.2).
Таблиця 2 Структура трудової ставки робітників БОЗ
Трудова ставка може зменшуватися в таких випадках: · простій не з вини працівника (виконання роботи, що не відповідає основному робочому місцю за умови виконання норми виробітку або нормованого завдання) – 15%; · відмова від виконання завдання за умови присутності на робочому місці повний робочий день - 75%; · звільнення за власним бажанням невідпрацювавши календарний місяць – на 10%; · звільненим за порушення трудової дисципліни, за прогул – на 30%; · порушникам правил безпеки й спеціального режиму – на 2% – 25%; · випуск браку, недобросовісне виконання обов’язків – на 10%; · за низьку культуру виробництва, перевитрату сировинних, матеріальних, енергетичних ресурсів – на 2 - 5%; · за наднормативний простій з вини робітника – на 25%. Адміністративно-управлінському персоналу трудова ставка знижується: · за неналежне виконання посадових обов’язків – до 25%; · за неякісне складання звітності - до 5%; · за порушення трудового розпорядку – до 10%. Для оцінки рівня конкурентоспроможності на заводі було проведено: · ранжирування професій працівників заводу з позиції внутрішньо- фірмової значимості; · розподіл професій робітників і посад керівників, спеціалістів та службовців на однорідні групи за сферами діяльності; · визначення ознак конкурентоспроможності працівників (вік, освіта, стаж роботи зі спеціальності, кваліфікація); · градацію рівня конкурентоспроможності; · експертну оцінку значимості ознак конкурентоспроможності (вік – 0, 10; освіта – 0, 10; стаж роботи зі спеціальності – 0, 20; кваліфікація – 0, 60).
Найбільш значимою ознакою конкурентоспроможності працівника є його кваліфікація. Відповідно до єдиних трудових ставок визначено категорії та внутрішньозаводські вимоги до основних виробничих робітників (табл. 3)
Таблиця 3 Вимоги до професіоналізму основних виробничих робітників за категоріями
Під час оцінки кваліфікації основних виробничих робітників використовують чотири показники: - тарифний розряд робітника за єдиною трудовою ставкою; - володіння ними додатковими (Д) професіями (за кожну з них – 1, 5 бала); - освоєння суміжних (С) професій (за кожну – 1 бал); - творчий потенціал, який оцінюється за кількістю поданих за останні п’ять років раціоналізаторських (Р) пропозицій (за кожне – 0, 2 бала) (табл.4).
Таблиця 4 Оцінка градацій кваліфікації основних виробничих робітників
Для всіх інших робітників-поачсовиків сума балів, яка визначає градацію за категоріями для встановлення загального рівня кваліфікації, надана в табл. 5.
Таблиця 5 Бальна градація категорій усіх інших робітників-почасовиків
З метою оперативної роботи з нарахування заробітної плати, встановлюється інтегральний коефіцієнт трудової ставки (Кінт) - добуток тарифного та категорійного коефіцієнтів, присвоєних конкретному працівнику. Дана система оплати праці більшою мірою стимулює освоєння робітниками додаткових і суміжних професій, ніж підвищення кваліфікації. Робітникам присвоюються категорії з 1 до 6; службовцям – з 3 до 5; спеціалістам – з 4 до 7; керівникам різних рівнів – з 5 до 10. Методика оцінки рівня конкурентоспроможності працівника дозволяє графічно представити залежність інтегрального коефіцієнта (Кінт) і рівня кваліфікації (Ркв) для робітників – почаовиків БОЗу
Кінт
3 4 4, 4 5, 2 5, 5 6 6, 2 6, 3 6, 5 6, 9 7, 2 7, 3 7, 5 8 8, 1 8, 5 8, 6 8, 9 9, 2 9, 4 сума балів
Рис. 4.1. Взаємозв’язок інтегрального коефіцієнта трудової ставки робітників- почасовиків (Кінт) та бальної оцінки рівня їх кваліфікації (Ркв) Припустимо, необхідно визначити (Кінт) для робітника - почасовика 5 розряду, який має дві суміжні професії та подав за звітний період дві рацпропозиції. Ккв = 5 + (1 + 2С + 0, 2 * 2Р) = 5 + 2, 4 = 7, 4 балів. Загальна сума балів за комплексною ознакою «кваліфікація» - 7, 4 (у тому числі сума балів за категорію – 2, 4). Відповідно до табл. 5 робітника відносять до четвертої категорії. Рівню кваліфікації 7, 4 на рис.1 відповідає Кінт = 2, 5. Тому, якщо мінімальна трудова ставка (табл.1) дорівнює 441 грн., то Кінт 7, 4 відповідає трудова ставка 441 * 2, 5 = 1102 грн. У структурі заробітної плати виділяють також специфічну та особисту ставки. Специфічна ставка ураховує специфічні умови праці. Особиста ставка визначає величину доплат залежно від стажу роботи на даному підприємстві.
№ 55. За даними табл. 1 розрахуйте міжрозрядні співвідношення окладів, тарифних ставок і складіть таблицю, відобразьте в ній діапазон тарифних ставок (окладів), їх середнє значення та інтервал між мінімальним та максимальним значенням для кожної категорії працівників.
№ 56. Визначити трудову ставку основного виробничого робітника 5 розряду, який володіє однією суміжною та однією додаковою і професіями, і за період, що аналізується, подав дві раціоналізаторські пропозиції, є наставником.
№ 57. Визначити трудову ставку робітника – почасовика 4 розряду, якщо він виявляє ініціативність та володіє двома суміжними та однією додатковою професією.
№ 58. Визначити заробітну плату основного виробничого робітника, якщо йому встановлена трудова ставка на 2007 рік у розмірі 1323 грн., якщо у серпні 2007 року він мав прогул. Питання. 1. Зробіть письмовий аналіз недоліків, чи переваг цієї системи оплати праці. 2. У чому полягає економічний смисл інтегрального коефіцієнта? 3. які ознаки конкурентоспроможності працівника? Як визначається коефіцієнт кваліфікації? 4. Чи вважаєте Ви за доцільне розробляти внутрішньофірмову методику оцінки кваліфікації працівників? Обґрунтуйте свою відповідь.
|