Показники, які характеризують собівартість продукції та її зміни
До основних показників плану собівартості продукції відносяться: собівартість валової продукції, собівартість товарної продукції, виробнича собівартість, собівартість реалізованої продукції, витрати операційної діяльності, витрати звичайної діяльності, собівартість одиниці продукції для всієї номенклатури плану, витрати на 1 грн. товарної продукції, розмір зниження собівартості порівняної продукції; розмір зниження витрат на 1 грн. товарної продукції. Перші сім показників є абсолютними величинами, які характеризують розмір витрат підприємства, об’єднання за розрахунковий період. Наступні три показники відносні, які характеризують рівень та динаміку витрат відносно будь-якої бази. Для визначення собівартості валової і товарної продукції складається кошторис витрат за економічними елементами, який включає усі витрати підприємства на виконання виробничої програми. Для визначення собівартості одиниці продукції складаються калькуляції для усієї номенклатури продукції. Для економічного аналізу широке розповсюдження одержав показник витрат на одну гривню товарної продукції. Цей показник визначається як відношення собівартості товарної продукції до її обсягу в оптових цінах:
(5.3) де сі - собівартість одиниці і -го виду продукції; Nі - кількість і- го виду продукції у складі товарної продукції; Ці - оптова ціна одиниці і -го виду продукції (без ПДВ); С - собівартість товарної продукції; Q - обсяг товарної продукції; н – кількість видів продукції. Зниження собівартості продукції – обов’язкова умова зростання прибутку підприємства і підвищення ефективності виробництва. Для характеристики ступеню зниження собівартості продукції використовуються два показники: - для однорідної продукції - зниження собівартості порівняної продукції у % до минулого періоду; - зниження витрат на одну гривню товарної продукції. Зниження собівартості порівняної продукції визначається за формулою:
(5.4) де м - номенклатура порівняльної продукції; Nі - кількість продукції і -го найменування; сбі, сі - собівартість одиниці продукції відповідно базового і планового періодів. Для кожного виду продукції зниження собівартості розраховують співставленням її собівартості в базовому та плановому періодах за формулою: (5.5) Зниження витрат на одну гривню товарної продукції можна визначити за формулою: (5.6) де 3б, Зп - витрати на одну гривню товарної продукції відповідно у базовому і плановому періодах.
|