Встановлення цін в сучасних умовах
Перед усіма комерційними і некомерційними організаціями постає завдання призначення ціни на свої товари або послуги. У народному господарстві України застосовуються: І) вільні ціни і тарифи; 2) державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, за виключенням тієї, на яку здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: - державних фіксованих цін; - граничного рівня цін або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які впливають на загальний рівень та динаміку цін на товари і послуги, які мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджене на підприємствах, які займають монопольне положення на ринку. Для практичного ціноутворення на підприємстві використовується інформація про повну собівартість окремих виробів. З методичної точки зору слід розглядати два підходи до практичного ціноутворення: а) встановлення в централізованому порядку фіксованих кінцевих цін на продукцію - для регульованих цін; б) формування цін на продукцію за складовими елементами, починаючи з витрат до кінцевої ціни - для вільних (ринкових) цін. Формування вільних відпускних цін починається з визначення собівартості продукції та заданого рівня рентабельності виробу. Ціна продукції на підприємстві встановлюється за формулою:
Цп = С + П, (6.1)
де С - собівартість одиниці продукції; П - прибуток, розрахований за заданим рівнем рентабельності. Продукція, яку виробляє дане підприємство, може бути віднесена до підакцизних товарів. Підакцизні товари - це товари за переліком, затвердженим урядом України, на які встановлюється акцизний збір - непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари, включений до ціни товарів. У цьому випадку ціна продукції на підприємстві встановлюється за формулою: Цп = С + П + А, (6.2)
де А - акцизний збір. Реалізація продукції (робіт, послуг) підприємствами проводиться за цінами (тарифами), збільшеними на суму податку на додану вартість (ПДВ). Податок на додану вартість є частиною новоствореної вартості, яка сплачується до державного бюджету на кожному етапі виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг. ПДВ включається в ціну за встановленою ставкою (20%) до оподатковуваного обороту, який не включає податок на додану вартість. Вільна відпускна ціна з ПДВ визначається за схемою: Цвв = Цп + ПДВ (6.3) Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету виробником продукції, визначається як різниця між сумою податку; одержаного від покупця при реалізації продукції, і сумою ПДВ, сплаченого постачальникам за матеріальні ресурси, послуги, основні засоби, нематеріальні активи і не включеного до собівартості продукції. Якщо товар реалізується через товарну біржу або інші збутові організації, до вільної відпускної ціни включається націнка збутових організацій і ПДВ. За роздрібними цінами продукція реалізується через торгові організації і включає націнку торгових організацій та ПДВ.
|