Релігійні конфесії, ціннісні характеристики національних культур за Г. Хофстедом і соціально-економічні моделі
Примітки: Б – буддисти, І – індуісти, Іуд. – іудеї, Д – даосисти, К – католики, Конф. – конфуціанці, М – мусульмани, Прав. – православні, П – протестанти, З - синтоїсти
Рис. 2.3. Узагальнені соціально-економічні моделі 3. Правові, політичні та економічні чинники міжнародного економічного середовища. У сучасному світі існує три типи правових систем: засноване на звичаї, прецеденті природне право, кодифіковане цивільне право, релігійне теократичне право (Рис. 2.4). Розходження між першими двома полягає в тім, що природне право спирається на прецедент, тлумачення події судами, а цивільне – на факти та їхнє співвідношення із законом. У результаті, у першому випадку комерційні договори прагнуть у найбільшій мірі відбити різноманіття можливих ситуацій. У другому випадку вони менш конкретизовані, оскільки можливі питання, як правило, вже кодифіковані в діючих законодавчих нормах. Теократичне право ґрунтується на релігійних заповідях. Найбільш яскравим його прикладом є мусульманське право, що діє в 27 країнах світу. У сфері економіки правові норми охоплюють, насамперед, сфери комерційного або договірного права, загальноправового середовища, створення нового бізнесу, трудове, антимонопольне законодавство, ціноутворення, оподатковування, міжнародне право.
![]()
Рис. 2.4. Основні типи правових систем Правові норми та покладені в їхній основі культурні цінності формують юридичну базу політичної системи суспільства. Співвідношення між ціннісними орієнтаціями, політичними системами і політичними орієнтаціями в них представимо у таблицях 2.4 і 2.5. Спектр форм політичного правління коливається від демократії, погоджувальних систем до тоталітаризму. Проміжними формами є авторитаризм, радикалізм, лібералізм, консерватизм і реакція. Демократична форма правління припускає широку участь громадян у процесі прийняття рішень. Принцип правління більшості реалізується за допомогою періодичних виборів. Парламентська форма правління передбачає об'єднання виконавчої та законодавчої влади. Змішана (парламентсько-президентська) форма правління передбачає поділ виконавчої та законодавчої влади, забезпечується розподілом повноважень між президентом і парламентом. Економічні системи класифікуються: 1. за ступенем утручання держави в господарські процеси; 2. методи розподілу та контролю над ресурсами (ринкова й командно-адміністративна); 3. типом власності (приватна, суспільна, змішана) (Рис. 2.5.). У реальному господарському житті переплетення цих показників формує безліч моделей ринкової економіки, що відрізняються за ступенем державного регулювання економічних процесів, розвитком приватної власності, свободою підприємництва.
Таблиця 2.3
|