Перевірка збалансованості ТЗ та приведення її до збалансованого вигляду. Створення транспортної матриці в MS Excel
Задача. Підприємство має чотири виробничі бази в Харкові, Полтаві, Донецьку та Одесі. Кількість виробленої продукції на тиждень складає: у Харкові – 120 т, у Полтаві – 120 т, у Донецьку – 80 т, у Одесі – 105т. Оптові центри продажів даного підприємства знаходяться у Кременчуці, Сімферополі, Луганську, Києві, Львові та Ужгороді. Потреби в продукції на тиждень складають для оптового центру продажів в Кременчуці – 40 т, Сімферополі – 60 т, Луганську – 100 т, Києві – 125 т, Львові – 60 т, Ужгороді – 50 т. Вартості перевезень із пунктів відправлення (виробничі бази) у пункти призначення (оптові центри продажів) представлені у таблиці.
Таблиця 5.1 – Вартості перевезень 1 т продукції, у.о. (швейцарських франків)
Відомо, що перевезення із Донецька у Луганськ не можливі по причині форс-мажорних обставин. В даній задачі припускається, що вартості перевезень прямо пропорційні об’ємам перевезень. Необхідно скласти такий план перевезень, щоб сумарні транспортні витрати були мінімальними. Умова збалансованості ТЗ полягає у рівності сумарних запасів у всіх пунктах відправлення та сумарних потреб в усіх пунктах призначення. В умовах нашої задачі , (5.1)
т, (5.1`)
, (5.2)
т. (5.2`)
В MS Excel визначення сумарних запасів та сумарних потреб виглядає наступним чином (рис. 5.1).
Рис. 5.1 – Перевірка збалансованості ТЗ
Дана ТЗ не збалансована, причому сумарні потреби перевищують сумарні запаси. Для рішення задачі введемо фіктивний пункт відправлення, тобто фіктивну виробничу базу із уявними об’ємами виробництва в розмірі т та фіктивними тарифами на перевезення. Створимо в MS Excel транспортну матрицю збалансованої ТЗ (рис. 5.2). Промоделюємо неможливість перевезень із Донецька в Луганськ шляхом введення забороняючих тарифів.
Рис. 5.2 – Транспортна матриця збалансованої ТЗ
|