Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Зараженість зерна шкідниками хлібних злвків
Зерно хлібних злаків і насіння бобових культур можуть бути заражені шкідниками, як у чітко вираженій, так у прихованій формі. Зараженість у чітко вираженій формі характеризується наявністю живих шкідників у міжзерновому просторі; у прихованій формі – в середині самих зерен.

Ушкодженими шкідниками є зерна з виділеними ззовні або і з середини частково або повністю зародком, оболонками, ендоспермом або сім'ядолями. При цьому, всередині зерна можуть бути живі або мертві шкідники. Шкідники не тільки поїдають зерно, але й забруднюють його своїми виділеннями, що призводить до псування зерна.

Стандартами нормується зараженість зерна шкідниками. Залежно від наявності в зерні певної кількості кліщів розрізняють зерно першого, другого і третього ступеня ушкодження. В 1 кг першого ступеня зараженості нараховується від 1 до 20 кліщів, другого – більше 20, при цьому вони не утворюють єдиного повстяного шару. В зерні третього ступеня зараженості кліщі утворюють суцільний повстяний шар. Борошномельні підприємства приймають зерно, заражене кліщем, не вище першого ступеня. Зерно, заражене кліщем другого і третього ступеня, довгоносиком будь-якого ступеня, підлягає переробленню на спеціальних підприємствах. Окрім того, у зерні визначають наявність хрущаків, борошноїдів, клопів-черепашок тощо (рис.2.10)

Комірні шкідники поїдають зерно і засмічують його своїми виділеннями, а також нападають на борошно, крупи, печиво, сухарі та макаронні вироби.

Зерновим колосковим культурам в Україні завдають шкоди понад 100 видів комах, три види кліщів, два - нематод, мишоподібні гризуни. Крім того, суттєвої шкоди завдають понад 20 хворіб, збудниками яких є різні патогенні мікроорганізми (гриби, бактерії, віруси тощо).

Конкурують за світло, воду, поживні речовини та мають спільні шкідливі організми понад 30 видів найпоширеніших бур'янів. Взагалі, усі ці шкідливі організми в середньому призводять до втрат врожаю, що перевищують 30%, а в окремі роки - 50%. Отже, кожен третій гектар, а інколи і другий зернових колосових культур людина засіває для підтримання життєдіяльності шкідливих організмів. Усе це вимагає застосування різних методів захисту рослин з тим, щоб зменшити втрати врожаю. Відомо, що без захисту від шкідливих організмів на доброму агротехнічному фоні (попередник, система удобрення, обробка фунту близькі до оптимальних) можна одержати урожай зерна озимої пшениці у межах 3-4 т/га, а при високому рівні захисту – 7-10 т/га.

Нижче перераховані нами основні види шкідників зерна і продуктів його переробки.

  

 


 

Рис. 2.10 Шкідники зерна й продуктів його переробки: 1 - довгоносик;

2 - прикидайчик-злодій;

3 -малий борошняний хрущак;

4 - борошняний кліщ;

5 - мірошницька огневкаДата добавления: 2014-11-10; просмотров: 2880. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.002 сек.) русская версия | украинская версия