Студопедия Главная Случайная страница Задать вопрос

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Характеристика різних видів бузини
Назва рослиної сировини Діагностичні ознаки
життєва форма висота, м серцевина стовбура суцвіття віночки плоди
Бузина чорна - Sambucus nigra L. кущ до 7 біла щитовидні, численні, що обвисають білі, іззовні червону-ваті чорна-фіолетова куляста кістянка
Бузина червона - Sambucus racemosa L. (калина) кущ до 2-4 бурувата яйцевидне, щільне, спрямоване вгору жовтувато-білі червона кістянка
Бузина трав'яниста - Sambucus ebulus L. (смердюча) трав'яниста багаторічна рослина до 2 не виражена двостатева щитовидна волоть з трьома головними гілочками спочатку зеленуваті, пізніше жовтувато-білі чорна кістянка

Хімічний склад. Квіти бузини чорної містять глікозид самбунігрин, що розщеплюється на синильну кислоту, бензальдегід і глюкозу; ефірну олію (0,027-0,032%), холін, рутин, оцтову, яблучну, хлорогеновую, кавову й валеріанову кислоти, слиз, дубильні речовини, фітостерин.

Листя бузини містять самбунігрин (0,11%), каротин (14-50%) смоли, що володіють проносними властивостями, і невелика кількість ефірної олії. У свіжих листях знайдено аскорбінову кислоту (200-280 мг%) і каротин. У корі виявлено ефірну олію, холін, тритерпенові сполуки, урсолову кислоту у вигляді метилового ефіру, бетулін, α-америн, β-ситостерин, спирт, фітостерин. У плодах бузини є цукри, аскорбінова кислота (10-49%), рутин, каротин, інші барвники, самбуцин, хризантемін, дубильні речовини (0,29-0,34%), а також органічні карбонові кислоти й амінокислоти (тирозин). У насіннях знайдене ефірно-жирову олію.

Фармакологічні властивості залежать від кількісного і якісного складу біологічно-активних речовин. Квіти бузини чорної володіють потогінними, сечогінними, відхаркувальними, регулюючими вуглеводний обмін, цукрознижуючими властивостями, а також протизапальною дією, пов'язаною з наявністю рутину, що зменшує проникність стінок кровоносних судин. Квіти також мають болетамувальну, дезінфікуючу й в'язку дію. Потогінна дія їх пов'язане з підвищенням чутливості центрів, що регулюють потовиділення. Сечогінна й дезинфікуюча дія проявляються за рахунок вмісту дубильних речовин. Плоди володіють проносною, потогінною й в'язкою властивостями. Кора бузини дає сечогінний ефект.

Рослина вважається помірковано-отруйною для тварин. Токсичність всіх частин рослини, крім квітів, оболонки й м'якоті спілих кістянок зумовлена вмістом глікозиду самбунігрін. Глікозид розкладається на ціаністий водень, бензальдегід і глюкозу при гідролізі . Кора бузини містить оксалат кальцію.

Використання.Препарати із квітів бузини чорної, завдяки потогінній, сечогінній, протизапальній, дезинфікуючій дії, застосовують у вигляді настоїв і відварів, відварів при простуді, грипі, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, нирок і сечового міхура, для полоскання порожнини рота, в гінекології.

Ягоди бузини чорної використовують у харчовій промисловості з метою одержання екологічно чистого, натурального харчового барвника. Із них виготовляють варення, повидло, киселі.

Заготівля. Кістянки збирають у період їх повної зрілості. Зривають секаторами цілі грона, прив'ялюють, сушать за температури 60°С на горищі або під навісами з доброю вентиляцією, розкладаючи суцвіття в один шар товщиною 1 см на чистому папері. Кінець сушіння сировини визначають за ламкістю гілочок суцвіття. Прискореним методом сировину сушать в сушарках зі штучним обігрівом за температури 40-50°С. Після висихання суцвіття та плоди обмолочують і відокремлюють квітки від гілочок суцвіття, а плоди – від плодоніжок та інших домішок. Вихід сухої сировини становить 12,5% від маси свіжозібраної бузини.

Вимоги до якості. Сировина бузини чорної повинна складатися з окремих квітів, бутонів із короткими голими квітконіжками або без них. Квіти повинні складатися з щитковидного суцвіття з 5 головими гілочками. Їх колір жовтуватий, запах ароматний, смак пряний. Суха сировина включає чорно-фіолетові зморшкуваті ягоди, без запаху, кисло-солодкого смаку. При заготівлі забороняється ламати гілки бузини тому, що це веде до знищення кущів.

Квіти бузини пакують в ящики, а плоди – в мішки масою нетто 50 кг. Сировина бузини легко зволожується й пліснявіє. Тому її зберігають на стелажах у сухих, затінених, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності сировини до споживання не нормовано.Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 413. Нарушение авторских прав

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2017 год . (0.006 сек.) русская версия | украинская версия