Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Міське і сільське розселення





 

Розміщення населення характеризує міське і сільське розселення. На розселення впливають соціально-економічні (розвиток та розміщення продуктивних сил тощо), природні (рельєф, клімат тощо) й демографічні фактори, а також інтенсивність та напрями постійних і маятникових переміщень населення.

Основу єдиної системи розселення, становлять адміністративно-, виробничо- та культурно-побутові передумови й фактори. Виділяються регіональні (Центральна, Західна, Північно-Східна і Південна) й обласні системи розселення, які являють собою сукупність міських і сільських поселень, об'єдна­них навколо обласних центрів і керованих ними. Є й локальні системи розселення у межах областей: міжрайонні, кущові й елементарні. Вони формуються навколо якогось центру на основі виробничих, трудових, культурно-побутових, адміністративних та родинних зв'язків.

Міське розселення. Найважливішим фактором розміщення населення, в тому числі місько­го, в Україні є соціально-економічний фактор, тобто розміщення продуктивних сил, від якого залежать виникнення міст і приплив сільського населення до них. Так, міське населення з 1913 до 2004 p. зросло майже у 5 разів, а сільське - зменшилося в 1, 6 рази. Станом на 1січня 2002 р. кількість міського населення складала 32 млн. 538 тис. осіб, сільського – 15 млн. 878 тис. осіб. Співвідношення міського і сільського населення становило відповідно 67 і 33%. Нині в Україні є 454 міст і 896 містечок.

Місто - це населений пункт, який виконує промислові, транспортні, культурно-торгові та адміністративні функції, а його населення складається з робітників і службовців та їхніх сімей. Міста поділяють на економічні (промислові, транспортні) та неекономіч­ні (адміністративні, культурницькі, рекреаційні тощо). Міста, що виконують одну функцію, називають монофункціональними. Найчастіше вони є поліфункціональними.

Найгустіша мережа міст у Донецькій (51), Луганській (37), Київсь­кій (26), Одеській (19) та Харківській (17) областях. Найменше їх у Миколаївській та Херсонській (по 9), Рівненській, Закарпат­ській та Волинській (по 10) областях.

Містечка – це проміжна між містом і селом ланка поселень. Розміщуються вони навколо промислових підприємств, залізничних вузлів, курортів чи санаторіїв. У них мешкають дві та більше тисяч, переважно робітників і службовців та членів їхніх сімей.

Містечка бувають індустріальні, агропромислові, сільськогос­подарські, несільськогосподарські та мішаного типу. В 2004 p. їх було 897, або 66, 7% всіх міських поселень України в них проживало 13, 2% кількості міського насе­лення.

Міські поселення поділяються на групи: малі (до 50 тис. осіб), середні (50-100 тис.), великі (100-500 тис.), дуже великі (500-1000 тис.), міста-мільйонери (1 млн. осіб і більше).

Найчисельніша група - малі міста. Із загальної кількості міст (1345) вони становлять 1242, тобто 92, 3%, проте в них проживає 31, 8% міського населення України. Середніх міст 55 (11, 3% міського населення), великих - 37 (26, 2% міських жителів), дуже великих -4 (8, 4% мешканців міст). У п'ятьох містах-мільйонерах проживає 21, 6% міського населення. У великих, дуже великих і містах-мільйонерах проживає 57% міського населення України.

Міста-мільйонери - Київ (2, 602 млн. осіб), Харків (1, 470 млн.), Дніпропетровськ (1, 064 млн.), Донецьк (1, 016 млн.), Одеса (1, 029 млн.). Дуже великі міста - Запоріжжя (814 тис. осіб), Львів (732 тис.), Кривий Ріг (667 тис.), Миколаїв (514 тис.).

Малі й середні міста, як правило, виконують адміністративні та торгово-розподільчі функції вони є центрами областей і адміністративних районів. У них зосереджуються переробні підприємства поблизу джерел сільськогосподарської сировини, родовищ корисних ко­палин. Ці міста використовують власну робочу силу й трудові ресурси навколишніх сел.

Великі міста на сході й півдні України обслуговують потужну промисловість Донбасу й Придніпров'я, морський транспорт, курортно-рекреаційну галузь. Це - Горлівка, Єнакієве, Костянтинівка, Алчевськ, Макіївка, Севастополь, Сімферополь, Керч та ін. У них як і у містах-мільйонерах чисельність населення зменшилася.

Існує пряма залежність між рівнем урбанізації та густо­тою населення. Високий рівень урбанізації в областях: Донецькій - 90, 2% (густота населення - 189, 0 осіб/км2), Дніпропетровсь­кій - 83, 6% (120, 8 осіб/км2), Харківській - 79% (95, 5 осіб/км2), Львівській - 60, 8% (125, 2 осіб/км2) та ін. Підвищена густота населення в цих областях за рахунок міського населення.

В Україні 19 міських агломерацій (понад 16 млн. осіб) - зосереджень функціонально пов'язаних між собою міських поселень, в яких сконцентровано потужні виробничий, культурний, освітній і торговий потенціали. Великі міські агломерації породжують негативні явища: через надмірну концентрацію промисловості зменшуються рекреаційні зони і взагалі вільні території для озеленення та ін. Моноцентричні агломерації (міста Київ, Харків, Одеса, Львів) зумовлені значним виробничим та невиробничим потенціалом, транспортом. Біцентрічні й поліцентричні міські агломерації характерні для ра­йонів інтенсивного розвитку важкої індустрії - Донецького та Придніпровського регіонів: Донецько-Макіївська, Горлівсько-Єнакіївська Дніпропетровсько-Дніпродзержинська, та iн.

Центрами рекреації й оздоровлення населення є міста: Трускавець, Євпаторія, Моршин, Хмільник, Ялта, Алушта та ін.

Сільське розселення. Чисельність сільського населення в Україні зменшується. Якщо в 1913 p. його частка становила 81% всього населення України, то в 2004 p. - понад 33%, тобто зменшилася в 1, 7 раза. Сільське населення ще пере­важає у Вінницькій (54%), Закарпатській (63%), Івано-Франківській (58%), Рівненській (53%), Тернопільській (58%), Чернівецькій (60%) областях, тобто в західному регіоні України, де промисловість розвивалася повільніше, ніж на сході. Найменша частка сільського населення в Донецькій (9, 8%), Луганській (13, 6%), Дніпропетровській (16, 4%), Харківській (21%) областях та ін. Сільське населення живе в селах, їх загальна кількість зменшується (з 42229 у 1961 p. до 28162 у 2004 p., майже в 1, 5 раза). Половина сіл (54, 8%) зосереджена в Захід­ному регіоні.

 

Таблиця 7.3.

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 624. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...


Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Виды и жанры театрализованных представлений   Проживание бронируется и оплачивается слушателями самостоятельно...

Что происходит при встрече с близнецовым пламенем   Если встреча с родственной душой может произойти достаточно спокойно – то встреча с близнецовым пламенем всегда подобна вспышке...

Реостаты и резисторы силовой цепи. Реостаты и резисторы силовой цепи. Резисторы и реостаты предназначены для ограничения тока в электрических цепях. В зависимости от назначения различают пусковые...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

Гальванического элемента При контакте двух любых фаз на границе их раздела возникает двойной электрический слой (ДЭС), состоящий из равных по величине, но противоположных по знаку электрических зарядов...

Сущность, виды и функции маркетинга персонала Перснал-маркетинг является новым понятием. В мировой практике маркетинга и управления персоналом он выделился в отдельное направление лишь в начале 90-х гг.XX века...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия