Розрахунок чисельності виробничого персоналу
Залежно від виду виконуваних робіт розрізняють виробничих і допоміжних робітників. До виробничих належать робітники зон і дільниць, які безпосередньо виконують роботи з ТО і ПР рухомого складу. Розрізняють технологічно необхідну (явочну) Рт і штатну (облікову) Рш чисельність робітників. Технологічно необхідна чисельність робітників забезпечує виконання добової виробничої програми і визначається так:
де ТР – річний обсяг робіт зони чи дільниці, людино-годин; Фм – річний фонд часу робочого місця чи технологічно необхідного робітника, год. Штатна чисельність робітників забезпечує виконання річних обсягів робіт з ТО й ремонту рухомого складу:
де ФР – річний фонд часу ремонтного робітника, год. Річній фонд часу робочого місця визначається кількістю робочих днів протягом року і тривалістю зміни залежно від тривалості робочого тижня. У практиці проектування для розрахунку явочної чисельності робітників приймають Фм = 2070 год. для виробництв з нормальними умовами праці і 1830 год. для виробництв зі шкідливими умовами. Річний фонд часу ремонтного робітника ФР < Фм через робочі відпустки та невиходи на роботу з поважних причин, які становлять в середньому 4-5% від Фм. Значення Фм і ФР, дня робочих різних професій наведено в табл. 2.15. Таблиця 2.15 – Режими роботи і річні фонди часу виробничих робітників (ОНТП-01-91)
Примітки. 1. Тривалість робочої зміни виробничого персоналу не повинна перевищувати 8 год. Допускається збільшувати робочу зміну працюючих при загальній тривалості роботи не більш як 40 год. на тиждень. 2. Наведені дані про ефективні річні фонди часу не поширюються на тих, хто працює в районах Крайньої Півночі та в інших прирівнюваних до них районах. На АТП, де склалися виробництво і структура робіт, штатна кількість робітників
де η Ш = 0, 85...0, 95 - коефіцієнт штатності. Технологічно необхідну і штатну кількість ремонтних робітників розраховують для кожного з виробничих підрозділів, створюваних з урахуванням видів і трудомісткості робіт. Якщо річний обсяг окремих видів робіт незначний (менш як 2000 людино-годин), потрібно створювати об'єднаний підрозділ для робітників споріднених спеціальностей. Наприклад, можна об'єднати шиноремонтну і вулканізаційну дільниці, деревообробну і оббивну, арматурну і жерстяницьку тощо. Якщо робочих місць більше двох, створюють спеціалізовану дільницю. Поряд в роботами з ТО і ПР, які називають виробничими, на АТП виконують допоміжні роботи, до складу яких входить обслуговування і ремонт устаткування та інструменту, транспортні, завантажувально-розвантажувальні роботи, пов'язані з ТО і ПР рухомого складу, перегон автомобілів усередині підприємства, прийом і видача матеріальних цінностей, прибирання приміщень. Чисельність допоміжних робітників АТП, які зайняті на допоміжних роботах беруть у процентному відношенні від штатної чисельності виробничих робітників:
,
де в – норматив чисельності допоміжних робочих, в % до чисельності виробничих робочих. Норми чисельності допоміжних робітників наведено в табл. 2.16.
Таблиця 2.16 – Норми чисельності допоміжних робітників
Примітка. Слід додатково передбачити для обслуговування споруд стічних вод по 1 чол. на кожні 75 м3/добу витрати зворотної води; за наявності засобів для заправки автомобілів паливом - по 2 чол. /по одному на зміну/ на кожні 250 автомобілів облікової кількості; робітників для виготовлення технологічного устаткування і оснащення (за завданням на проектування чисельністю 10% від загальної кількості виробничих робітників). Розподіл чисельності допоміжних робітників за видами робіт наведений у табл. 2.17.
Таблиця 2.17 – Розподіл чисельності допоміжних робітників за видами робіт (ОНТП-01-91)
Примітки: 1. Для централізованої організації ремонту і обслуговування технологічного обладнання, оснащення і інструменту, ремонту і обслуговування інженерного устаткування, мереж і комунікацій, а також системи матеріально-технічного постачання підприємств, чисельність персоналу відповідної служби допоміжного виробництва може бути скорочена на 50%. 2. Роботи по обслуговуванню очисних споруд і ТЗП процентним співвідношенням по видах робіт не враховуються. Робітники по обслуговуванню і ремонту очисних споруд повинні сумувуватися з допоміжними робітниками по графі " Ремонт і обслуговування інженерного устаткування, мереж і комунікацій".
Роботи з ремонту і обслуговування технологічного обладнання, оснастки і інструмента, ремонту і обслуговування інженерного устаткування, мереж і комунікацій та обслуговування компресорних установок називають роботами по самообслуговуванню підприємства. Для організації робіт по самообслуговуванню на АТП створюють самостійний підрозділ – відділ головного механіка (ВГМ). У випадку малої чисельності робітників по самообслуговуванню (менше 5 робітників) ВГМ не створюється, а робітників по самообслуговуванню приєднують до робітників слюсарно-механічних робіт. Чисельність персоналу управління підприємством, окрім експлуатаційної та виробничо-технічної служб, молодшого обслуговуючого персоналу й пожежно-сторожової охорони, визначають залежно від потужності підприємства і типу рухомого складу (табл. 2.18).Чисельність персоналу експлуатаційної служби залежить від коефіцієнта випуску і кількості автомобілів на АТП і перебуває в процентній залежності від кількості автомобілів (табл.2.19). Чисельність персоналу виробничо-технічної служби вибирають за даними (табл. 2.20) залежно від чисельності виробничих робітників і кількості автомобілів на підприємстві.
Таблиця 2.18 – Чисельність персоналу управління, молодшого обслуговуючого персоналу та пожежно-сторожової охорони
Табл. 2.19 – Чисельність працівників експлуатаційної служби АТП
Таблиця 2.20 – Чисельність персоналу виробничо-технічної служби
Чисельність експлуатаційного персоналу (водіїв, кондукторів, експедиторів) визначається відношенням номінального річного фону часу роботи автомобілів з урахуванням підготовчо-заключного часу до ефективного річного фонду часу працюючих – штатна чисельність і до номінального річного фонду часу працюючих – явочна чисельність. Чисельність виробничих робітників визначається відношенням річного об'єму робіт до ефективного річного фонду часу працюючих – штатна чисельність і до номінального річного фундації часу працюючих – явочна чисельність. Річні фонди часу робочих, номінальні і ефективні, приведені в додатку 3. Чисельність допоміжних робітників встановлюється в процентному відношенні від штатної чисельності виробничих робітників і приймається в кількості, вказаній в табл. 2.21. Розподіл чисельності допоміжних робітників по видах робіт залежно від типу підприємств слід приймати за даними табл. 2.22.
Таблиця 2.21 – Чисельність допоміжних робітників
Примітка: до вказаної в таблиці чисельності допоміжних робітників додатково слід передбачати: робітників для обслуговування очисних споруд стічних вод чисельністю по одній людині на кожні 75 м3/добу стічних вод; робітників для заправки автомобілів паливом і оливою (за завданням на проектування), по дві людини на кожні 250 автомобілів облікового складу; робітників для виготовлення технологічного устаткування і оснащення (за завданням на проектування чисельністю 10% від загальної кількості виробничих робітників).
Таблиця 2.22 – Розподіл допоміжних робітників по видах робіт
Примітки: 1. Для централізованої організації ремонту і обслуговування технологічного обладнання, оснащення і інструменту, ремонту і обслуговування інженерного устаткування, мереж і комунікацій, а також системи матеріально-технічного постачання підприємств, чисельність персоналу відповідної служби допоміжного виробництва може бути скорочена на 50%. 2. Роботи по обслуговуванню очисних споруд і ТЗП процентним співвідношенням по видах робіт не враховуються. Робітники по обслуговуванню і ремонту очисних споруд повинні сумувуватися з допоміжними робітниками по графі " Ремонт і обслуговування інженерного устаткування, мереж і комунікацій".
Для виробничих автотранспортних об'єднань, як правило, в одному з виробничих філіалів слід передбачати центральний апарат управління – загальне керівництво, планово-виробничий відділ, відділ праці і заробітної платні, бухгалтерію відділ матеріально-технічного постачання, відділ кадрів, адміністративно-господарський відділ, відділ головного механіка, виробничо-технічний відділ, відділ управління виробництвом і відділ технічного контролю чисельністю, розрахований на кількість і об'єм робіт ТО і ПР рухомого складу, агрегатів, вузлів, деталей, молодший обслуговуючий персонал і пожежно-сторожова охорона. В експлуатаційних філіалах виробничих об'єднань слід передбачати керівництво філіалом, відділ експлуатації, диспетчерську і гаражну служби, чисельністю, розрахованою на кількість закріпленого за філіалом рухомого складу, персонал управління виробництвом і технічного контролю, розрахований на кількість і об'єм робіт ТО і ПР рухомого складу, молодший обслуговуючий персонал і пожежно-сторожова охорона. Для обслуговуючих автотранспортних підприємств (БЦТО, ВТК, ЦСП), майстерень, окремих будівель для ТО і ПР рухомого складу персонал експлуатаційної служби передбачати не слід. Чисельність решти персоналу повинна прийматися залежно від кількості обслуговуємого і ремонтуємого рухомого складу. Розподіл персоналу по функціях управління експлуатаційної служби приведений в табл. 2.23, виробничо-технічної служби в табл. 2.24.
Таблиця 2.23 – Розподіл персоналу по функціях управління експлуатаційної служби
Таблиця 2.24 – Розподіл персоналу по функціях управління виробничо-технічної служби
Чисельність персоналу, що не відноситься до апарату управління, слід приймати згідно табл. 2.25.
Таблиця 2.25 – Чисельність персоналу, що не відноситься до апарату управління, людей:
|