Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №4





Тема: Розвиток поглядів на менеджмент.

Мета: Проаналізувати становлення та розвиток менеджменту в США та європейських країнах; звернути увагу на історичність цього процесу, труднощі та протиріччя у розвитку менеджменту за кордоном і побачити логіку подібної тенденції, яка складається в умовах України.

Навчальні запитання:

1. Що зумовило виникнення менеджменту як науки?

2. Наведіть основні положення школи наукового менеджменту та адміністративної школи.

3. Обґрунтуйте необхідність і причини появи шкіл людських відносин та поведінкових наук.

4. З чим пов’язано виникнення кількісного підходу?

5. Поясніть на конкретних прикладах сутність процесійного підходу у менеджменті.

6. Поясніть сутність ситуаційного підходу.

7. Поясніть, чому системний та ситуаційний підходи вважаються основними підходами до управління підприємством в умовах ринкової економіки.

8. Чому комплексний підхід вважають універсальним підходом в управлінні?

Запитання для роздумів:

Якщо людина є “біологічною” і “соціальною” системою, чи можна розглядати людину як “кібернетичну систему”?

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. ■ Гра “Для веселощів” (за джерелом 42)

Підготовчий етап гри. Група ділиться на підгрупи – по чотири особи в кожній. Кожна підгрупа отримує свій №п/п і, згідно цього номера, обирає віршик:

1. Идёт бычок, качается. Вздыхает на ходу: «Ой, досточка кончается ………………………….. 4. Наша Таня горько плачет, Уронила в реку мячик. Тише, Танечка, не плачь, ………………………………….
2. Я у бабушки живу, я у дедушки живу, папа с мамой ходят в гости к нам. Стало модным одного малыша иметь всего ………………………………………………..   5. В небесах зари полоска заполощется. Раз - берёзка, два – берёзка, будет рощица. Раз – дощечка, два – дощечка, будет лесенка. ……………...............................................
3. Буквы разные писать тонким пёрышком в тетрадь Учат в школе, учат в школе, учат в школе. Вычитать и умножать, малышей не обижать ……………………………………………… 6. Школьная пора. И при всякой погоде Пропадали пропадом мы до утра. Через года слышу мамин я голос ………………………………………………………  

 

Основний етап гри. Кожна підгрупа має придумати четвертий рядок вірша, який не повторює оригінал, а також придумати дії, які ілюструють цей вірш.

Заключний етап гри. Підгрупи демонструють свої творчі напрацювання. Визначається підгрупа-переможець, кожен член якої у нагороду отримує від викладача “індульгенцію” на одну двійку на будь-якому практичному занятті.

 

II. D З допомогою тесту “Командувати чи підпорядковуватися? ” оцініть свою роль у суспільстві, в колективі [6 (с. 219 - 221)]:

Завжди є хтось, хто командує, оскільки завжди знаходиться той, хто хоче, щоб ним командували. Навіть у найдемократичнішій суспільній структурі у вирішальний момент визначається лідер, який примушує іншихприслухатися до його авторитетної думки.

Той, хто прагне бути лідером, щасливий тільки тоді, коли командує.

" Ведений", навіть якщо йому надати можливість керувати, не буде знати, що робити з наданими йому повноваженнями. Лідер охоче зголошується виконувати відповідальні завдання, прагне до керівних посад і, зазвичай, справляється з тим, що йому доручено. В такі моменти з найбільшою очевидністю виявляються його здібності. Лідерів люблять, але і ненавидять також - це неминуче.

У сучасному суспільстві, проте, тип " полководця" (по суті, це завжди людина вірна й щедра, готова ризикнути власним життям) часом поступається місцем іншому типу — тим, хто маневрує в тіні і не виявляє власної персони. Вони не запалюють юрбу, щоб вести її за собою, зате вміло використовують її у своїх цілях.

Зрозуміти свою роль у суспільстві, в колективі - дуже важливо для правильного світосприйняття. Хто Ви - капітан чи рядовий? Спробуйте визначити це з допомогою тесту.

Перелік запитань тесту

1. Дружба для Вас:

А - співробітництво

Б - підтримка

В - альтруїзм

2. Справжній митець (артист) повинен бути наділений передусім:

А - талантом Б — рішучістю В - підготовкою

3. На вечірці Ви найчастіше почуваєте себе:

А - " півником"

Б - " курочкою"

В — " курчатком"

4. Якщо б Ви були геометричною фігурою, то були б:

А – циліндром

Б - сферою

В - кубом

5. Коли Вам подобається жінка (чоловік), Ви:

А - робите перший крок

Б - чекаєте, поки вона (він) зробить перший крок

В - робите дрібні крочки

6. Ви зіштовхуєтеся з несподіванкою (не тільки сидячи за кермом) і:

А - гальмуєте

Б - додаєте швидкості

В — розгублюєтеся

7. Якщо Вам доводиться говорити на публіці, Ви відчуваєте, що:

А - усі слухають

Б - Вас критикують

В - ніяковієте

8. В експедицію краще брати товаришів:

А - міцних

Б - розумних

В - досвідчених

9. Скажемо правду. Попелюшка була:

А - нещасною дівчиною

Б - хитрою кар'єристкою

В - буркотухою-жалібницею

10. Як би Ви визначили своє життя:

А - партія в шахи

Б - матч боксу

В - гра в покер

Ключ до тесту

Запитання А Б В
  3 2 1
  3 2 1
  3 2 1
  1 3 2
  3 2 1
  3 2 1
  3 2 1
  3 2 1
  1 3 2
  2 1 3

Якщо Ви в сумі набрали не більше 16 балів, то в товаристві Ви -

ПРОСТО РЯДОВИЙ. Ви занадто поважаєте інших і ототожнюєте себе зі слабкостями ближніх, а тому не здатні командувати й успішно конкурувати, адже для цього необхідно вміти перейматися чужими болями, труднощами.

Можливо, за Вашою відмовою від влади приховується страх або обмануті надії? Тоді, перш ніж робити якісь висновки, проаналізуйте, скільки разів Ваші спроби керувати зазнавали поразки. Якщо ж відвертість вимагає визнати, що Ви без лідерства відчуваєте себе чудово, залишіться дещо збоку подій, по суті, це не так уже й погано - так спокійніше.

Якщо Ви набрали від 17 до 20 балів, то Ви –

МОЛОДШИЙ ОФІЦЕР. Це досить незручне становище: між молотом і ковадлом. Ви і на роботі тяжко приймаєте рішення, адже так? Ви — трошки керівник, трошки — командуючий, а трошки - військо. Вам нелегко домогтися визнання, Ваші аргументи надто раціональні і ґрунтуються тільки на власному досвіді.

Якщо Ви набрали від 21 до 24 балів, то Ви –

СТАРШИЙ ОФІЦЕР. Вас не стосується злий афоризм " Капітане, ти ніколи не станеш майором", бо декому з Вас можна навіть довірити " командування полком". У школі, інституті, на спортивних змаганнях чи просто " у компанії" Ви чомусь були другим або третім, хоча завжди прагнули стати першим. Але для цього Вам чогось трохи не вистачало - рішучості, впевненості, командного голосу чи надійного тилу. Тому Вам страшнувато брати на себе фатальні рішення. Не переживайте з цього приводу: завдяки наполегливій праці або підтримці " згори" Ви можете " дослужитися до генеральських лампасів".

Якщо Ви набрали більше як 24 очки, Ви –

ГЕНЕРАЛ. З дитячих років Ви завжди в числі перших пропонували свої послуги, коли мова йшла про громадські справи, чи не так? З віком Ваш вплив на людей зміцнюється й особливо виявляється в скрутні моменти. Якщо Ви честолюбні і не боїтеся роботи, то цей дар може підняти Вас дуже високо. Якщо ж ні -задовольняйтесь тим, що Вас вважають чудовим другом (чи подругою), порадником, і Ви завжди опиняєтесь в центрі уваги на вечірках.

 

III. D Розв’яжіть задачі, у разі необхідності відповідь підтвердіть розрахунками [20 (c. 8 – 9)]:

1.У нашому місті число жінок-підприємців дорівнює 1/3 чоловіків підприємців. Яку частку підприємців нашого міста складають чоловіки?

2. На діловій зустрічі всі учасники заключили між собою 105 парних угод, по одній угоді. Скільки людей приймало участь у нараді?

3. Як принести в хату з водойми рівно 6 літрів води, маючи два відра місткістю по 4 і 9 літрів? При цьому можна переливати з відра у відро, зливати воду необмежену кількість разів, користуючись лише згаданими відрами у їх точному об’ємі?

4. Вивантаження ящиків із залізничних вагонів здійснюють дві бригади вантажників, загальна оплата праці яких склала 1518 ум. oд. Перша бригада з п’яти чоловік працювала 10 днів, друга бригада із семи чоловік працювала 4 дні. Потім бригади об’єднались й працювали ще 5 днів. Скільки грошей заробив кожен вантажник у першій та другій бригаді?

5. Переговори про угоду, яка може виявитися у рівній мірі як чесною, так і нечесною, веде представник компанії, наміри якої йому відомі і який може у рівній мірі виявитися як правдивою людиною, так і брехуном. Чи чесна угода, що готується і чи правдивий представник компанії, невідомо. Яке єдине питання достатньо поставити перед представником компанії, щоб по відповіді на нього безпомилково судити про чесність угоди (на питання він може відповідати лише “так” або “ні”)?

 

ІV. ■ Проаналізуйте таблицю та дайте характеристику кожній передумові виникнення менеджменту:

Виникнення

сформованого,

зрілого ринку

 
 

Поява великих Розподіл

організацій праці

Передумови

виникнення

менеджменту

Мінливе Виникнення

зовнішнє індустріального середовище способу організації

виробництва

 

 

Зміни у внутрішньому

середовищі організацій Конкуренція

V. ■ Прочитайте текст “Приклад філософії наукового управління Ф.Тейлора” [1 (с. 53 – 54)] і виконайте завдання в кінці тексту:

Найбільш розрекламованим прикладом філософії наукового управління Ф.Тейлора було навантаження чавуну в компанії “Bethlehem Steel Company” у кінці 1890–х років.

Унаслідок тривалого зберігання низьких цін на чавун приблизно 80 тис. тон чавуну зберігалося у відкритому полі. Коли розпочалася іспано-американська війна, раптово потреба в чавуні викликала зростання ціни, і чавун був проданий. Навантаження чавуну у залізничні вагони стало терміновою роботою.

Чавун у чушках, тобто у злитках, призначених для переплавлення, вантажився робітниками, об’єднаними в бригади приблизно по 75 чоловік. Кожний вантажник підіймав чушку, переносив її до товстої похилої дошки та скидав у залізничний вагон.

Ф.Тейлор відібрав спеціальну групу робітників, щоб показати власникам та керівникам компанії на прикладі елементарного виду робіт переваги своїх ідей. Дослідження показало, що вантажник чавуну в середньому вантажив 12 тон за день. Ф.Тейлор поставив завдання підвищити виробіток на 1 робітника й одночасно зробити виконання роботи більш дешевим та перспективним. Першим кроком був відбір робітника, який повинен брати участь в експерименті. Після детального вивчення складу бригади кандидатами були відібрані 4 особи. Ф. Тейлор отримав довідку про кожного кандидата в т.ч. і про характер, звички, наміри. Потім відібрали одного з чотирьох кандидатів. Це був датчанин Шмідт із Пенсільванії. На нього звернули увагу через його помірковану вдачу, енергію та фізичні дані. Пізніше Ф.Тейлор стверджував: “Зараз однією з найперших вимог до людини, яка підходить для навантаження чавуну як свого постійного заняття, є те, що вона буде настільки тупою та флегматичною, що за своїм розумовим складом буде подібною скоріше до бика, ніж до когось іншого.

Шмідт був переповнений почуттям власної гідності як високооплачуваний працівник: йому запропонували 1, 85 дол. в день, а не звичайну платню 1, 15 дол. за те, щоб він точно дотримувався інструкції (працюй, коли наказують працювати й відпочивай, коли наказують відпочивати). Виконуючи вказівки Ф.Тейлора, Шмідт зміг вантажити 47 т за день.

Робочий день складав 10 годин, із яких, як визначив Ф.Тейлор, 42% (4 год. 12 хв.) займали або повернення до купи злитків від залізничного вагона, або відпочинок (в основному, сидіння). Спочатку середня відстань до куп злитків становила 36 футів, і вантажник проходив приблизно 8 миль із вантажем і 8 миль без вантажу кожного дня. Злитки вантажилися в середньому кожну 31 секунду. Вартість праці була зменшена з 9, 2 цента до 3, 9 цента за тону. Згодом були відібрані та підготовлені інші чоловіки для навантажування чавуну за методом Ф.Тейлора. Він відзначив, що лише кожний восьмий з бригади, що нараховувала 75 осіб, був фізично здатний вантажити 47 т за день.

Завдання

1. Обговорить експеримент Ф.Тейлора по навантаженню чавуну.

2. З яким науковим висновком Ф.Тейлора пов’язана його наступна думка: “…Потрібно розуміти, що усунення цих людей від навантаження чавуну в дійсності є благом для них, оскільки для цієї роботи вони непридатні. Це було першим кроком до пошуку ними роботи, для якої вони б підходили і на якій, після проходження відповідної підготовки, могли б постійно і законним шляхом отримувати більш високу зарплату”?

3. Що таке хронометраж як метод дослідження трудових процесів?

4. Які висновки та рекомендації Ф.Тейлора використовуються в сучасній управлінській практиці?

 

VI. D Заповніть таблицю і дайте відповіді на запитання:

Найважливіші підходи до управління

               
       

 

 

             

Запитання

1. На чому концентрується кожен із чотирьох підходів до управління?

2. Як можна розташувати усі підходи у хронологічному порядку?

3. Яку тенденцію в розвитку менеджменту в умовах України Ви помітили?

 

VIІ. D Проаналізуйте схему і дайте їй назву:

 

Прийнята платформа демократич-ної конституції   Відбулася промислова революція   За рахунок емігрантів було створено великий ринок робочої сили, що складалася з працелюбних людей   Підтримувалася ідея освіти для всіх бажаючих, що сприяло зростанню кількості людей, здатних займатися бізнесом і управлінням

 

 

БАТЬКІВЩИНА

МЕНЕДЖМЕНТУ

США

VІІІ. ■ Прочитайте текст “Генрі Форд та Альфред П.Слоун молодший” і дайте відповіді на запитання [18 (с. 21 - 22)]:

Генрі Форд І та Альфред П.Слоун молодшийбули видатними керівниками, що вписали свої імена в історію менеджменту. Вони протистояли один одному у 20-х рр.., коли вперше виникла концепція управління як професії та наукової дисципліни.

Генрі Форд - класичний тип авторитарного підприємця: завжди наполягаючий на своєму, зневажаю­чий наукові теорії, переконаний у власній правоті та безпомилковості, він вважав своїх підлеглих " помічниками". На фірмі “Форд Мотор” лише одна людина залишала за собою право ухвалювати важливі рішення з будь-якими наслідками - сам Г.Форд. Якщо “помічник” мав сміливість висловити свою думку, навіть аргументовану, яка не збігалася з думкою Форда, він, як правило, втрачав роботу. Жодна ініціатива не схвалювалась, а Г.Форд особисто приймав рішення з будь-яких питань. Він дуже критично сприйняв пропозиції А. Слоуна відносно реорганізації компанії “Дженерал Мо­торс” і насміхався над ними: “Людина безцільно проводить час, відповідальності кожен уникає, потураючи мудрості ледарів, що дві голови краще ніж одна”. Загальні принципи Форда визначались однією фразою: “Будь-який покупець може придбати автомобіль будь-якого кольору, якого тільки забажає, до тих пір, поки автомобіль залишається чорним”.

У Форда було достатньо підстав аби насміхатися зі Слоуна. За 12 років Форд перетворив крихітну механічну майстерню в гігантську галузь, що змінила американське суспільство. Більш того, він зробив це, збагнувши як продукувати автомобіль, що продавався лише за $290, сплачуючи при цьому одну з найвищих ставок того часу - $5 за тиждень. Так багато людей купили його знамениту модель “Т”, що в 1921 р. “Форд Мотор” контролював 56% ринку легкових автомобілів і заодно майже весь світовий ринок.

Фірма “Дженерал Моторс” була в той час конгломератом із кількох напівнезалежних компаній, хаотично змішаних за колючим дротом, контролювала лише 13% ринку і плавно дрейфувала до неминучого банкрутства. На щастя, сім'я Дюпонів, із метою врятування величезних капіталовкладень в акції “Дженерал Моторс” прийняла на себе провадження її справ ще до тих пір, поки не відбувся фінансовий крах. П'єр С. Дюпон призначив президентом фірми Альфреда П. Слоуна. Слоун швидко втілив у дійсність плани, із яких насміхався Генрі Форд. Реорганізована “Дженерал Мотор” мала велику та впливову групу управління, а більшість людей отримало право самостійно приймати важливі рішення.

Слоун як особистість був протилежністю Форда. Останній був упертою, жорсткою, своєрідною людиною, що спиралася на інтуїцію, а улюбленими словами Слоуна стали “концепція”, “методологія” та “раціональність”.

У той час, як ”Форд Мотор” зберігала вірність чорній моделі “Т” та традиціям, згідно з якими бос керує, а решта підкоряється його розпорядженням, управлінська команда Слоуна втілила у життя нові концепції, засновані на вивченні потреб споживача та на врахуванні індивідуальних відмінностей покупців. Фірма “Дженерал Моторс” запровадила часті зміни моделей, стилевих оформлень та ін., пропонуючи на ринок широкий асортимент продукції та доступний кредит. Частка “Форд Мотор” на ринку різко скоротилась, а рейтинг її керівництва помітно впав. У 1927 р. фірма була змушена зупинити складальний конвеєр, для його переоснащення під випуск вельми запізнілої моделі “А”. Це дозволило “Дженерал Моторс” захопити 43, 5% ринку автомобілів, залишивши Форду близько 10%.

Незважаючи на жорстокий урок, Форд так і не зміг визнати свої помилки. Замість того щоб учитися на досвіді “Дженерал Моторс”, він уперто продовжував дотримуватися стратегії, яка принесла йому успіх на початку діяльності. За наступні 20 років фірма “Форд Мотор” ледве втримувалася на третьому місці в автомобільній промисловості і майже щороку втрачала кошти. Від банкрутства її врятувало лише звернення до резерву готівки в $ 1 млрд., який Форд заощадив у більш вдалі часи. За цей час компанія “Крайслер” впевнено вийшла на друге місце в промисловості, наслідуючи поведінку “Дженерал Моторс”.

Запитання

1. Хто на Вашу думку у підсумку виявився кращим менеджером і чому?

2. Хоча з тих часів минуло багато років, більшість сучасних крупних корпорацій організовані схожим чином із колишньою “Дженерал Моторс”. Чим це зумовлено?

ІX. D Закінчіть заповнення таблиці (за джерелом 5):







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1295. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...


Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Броматометрия и бромометрия Броматометрический метод основан на окислении вос­становителей броматом калия в кислой среде...

Метод Фольгарда (роданометрия или тиоцианатометрия) Метод Фольгарда основан на применении в качестве осадителя титрованного раствора, содержащего роданид-ионы SCN...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

В эволюции растений и животных. Цель: выявить ароморфозы и идиоадаптации у растений Цель: выявить ароморфозы и идиоадаптации у растений. Оборудование: гербарные растения, чучела хордовых (рыб, земноводных, птиц, пресмыкающихся, млекопитающих), коллекции насекомых, влажные препараты паразитических червей, мох, хвощ, папоротник...

Типовые примеры и методы их решения. Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно. Какова должна быть годовая номинальная процентная ставка...

Выработка навыка зеркального письма (динамический стереотип) Цель работы: Проследить особенности образования любого навыка (динамического стереотипа) на примере выработки навыка зеркального письма...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия