Перелік сильних та слабких сторін підприємства
Перелік зовнішніх можливостей та загроз для підприємства
2. ■ Згрупуйте основні фактори зовнішнього середовища, які впливають на роботу підприємства, у фактори прямої і непрямої дії. 3. ■ Дайте характеристику впливу факторів прямої дії і вкажіть, якими можуть бути наслідки їх дії для підприємства. 4. D Проранжуйте силу факторів зовнішнього середовища птахофабрики.
VІІ. ■, D Практикуючі експрес-вправи ■ 1. Тема: Політико - правове середовище організації. Мета: Розвивати аналітичне мислення. Процедура У свіжій газеті знайдіть велику статтю про якесь політичне рішення і з’ясуйте в якому ступені дане рішення зачіпає інтереси: - виробника сільськогосподарської продукції тваринництва; - місцевого бакалійного магазину. ■ 2. Тема: Науково-технічне середовище організацій. Мета: Підтвердити необхідність прийняття до уваги організаціями можливостей НТП. Процедура Визначте найновіший у технічному відношенні виріб, який є: - у вас дома; - в університеті. З’ясуйте, коли ці вироби морально застаріють. D 3. Тема: Соціальне середовище організацій. Мета: Розвивати уміння виявляти соціальні тенденції та прогнозувати їх вплив на діяльність організацій. Процедура Крок 1 - назвіть соціальні тенденції, які на вашу думку мають місце у світі та, зокрема, в Україні в наш час. Крок 2 - складіть у малих групах списки таких тенденцій. Визначте чи це незворотні тенденції. Складіть по два списки для кожної з тенденцій: 1) організації, що виграють від втілення даної ідеї; 2) організації, що постраждають від втілення даної ідеї. Крок 3 - під керівництвом викладача в групі обговоріть і узагальніть позиції малих груп, складіть списки: 1. Соціальні тенденції в Україні. 2. Організації, що виграють від втілення усіх названих ідей. 3. Організації, що постраждають від втілення усіх названих ідей. D 4. Тема: Товари-замінники. Мета: Розвивати уміння виявляти теоретично та реально конкуруючі товари. Процедура Складіть списки по 4 пункти теоретичних та реальних конкурентів чаю. ■ 5. Тема: Постачальники. Мета: Виявити коло постачальників організацій. Процедура Крок 1 - самостійно складіть список груп підприємств, які впливають на організації як постачальники, назвіть види робіт, які вони виконують. Крок 2 - у групі узагальніть позиції окремих студентів. D 6. Тема: Споживачі. Мета: Виявити напрямки впливу споживачів на організації. Процедура Крок 1 - виходячи з того, що споживач є провідною ланкою в діяльності організації, визначте напрямки впливу на організацію з боку споживача. Роботу проведіть у малих групах. Крок 2 - у групі складіть відредагований список напрямків впливу на організацію з боку споживача. ■ 7. Тема: Конкуренти. Мета: Розвивати уміння визначати об’єкти конкуренції для організації. Процедура Порадившись із товаришами по мікрогрупі, наведіть приклади організацій в Україні, в яких об’єктами суперництва є: а) споживачі; б) кваліфіковані менеджери; в) постачальники матеріальних ресурсів; г) капітал, що заохочується під певні інвестиції; д) державне замовлення на виготовлення якогось продукту; е) право використання технічних або технологічних нововведень, цікавих винаходів.
Контрольні завдання VІІІ. D Виконайте тестові завдання: Виберіть вірну відповідь 1. Найскладнішим є зовнішнє середовище для такої організації: а) підприємство по пошиву модного одягу; б) мукомельний комбінат; в) аптека. 2. До економічних факторів зовнішнього середовища, що опосередковано впливають на діяльність сільськогосподарських підприємств, не належить: а) рівень та темпи інфляції; б) питома вага безробітних у країні; в) нормативні акти по захисту прав споживача; г) дефіцит бюджету. 3. Рівень сили, з якою зміна одного фактора зовнішнього середовища впливає на інші фактори – це: а) складність; б) рухомість; в) невизначеність зовнішнього середовища; г) взаємозалежність факторів зовнішнього середовища. Виберіть вірні відповіді 4. Критеріями культурного середовища організації є: а) цінності населення; б) колективні спогади; в) психологія населення; г) благодійність; ґ) традиції суспільства; д) демографічні характеристики; е) рівень руху населення; ж) система соціального захисту населення. 5. До факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії належать: а) конкуренти; б) постачальники; в) соціально-культурні обставини; г) рівень інфляції. 6. До факторів зовнішнього середовища, що опосередковано впливають на діяльність кондитерської фабрики, належать: а) мережа магазинів, в яких продають солодощі; б) демографічна ситуація в країні; в) ціни на какао-боби на світовому ринку; г) зміна митних тарифів на імпортно-експортні операції.
7. До факторів зовнішнього середовища, що прямо впливають на діяльність сільськогосподарського підприємства, розташованого на Півдні України, яке займається виробництвом овочів, не належать: а) проблеми, викликані аварієї на АЕС у Чорнобилі; б) мережа овочевих магазинів; в) овоче-консервний комбінат; г) підприємство-постачальник мінеральних добрив. 8. Прямо й істотно не впливають на діяльність невеликого фермерського господарства, що спеціалізується на виробництві зерна, такі фактори зовнішнього середовища: а) державне регулювання цін на зерно; б) розмір податку на землю; в) вміст і вартість споживчого кошика; г) погодженість дій державних органів. 9. З наведених нижче факторів виключіть ті, якими можна знехтувати при аналізі зовнішнього середовища місцевого молокозаводу, що спеціалізується на виготовленні традиційних молокопродуктів нетривалого зберігання (молоко, кефір, ряжанка, сметана, масло, сир): а) внесення поправок у чинне законодавство щодо зміни ставок акцизів та митних тарифів; б) зниження рівня доходів населення на 2%; в) поява конкурентів; г) публікація інформації санітарно-епідеміологічної служби про підвищення захворюваності лейкозом великої рогатої худоби. 10. До факторів зовнішнього середовища, що безпосередньо впливають на діяльність молочно-товарної ферми, на якій застосовують ручну працю доярок і скотарів, не належать: а) рівень дотримання законів; б) традиції населення; в) стан екології; г) поява в Україні нової дуже високопродуктивної породи корів; д) чинний Податковий кодекс; е) підвищення вартості енергоресурсів.
ІХ. D Коротко опишіть, як саме вплине на Вашу “кращу організацію” втілення кожної ідеї зі списку “Соціальні тенденції в Україні” або п родовжіть список основних даних, які б Ви включили в демографічний прогноз: народжуваність, етнічна структура,.... Заключна частина практичного заняття Перевірте, наскільки знання та уміння, здобуті вами на занятті, відповідають переліку базових знань та опорних умінь із теми “Зовнішнє середовище менеджменту”. Знати: 1. Чинники прямого впливу зовнішнього середовища. 2. Чинники опосередкованого впливу зовнішнього середовища. 3. Загальні характеристики чинників зовнішнього середовища. Уміти: 1. Відстежувати зміни в зовнішньому середовищі. 2. Прогнозувати впливи чинників зовнішнього середовища на діяльність організації. 3. Ранжувати силу впливу факторів зовнішнього середовища на діяльність певного підприємства Навчальні завдання для самостійної роботи Х. D Створіть портрет споживача Вашої “кращої організації”, використавши чотири типи інформації: - географічна: географічне розміщення визначається національними, сільськими, міськими чи столичними межами, щільністю населення та кліматом; - демографічні змінні: вік, стать, розмір сім’ї, стадія життєвого циклу, доходи, релігія, освіта, раса, національність, соціальний клас; - психографічні змінні: товарність, автономність, консерватизм, лідерство, амбіційність споживачів, фізична активність, стиль життя, орієнтація на групове чи індивідуальне мислення, професіоналізм; - інформація про поведінку покупців: рівень споживання, пошук вигоди, вірність фірмі.
ХІ. D Дайте загальну характеристику середовища зовнішнього впливу Вашої “кращої організації”.
ХІІ. D К ожній мікрогрупі підготувати доповідь на тему “Національно-етнічні особливості українського народу” і вибрати студента, який з нею виступить.
XІІІ. D Самостійно опрацюйте матеріал усіх лекцій з теми “Організації як об’єкти управління” і складіть загальну схему-конспект, яка б об’єднала усю викладену на цих лекціях інформацію.
XІV. ■ Підготуйтесь до наступного практичного заняття за навчальними запитаннями до нього. Для підготовки до наступного заняття 3 [с. 419 - 468], 12 [с. 474 - 487], 17 [с. 133 -134].
|