ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №7
Тема: Організаційна культура Мета: Закріпити знання з теми “Організаційна культура”, навчитися формувати, аналізувати та описувати у відповідних термінах організаційну культуру. Навчальні запитання: 1. Розкрийте зміст організаційної культури. 2. Охарактеризуйте розвиток організаційної культури. 3. Дайте порівняльну характеристику шляхів впливу культури на організаційну ефективність. 4. Як можна управляти організаційною культурою? 5. Що потрібно знати про національну культуру, щоб визначитись з її можливим впливом на організаційну культуру? Запитання для роздумів: Чому організаційну культуру називають “душею організації”? ХІД ЗАНЯТТЯ I. ■ Опишіть споживача Вашої “кращої організації” і дайте загальну характеристику середовища її зовнішнього впливу.
ІI. ■ Гра “Давайте говорити компліменти” (за джерелом 42). Підготовчий етап гри. Розділіться на пари. Подивіться на свого напарника і подумайте, що Ви можете сказати йому приємного. Основний етап гри. Скажіть компліменти і похваліть один одного. Заключний етап гри. Скажіть напарникові, чи дійсно те, що він Вам сказав Ви сприйняли як комплімент. Чому? Запитання 1. Скільки разів у день Ви говорите комусь компліменти? 2. Чи Часто Ви чуєте, як інші це роблять? 3. Як часто Ви стаєте предметом подібних похвал?
III. D З допомогою анкети визначте рівень сприятливості мікроклімату в колективі [26 (с. 264 – 266, перероблена)]:
Нижче наведено деякі характеристики роботи й життя колективу. Кожен член колективу заповнює дану анкету. При заповненні на кожній зі шкал, які визначають ступінь тієї чи іншої характеристики, зробіть дві помітки:
- знаком " X" вкажіть, наскільки дана характеристика притаманна Вашому колективу на сьогоднішній день;
- знаком " О" вкажіть те місце, яке ця характеристика повинна була б займати, на Вашу думку, у роботі й у житті колективу.
Інтерпретуючи результати анкетування, необхідно розрахувати середнє арифметичне за кожним показником (як за " X", так і за " О") і знайти їхнє відношення за формулою: М = Х / О. Чим значення М ближче до 1, тим більш сприятливим є мікроклімат у Вашому колективі.
ІV. D Розв’яжіть задачі [20 (c. 13)]: 1. Кредит у банку на один рік у розмірі 5 млн. гривень приніс річний дохід 100 тис. грн. Якому відсоткові річних це відповідає? 2. Підприємство має власний капітал у 100 млн. грн. і бере в банку кредит у 50 млн. грн. під 10 % річних. Прибуток складає 30 %. Яка величина доходу власника?
V. D З допомогою анкети оцініть психологічний клімат у колективі [за джерелом 26 (с. 266 - 267)]: За кожним із пунктів, які нижче приводяться, ліворуч або праворуч, позначте ступінь вираженості того чи іншого твердження числами від -3 до +3. Причому варто мати на увазі, що оцінки означають: 3 - властивість виявляється завжди; 2 - властивість виявляється в більшості випадків; 1 - властивість виявляється, але рідко.
Щоб обробити результати, необхідно скласти всі позитивні бали, потім негативні бали і від більшої суми відняти меншу. Далі отриманий результат треба розділити на 10. Тепер можна судити про те, сприятливий у колективі психологічний клімат (+3, +2, +1) чи несприятливий (-1, -2, -3).
VI. D Тренінг “Ознаки “нездорової організації”” 11 (с. 81 - 83)]: Тема: Вивчення рівня стану Вашої “кращої організації” на основі ознак “нездорової організації”. Мета: Ознайомити студентів із методиками діагнозу надійності функціонування підприємства, визначення його перспектив. Хід роботи 1. Студент самостійно вибирає промислове підприємство, установу, із роботою яких він добре ознайомлений. 2. Відповіді на поставлені запитання " ознак нездорової організації" подаються у вигляді слів " так" або " ні". Підсумовується кількість " так" і " ні". 3. На основі ключа до тренінгу визначається рівень організації.
|