Студопедия — Складання звіту про рух грошових коштів підприємства
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Складання звіту про рух грошових коштів підприємства






Зміст і форма звіту про рух грошових коштів, а також загальні вимоги до розкриття його статей визначаються П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів».

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» «Звіт про рух грошових коштів» відноситься до форм річної фінансової звітності.

Мета звіту.

Баланс та Звіт про фінансові результати надають користувачам інформацію щодо ресурсів, якими володіє підприємство, та джерел цих ресурсів на певну дату, а також інформацію щодо результативності діяльності підприємства протягом певного часу.

Звіт про рух грошових коштів (додаток Е) надає додаткову інформацію для користувачів фінансової звітності щодо змін, що стались у балансі підприємства, а також відносно того, наскільки суттєвими є статті доходів та витрат, що були отримані та сплачені грошовими коштами.

Крім того, Звіт про рух грошових коштів, у поєднанні з іншими фінансовими звітами, надає змогу:

По-перше - оцінити здатність підприємства генерувати майбутні позитивні грошові потоки.

По-друге - зробити висновки щодо спроможності підприємства погашати свої зобов’язання та сплачувати дивіденди.

По-третє - пояснити причину існування різниці між прибутком у звіті про фінансові результати та грошовими надходженнями і платежами.

По-четверте - оцінити грошові та негрошові операції підприємства, що відносяться до інвестиційної та фінансової діяльності.

Отже, основною метою складання Звіту про рух грошових коштів є надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період.

Інформація про зміни в грошових коштах – це інформація про джерела надходжень грошових коштів протягом звітного періоду та напрями їх використання.

Грошові кошти та їх еквіваленти.

Всім підприємствам необхідно мати в наявності грошові кошти для оплати рахунків за послуги, виплати заробітної плати працівникам, придбання матеріальних цінностей тощо. Грошові кошти на рахунку в банку та в касі підприємства – це найбільш ліквідний актив підприємства. З іншої сторони, такі грошові кошти є найменш прибутковими для підприємства, оскільки не беруть участі в процесі генерування доходів. Тому надлишок грошових коштів підприємства намагаються розміщувати в короткострокові фінансові вкладення, які приносять додаткові доходи у вигляді відсотків та, в той же час, можуть бути легко переведені у грошові кошти. Такі фінансові вкладання називаються еквівалентами грошових коштів.

Грошові кошти – готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання.

Еквіваленти грошових коштів – короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості.

Внутрішні зміни у складі грошових коштів відбуваються на підприємстві як наслідок управління грошовими коштами і не є частиною операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Операції, в результаті яких грошові кошти стають еквівалентами грошових коштів відносяться до змін у складі грошових коштів, які не включаються до Звіту про рух грошових коштів.

Структура звіту.

У Звіті про рух грошових коштів підприємства розгорнуто наводять суми надходжень та видатків, що виникли протягом звітного періоду в результаті: операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Така класифікація надає користувачам змогу оцінювати вплив цих видів діяльності на фінансовий стан підприємства і суму грошових коштів та їх еквівалентів.

Операційна діяльність підприємства.

Операційна діяльність – основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою.

Сума руху грошових коштів у результаті операційної діяльності є ключовим показником, який використовується для оцінки здатності підприємства генерувати грошові потоки, достатні для погашення позик, підтримки операційної потужності підприємства, виплати дивідендів та здійснення нових інвестицій без залучення зовнішніх джерел фінансування.

Приклади руху грошових коштів у результаті операційної діяльності наведені у табл. 4.2.

Таблиця 4.2

Приклади руху грошових коштів у результаті операційної діяльності

Надходження Видатки
Надходження грошових коштів від реалізації продукції, товарів, робіт та послуг Придбання за грошові кошти товарів, сировини, матеріалів та послуг
Надходження грошових коштів у вигляді доходів від авторських прав, роялті, комісійних Грошові виплати працівникам  
Надходження грошових коштів за договорами страхування Виплати грошових коштів за договорами страхування

Продовження табл. 4.2

Будь які інші грошові надходження, що не пов’язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю підприємства Перерахування грошових коштів на сплату податку на прибуток (якщо він не ототожнюється з фінансовою або інвестиційною діяльністю), інших податків та обов’язкових зборів та платежів
Перерахування грошових коштів на сплату відсотків за користування кредитами і позиками
Будь-які інші грошові видатки, що не пов’язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю підприємства

 

Інвестиційна діяльність підприємства.

Інвестиційна діяльність – придбання та реалізація необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів.

Відокремлення операцій, що є результатом інвестиційної діяльності підприємства, є важливим, тому що інформація про такі операції показує, якою мірою підприємство витрачає грошові кошти на придбання активів, за рахунок використання яких в майбутньому отримуються доходи та грошові кошти.

Приклади руху грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності наведені у табл. 4.3.

Таблиця 4.3

Приклади руху грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності

Надходження Видатки
Реалізація основних засобів та інших необоротних активів за грошові кошти Придбання основних засобів та інших необоротних активів за грошові кошти
Продаж акцій (часток у статутному капіталі), корпоративних прав або боргових інструментів інших підприємств за грошові кошти Придбання часток в статутному капіталі інших підприємств або їх боргових інструментів за грошові кошти

Продовження табл. 4.3

Повернення грошових авансів та позик, якщо кредитування не є основною діяльністю Надання грошових авансів та позик, якщо кредитування не є основною діяльністю

 

Фінансова діяльність підприємства

Фінансова діяльність – діяльність, яка приводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталу підприємства.

Розкриття інформації про рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності є важливим, оскільки воно надає інформацію щодо можливих вимог сплатити грошові кошти з боку тих, хто надає капітал підприємству.

Приклади руху грошових коштів у результаті фінансової діяльності наведені у табл. 4.4.

Таблиця 4.4

Приклади руху грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності

Надходження Видатки
Грошові надходження від продажу акцій або часток у власному капіталі Сплата грошових коштів у результаті викупу власних акцій або часток у капіталі
Надходження грошових коштів у результаті випуску інструментів власного боргу (векселів, облігацій) Сплата грошових коштів у результаті погашення інструментів власного боргу (векселів, облігацій)
Отримання грошових позик Погашення позик грошовими коштами;
Виплати грошових коштів на погашення зобов’язань за фінансовою орендою

 

Слід зазначити, що одна і та ж операція може відображатися по-різному в обліку та звітності підприємств, залежно від того, що є основною діяльністю підприємства.

Наприклад, дохід від реалізації цінних паперів для інвестиційної компанії є доходом від основної діяльності, а для інших підприємств – це складова інвестиційної діяльності. Дохід від реалізації комп’ютера підприємством, що надає послуги, є доходом, отриманим від інвестиційної діяльності, а для фірми, яка спеціалізується на торгівлі комп’ютерною технікою – операційною діяльністю.

Загальні вимоги до складання звіту.

Не включаються до Звіту про рух грошових коштів:

внутрішні зміни у складі грошових коштів;

негрошові операції.

Негрошові операції – операції, які не потребують використання грошових коштів та їх еквівалентів. Наприклад:

отримання активів на умовах фінансової оренди;

бартерні операції;

придбання активів шляхом емісії акцій;

переведення зобов’язань у власний капітал;

придбання активів або здійснення витрат безпосередньо з позичкового рахунку без надходження суми кредиту на рахунок підприємства;

обмін власних акцій на акції іншого підприємства;

обмін власних акцій на облігації власної емісії;

виплата дивідендів акціями тощо.

Якщо рух грошових коштів у результаті однієї операції включає суми, які належать до різних видів діяльності, то ці суми слід наводити окремо у складі відповідних видів діяльності. Наприклад, якщо сума грошових коштів, що була зарахована на поточний рахунок підприємства, складається із суми погашення основного боргу та відсотків, то погашення основного боргу класифікується як фінансова діяльність, а відсотків – як операційна.

Методи складання звіту.

Відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку для складання Звіту про рух грошових коштів можуть застосовуватись прямий та непрямий методи.

Прямий метод – за яким розкриваються основні види валових надходжень грошових коштів чи валових виплат грошових коштів із розкриттям конкретних джерел та напрямів використання;

Непрямий метод – за яким чистий прибуток (збиток) коригується відповідно до впливу:

операцій негрошового характеру;

будь-яких відрахувань або нарахувань минулих чи майбутніх надходжень грошових коштів, що відносяться до операційної діяльності;

будь-яких відрахувань або нарахувань минулих чи майбутніх виплат грошових коштів, що відносяться до операційної діяльності;

статей доходу або витрат, пов’язаних із рухом грошових коштів від інвестиційної чи фінансової діяльності.

У П(С)БО 4 застосовується непрямий метод складання Звіту про рух грошових коштів щодо операційної діяльності і прямий метод щодо інвестиційної і фінансової діяльності.

Згідно з непрямим методом Звіт про рух грошових коштів починається з показника чистого прибутку, який наведено у Звіті про фінансові результати. Наступним кроком є коригування цього показника (шляхом додавання чи вирахування) на величину доходів та витрат, які є наслідком негрошових операцій. Наприклад, витрати на нарахування амортизації необоротних активів необхідно додати до чистого прибутку, оскільки це є витрати негрошового походження, які зменшили величину чистого прибутку. Узагальнено суть коригувань можна відобразити за допомогою табл. 4.5.

Таблиця 4.5

Приклади руху грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності

Рядок Звіту про фінансові результати Кореспондуючий рахунок Коригування в Звіті про рух грошових коштів
Витрати (Дебет) Кредит Грошові кошти Використання грошових коштів
Кредит Негрошові рахунки Додавання до чистого прибутку
Доходи (Кредит) Дебет Грошові кошти Надходження грошових коштів
Дебет Негрошових рахунків Вирахування з чистого прибутку

У Звіті про рух грошових коштів, який складається за непрямим методом, основна увага зосереджується на розрахунку змін оборотних активів та поточних зобов’язань для визначення грошових потоків від операційної діяльності. Це є відповідальним етапом складання Звіту про рух грошових коштів, оскільки до такого розрахунку не включаються зміни, що відбулися у результаті негрошових операцій та операцій, пов’язаних з фінансовою та інвестиційною діяльністю.

Величина прибутку підприємства, обрахована за методом нарахування, розглядається як найкращий показник, що вимірює результативність діяльності підприємства. Однак такий показник не надає інформації щодо грошових потоків, що є результатом діяльності підприємства.

Для того, щоб перейти від прибутку за методом нарахування до прибутку за касовим методом, необхідно здійснити коригування.

Спрощено процедуру коригувань при складанні Звіту про рух грошових коштів за непрямим методом можна відобразити за допомогою наступної формули:

 

(4.2)

 

Порядок складання Звіту про рух грошових коштів.

Джерелом інформації, яка необхідна для складання Звіту про рух грошових коштів, є: баланс; звіт про фінансові результати; примітки до фінансової звітності; аналітичні дані – інформація про обороти за рахунками, регістри бухгалтерського обліку.

Згідно з вимогами П(С)БО 4 у Звіті про рух грошових коштів інформація подається як за звітний (гр. 3, 4), так і за попередній роки (гр. 5, 6).

Вся інформація звіту розподіляється між графами Звіту:

«Надходження», яка має значення збільшення грошових коштів;

«Видаток», яка означає зменшення грошових коштів.

При заповнені рядків 030, 040, 050, 080, 090, 100, 110 показники, які відповідають значенню слів у дужках, наведених у графі 1 – найменування статей Звіту про рух грошових коштів, відображаються у графі «Видаток».

Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності визначається шляхом коригування прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування (рядок 170 або 175 Звіту про фінансові результати) на суми:

наведені в негрошових статтях;

наведені в статтях, які пов’язані з рухом грошових коштів у результаті інвестиційної та фінансової діяльностей;

змін оборотних активів та поточної кредиторської заборгованості, пов’язаних з операційною діяльністю, протягом звітного періоду.

Рух грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності визначається на підставі аналізу змін, що відбулися, за статтями розділу І активу Балансу – «Необоротні активи» та статті «Поточні фінансові інвестиції».

Рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності визначається на підставі аналізу змін, що відбулися, за статтями розділу І пасиву Балансу – «Власний капітал» та статтями, пов’язаними з фінансовою діяльністю:

II розділ пасиву «Забезпечення наступних витрат і платежів»;

III розділ пасиву «Довгострокові зобов’язання»;

IV розділ пасиву «Поточні зобов’язання» («Короткострокові кредити банків», «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями», «Поточні зобов’язання за розрахунками з учасниками», тощо).

Більш детально порядок складання Звіту про рух грошових коштів розглядається у додатку В.

Розкриття інформації про рух грошових коштів.

У Примітках до фінансової звітності наводиться (розкривається) інформація про:

а) склад грошових коштів;

б) склад статей «Інші надходження», «Інші платежі» та інших статей, які об’єднують декілька видів грошових потоків;

в) негрошові операції інвестиційної та фінансової діяльності;

г) наявність значного сальдо грошових коштів, які є в наявності у підприємства і які недоступні для використання групою, до якої належить підприємство.

У випадку придбання або продажу майнових комплексів протягом звітного періоду наводиться (розкривається) інформація про:

а) загальну вартість придбання або реалізації майнового комплексу;

б) частину загальної вартості майнового комплексу, яка, відповідно, була сплачена або отримана у формі грошових коштів;

в) суму грошових коштів у складі активів майнових комплексів, що були придбані чи реалізовані;

г) суму активів (крім грошових коштів) і зобов’язань придбаного або реалізованого майнового комплексу в розрізі окремих статей.

 

Питання та завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

Питання для самоконтролю

1. Назвіть джерела фінансування підприємств.

2. У чому полягає сутність самофінансування?

3. Назвіть переваги та недоліки відкритого самофінансування.

4. За якими методами можна розраховувати величину грошового потоку?

5. Назвіть фінансові показники оцінки сукупного грошового потоку.

6. Охарактеризуйте методи управління грошовими потоками підприємства;

7. Мета складання та структура звіту про рух грошових коштів підприємства;

8. Охарактеризуйте загальні вимоги та методи складання звіту про рух грошових коштів підприємства.

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 2085. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Понятие о синдроме нарушения бронхиальной проходимости и его клинические проявления Синдром нарушения бронхиальной проходимости (бронхообструктивный синдром) – это патологическое состояние...

Опухоли яичников в детском и подростковом возрасте Опухоли яичников занимают первое место в структуре опухолей половой системы у девочек и встречаются в возрасте 10 – 16 лет и в период полового созревания...

Способы тактических действий при проведении специальных операций Специальные операции проводятся с применением следующих основных тактических способов действий: охрана...

Упражнение Джеффа. Это список вопросов или утверждений, отвечая на которые участник может раскрыть свой внутренний мир перед другими участниками и узнать о других участниках больше...

Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...

Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия