Короткі теоретичні відомості. У даному розділі завдання передбачають розрахунок і побудову характеристик (кривих , або ) перехідних режимів електродвигуні
У даному розділі завдання передбачають розрахунок і побудову характеристик (кривих , або ) перехідних режимів електродвигунів у розімкнених системах електроприводів для режимів пуску, гальмування та реверса, які здійснюються ступенево за допомогою введених у якірне коло або у коло ротора двигуна опорів, або від реґульованого джерела живлення – керованого випрямляча чи перетворювача частоти з лінійним або експоненціальним заданням закону пуску, гальмування або реверса. Під час пуску за допомогою пускових резисторів перехідні процеси в електроприводах відбуваються при незмінній напрузі живлення двигуна. При цьому нелінійність механічних характеристик двигунів і робочих машин не зникає, що в загальному випадку зумовлює нелінійну залежність динамічного моменту від швидкості. У цьому випадку рівняння руху має вигляд:
У розрахунках , або використовується рівняння, яке виражає зміну швидкості у часі:
моменту
і струму
Розрахунок аналогічних характеристик для систем з асинхронним двигуном з контактними кільцями має таку особливість: крива струму ротора розраховується для ненасиченого двигуна на основі залежності , яка виражена співвідношенням:
де і – визначаються з наступних побудов функцій і . Основні співвідношення для розрахунку і побудови кривих , або для режимів гальмування та реверса отримують на основі (4.3, 4.4) при зміні вихідних початкових умов відповідно до досліджуваного режиму. Перехідні процеси під час пуску і гальмування електроприводів з двигунами, які живляться від реґульованих джерел живлення (керованих генераторів постійного струму і напівпровідникових випрямлячів або перетворювачів частоти), здійснюються при напрузі, що безперервно змінюється, або частоті струму і напруги за досить визначеним (наприклад, за лінійним) законом, який реалізується через відповідний елемент керування. При незмінній керувальній дії джерела живлення і зміні навантаження на валу двигуна перехідні процеси у керованих системах мають той самий характер, що і при живленні двигуна від мережі з незмінною напругою. Змінюючи у часі потрібним чином керувальну дію перетворювача, можна формувати необхідний характер протікання електромеханічного перехідного процесу пуску або гальмування електропривода. Аналітичні вирази для розрахунків кривих , отримують на основі рівняння (4.2), у якому права частина стає змінною величиною, оскільки із завданням характеру пуску (або гальмування), тобто або , маємо:
де –початкове прискорення електропривода, . Ураховуючи, що при передбаченому способі пуску для більшості електроприводів, у яких , електромагнітна інерція незначно впливає на характер протікання електромеханічних процесів, з (4.2) з урахуванням (4.6) отримаємо у кінцевому вигляді рівняння і відповідно, необхідні для режиму пуску двигуна:
де – статичний перепад швидкості, ; – динамічний перепад швидкості, ; – електромеханічна стала, ; – модуль жорсткості механічної характеристики двигуна, яка визначається жорсткістю характеристики двигуна у розімкнутій системі електропривода; –початкове прискорення в режимі пуску. Для режимів гальмування і реверса використовуються рівняння системи (4.7), до яких уводяться процеси двигуна у схемі Г-Д, досліджуючи з урахуванням особливості завдання , яка відображає інерційність обмотки збудження ґенератора. Тут завдання має експоненціальний характер.
|