ТЕМА: «Мийка й очищення деталей».
Навчальні питання: 1. Значення мийно-очисних робіт. 2. Миття і знежирення об'єктів ремонту. 3. Очищення деталей від нагару, накипу, корозії і старої фарби. 4. Організація робочих місць і техніка безпеки (відпрацювати самостійно, (1), с.49-50).
1. Мийно-очисні роботи представляють собою ряд багатостадійних операцій мийки та очищення об'єктів ремонту, що сприяють підвищенню якості ремонту, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних умов роботи розбирачів і підвищенню продуктивності їхньої праці. Особливо великий вплив мийно-очисних робіт на якість і ресурси відремонтованих автомобілів та їх агрегатів (ресурс відремонтованих агрегатів збільшується на 25-30% і на 15-20% підвищується продуктивність праці розбирачів). * Викреслити на дошці і дати під запис Рис. 7.1. «Види забруднень об'єктів ремонту», (1), с. 41. Мийно-очисні роботи можна розділити на наступні стадії: · мийка шасі; · мийка розбірних агрегатів; · миття і очищення деталей. * (Струменеві миючі машини; мийка зануренням) - пояснити по плакату їх пристрій і принцип дії.
2. Сутність процесу мийки і знежирення полягає у видаленні забруднень з поверхонь деталей і переведенні їх в миючий розчин у вигляді розчинів і дисперсій, для цього на АРП прим. миючі засоби та спеціальне обладнання (смс - лабомід і розчини каустику і кальцинованої соди).
Існує велика кількість миючих розчинів для знежирення деталей:
Силікат натрію (рідке скло).
Склад СМС
Розчини мийних засобів лабомід-203, МС-8, МС-15 в 3-4 рази ефективніше розчинів каустичної соди. Для усунення піноутворення в розчин слід вводити 0,2-0,3% піногасящих добавок (ДТ, гас, Уайт-спірит) до обсягу розчину. Піногасники вводять в міру утворення піни. Для очищення зануренням рекомендується лабомід – 203, МС-8 и МС-15 с концентрацією 20-30 кг/м³ и tº = 80-100 ºC. Для видалення асфальтосмолистівідкладень з деталей можна використовувати розчинники та розчиняють емульсійні засоби (РЕЗ).
3. Очищення деталей від нагару, накипу та продуктів корозії проводиться механічним, термохимічним і комбінованим методами. Механічна очистка – металеві щітки, кісточкових крихта, металевий пісок, гідропісконструйная обробка. Механічне очищення – очищення деталей в лужному розчині – tº = 400±20 ºC; 65% - їдкого натрію, 30% - азотнокислого натрію, 5% - хлористого натрію. Для очищення застосовуються установки ОМ-944 і ОМ-5458. Установка складається з 4-х ванн: 1 – лужний розчин 5-10 хв. => руйнування забруднень; 2 – проточна вода => перепад температур, бурхливий пароутворення, сприяють розпушування залишків нагару, накипу; 3 – кислотна обробка (травлення) => освітлювання поверхні деталей і нейтралізація залишків лугу => фосфорная кислота 85кг/м³ + хромовый ангидрид tº = 30±5 ºC; 4 – гаряча вода в чистій ванні. Загальний час 20-25 хвилин. Комбінований метод – ультразвукової, віброабразивної і метод з використанням електрогідравлічного ефекту. Для мийки точних деталей (підшипники, плунжерні пари) застосовують бензин з наступним промиванням їх веретеном маслом. При очищенні деталей електроустаткування використовують гас і бензин, замінником може служити розчин: 40% сульфонефтяних кислот; 8% мінеральних масел; 1% сірчаної кислоти, інше вода, прим. тільки при механізованому митті, що не підігрівають, додають до 1% хромніка для запобігання деталей від корозії. Накип видаляють розчином тринатрійфосфата (3-5 кг / м ³ води) і 8-10% соляної кислоти. Для запобігання деталей від корозії додають 3-4 г / л технічного уротропіну. tº розчину 50-60 ºС, тривалість мийки 50-70 хв. Стару фарбу видаляють обробкою лужним розчином каустичної соди (80-100 кг / м ³) при tº 80-90 ºС. Час обробки 60-90 хв. Потім промивають гарячою водою в установках ванного або струминного типу. Завершують пасируванням поверхні деталей у ванні з розчином нітрату натрію (5 кг/м³) при tº = 50-60 ºС. Можна видаляти фарбу змивниками і розчинниками, швидкість 5-30 хв., Витрата 0,15-0,25 кг/м². Розчинники Р-4, № 646, 647. Очищення від консерваційних мастил – лабомід 101 =>10 кг/м³, tº = 80-90 ºС. Очищення деталей від технічних забруднень (пил, стружка, змазувальна емульсія) ведуть в машинах струминного типу під тиском 0,4-0,6 МПа, трінітрофосфат або нітрат натрію (3-5 кг/м³), при tº = 75-85 ºС. Підтримування миючої здатності розчину залежить від контролю за його концентрацією, проводиться по щільності розчину за допомогою індикаторного паперу або методом титрування. Якість мийно-очисних робіт оцінюється ступенем видалення всіх забруднень. Контроль здійснюється візуально (оглядом), протиранням папером або серветками, перевіркою на змочування, освітленням ультрафіолетовими променями, зважуванням і т.п.
Д/з: (1) Гл. 7, с.41-50, Рис. 7.1. (2) Гл. 5, с.52-82, Рис. 5.3., Табл. 5.2.
|