Методичні вказівки.
Розв’язання задачі. Дано координати вершин піраміди , , , . Візьмемо , тоді координати вершин піраміди будуть такі: , , , . Побудуємо схематичний малюнок піраміди, не прив’язуючись до системи координат .
1. Довільний вектор можна записати в системі орт за слідуючою формулою: (1) - проекції вектора на координатні осі , та ; - одиничні вектори, які направлені так, як направлені осі , та . Якщо задані точки та , то проекції вектора на координатні осі знаходяться за формулами: (2) Тоді: (3) Підставляючи в (3) координати точок та , одержимо вектор : . Аналогічно, підставляючи в (3) координати точок та , знаходимо вектор : . Підставляючи в (3) координати точок та , одержимо вектор : . Отже знайдені вектори , , мають такі координати: . Якщо вектор задано формулою (1), або (3), то його модуль (довжина) обчислюється за формулою: Застосовуючи цю формулу, обчислюємо модулі знайдених векторів , , : 2. Так як скалярний добуток двох векторів , дорівнює добутку їх довжин, помноженому на косинус кута мім ними, тобто: то косинус кута між двома векторами , дорівнює скалярному добутку цих векторів, поділеному на добуток їх модулів: (4) Якщо координати векторів-співмножників відомі , то їх скалярний добуток можна знайти за формулою: (5) Знаходимо скалярний добуток векторів за формулою (5): Отже за формулою (4) дістанемо: 3. Проекція вектора на знаходиться за формулою: звідки
Отже проекція вектора на дорівнює скалярному добутку цих векторів, поділеному на модуль вектора : (лін. од.) 4. Площа грані дорівнює половині площі паралелограма, побудованого на векторах . Позначимо векторний добуток вектора на вектор через вектор : . Тоді, виходячи з геометричного змісту модуля векторного добутку двох векторів, величина модуля вектора чисельно дорівнює площі паралелограма, побудованого на векторах , а площа грані буде чисельно дорівнювати половині модуля вектора : Знайдемо векторний добуток векторів :
Таким чином, , а його модуль дорівнює: . Отже (кв. од.) 5. Об`єм паралелепіпеда, побудованого на трьох некомпланарних векторах чисельно дорівнює абсолютній величині їх мішаного добутку: . А об`єм піраміди дорівнює шостій частині від об`єму паралелепіпеда: . Обчислимо мішаний добуток:
Отже паралелепіпеда дорівнює куб. од., а об’єм піраміди (куб. од.). Тепер можна знайти висоту піраміди : , звідки тому (лін. од.). Отже висота заданої піраміди дорівнює лін. одиниць. Знайдемо кут нахилу бічного ребра до площини основи . З трикутника : , тому . Кут - це кут між векторами і вектором , перпендикулярним до площини основи: , .
. Знайдемо координати вектора : . Тоді
Кут нахилу площини бічної грані до площини основи буде дорівнювати куту між векторами , що відповідно перпендикулярні до цих площин. Для знаходження вектора , в площині знайдемо координати двох векторів, що лежать в цій площині: , .
Тоді Тобто .
Аналогічно, Значить, . Тоді за формулою , маємо: .
|