Язичкова голка; 2 – нитковід; 3 – платина
У подальшому при підйомі голки від вихідного положення до завершення замикання її язичок буде триматися у відкритому положенні стінкою нитковода. Тому нитковід підводиться якомога ближче до голки. Переміщення голки від вихідного положення до рівня повного замикання: . Відповідно повний хід голки: . Якщо знехтувати розмірами робочих органів у першому наближенні максимальну глибину кулірування можна визначити за такою формулою: . При цьому: , де l max – максимальна довжина петлі; , де А – петельний крок, В – висота петельного ряду, dн – діаметр нитки, ; , де С = 0,865 – коефіцієнт співвідношення густин для кулірної гладі, , де l = 1,25 – коефіцієнт для визначення діаметра нитки з бавовняної пряжі. Одержаний діаметр нитки необхідно перевірити на можливість переробки на машині заданого класу. Для цього визначається величина ниткового проміжку D н. У нитковому проміжку повинно розміститися як мінімум два діаметра нитки: , де d – товщина крючка голки в місці кулірування; p – товщина платини в місці кулірування; t – голковий крок.
Рисунок 5.4. Схема розміщення петель на язичкових голках при замиканні
Кути підйому y п та кулірування b к визначаються наступним чином. Кут підйому рекомендується вибирати таким, щоб при підйомі голок на замикання на розширених частинах чаш язичків розміщувалося б одночасно не більше однієї петлі. Виконання цієї умови необхідне для забезпечення перетягування нитки при сході петлі з чаші відкритого язичка. Розміщення двох петель на розширених чашах язичків буде перешкоджати перетягуванню нитки. На підставі вищевикладеного визначаємо кут підйому: , де n – довжина чаші язичка, мм; D – висота верхнього закруглення чаші язичка голки; мм.
Рисунок 5.5. Розрахункова схема для визначення протяжності петлетвірної системи
Під час визначення технологічного кута кулірування b к необхідно враховувати кількість голок, що одночасно беруть участь у куліруванні. З точки зору технології (кулірування без защемлення) нитка повинна згинатися лише однією голкою і платиною. Але у такому випадку кут кулірування перевищує допустимі значення (значні навантаження на п’ятку голки при її зустрічі з кулірним клином, а також велика ймовірність заклинювання п’ятки голки в пазу замкової системи). Тому краще здійснювати розрахунок величини кута кулірування, коли нитка згинається не тільки голкою, але й платиною, лише торкаючись другої голки. У такому випадку k = 2 і кут кулірування b к визначають за такою залежністю: . Знаючи z 1 та h max, визначаємо горизонтальну протяжність ділянок траєкторії голок: ; ; ; . Після цього визначаємо протяжність петлетвірної системи теоретичну Lт й дійсну Lд. Теоретична протяжність петлетвірної системи Lт залежить від кутів підйому y п та кулірування b к. Більш раціонально при побудові траєкторії голок приймати кут підйому меншим від кута кулірування. У цьому випадку буде зменшена зношуваність замикального клина під час підйому голок. Так, теоретична протяжність визначається за такою залежністю: . З метою ще в більшій мірі зменшити зношуваність клинів, траєкторію голок на ділянці їх опускання виконують у вигляді ломаної лінії. Більший кут нахилу забезпечують у момент торкання крючка голки з ниткою, що переробляється. У цьому випадку теоретичну протяжність петлетвірної системи необхідно визначати за такою залежністю: . Дійсну протяжність в’язальної системи визначають з урахуванням горизонтальних площадок Г 1 та Г 2. Тому вона повинна бути збільшена в порівнянні з теоретичною на 10 %…15 %: . При цьому величини горизонтальних площадок приймають у таких границях: Г 1 = Г 2 = (1,5 3,5)· t.
|