Студопедия — ТЕРІНІ КҮТУ ЖӘНЕ ОЙЫЛҒАН ЖЕРІНЕ ЕМ ЖАСАУ
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ТЕРІНІ КҮТУ ЖӘНЕ ОЙЫЛҒАН ЖЕРІНЕ ЕМ ЖАСАУ






На догоспітальному етапі лікар невідкладної допомоги в основному зустрічається з механічними видами гострої кишкової непрохідності:

странгуляційною (утиск, заворот, вузлоутворення петель кишковика);

обтураційною (пухлина, камені жовчних шляхів, глисти, калові камені або копростаз);

змішаною (інвагінація, спайкова хвороба); судинною (тромбоз або емболія брижових судин).

В цілях спрощення розпізнавання гострої кишкової непрохідності на догоспітальному етапі слід розрізняти три клінічні варіанти цього захворювання:

- гостру тонкокишкову непрохідність;

- гостру товстокишкову непрохідність;

- судинну непрохідність.

Гостра тонкокишковаа непрохідність. Початок цього захворювання завжди украй гострий. Провідними симптомами тонкокишкової непрохідності є переймоподібні болі, блювота, бурхлива перистальтика кишковика, нерідко затримка газів і випорожнення.

Блювота настає тим раніше, чим вище сталася обтурація просвіту тонкої кишки. Спочатку це блювота нещодавно з'їденою їжею, через деякий час - жовчю, а пізніше утримуваним тонкої кишки.

У хворих при огляді відзначається тахікардія, асиметрія живота або його невелике здуття.

Пізніми ознаками гострої кишкової непрохідності є деяке зменшення болів, різкі перистальтичні шуми, іноді чутні на відстані, або майже повна їх відсутність, шум "плескоту", шум падаючої краплі, мимовільна напруга м'язів передньої черевної стінки, позитивний симптом Щеткіна-Блюмберга.

Гостра товстокишкова непрохідність. Початок гострої товстокишкової непрохідності украй рідко буває бурхливим. Повна клінічна картина цієї хвороби розвивається часто упродовж декількох днів.

Основні симптоми товстокишкової непрохідності: відсутність випорожнення і газів, метеоризм. Затримка випорожнення і газів може настати несподівано або поступово. Ознаки метеоризму наростають кожну годину. Болі і видима перистальтика товстої кишки відзначаються тільки в області сліпої кишки і її висхідного відділу. Блювота з'являється тільки після тривалої обтурації товстої кишки. При пальцьовому дослідженні прямої кишки, як правило, виявляється її роздута ампула. При підозрі на гостру кишкову непрохідність проведення пальцьового дослідження прямої кишки є обов'язковим діагностичним заходом.

Тромбоз і емболія брижових судин (судинна форма гострої кишкової непрохідності). Гострі порушення кровопостачання тонкої кишки внаслідок закупорки брижових судин зустрічаються набагато частіше, ніж розпізнаються в клінічній практиці. Це пов'язано з труднощами диференціальної діагностики захворювань групи "Гострий живіт". За даними статистичних спостережень, приблизно 7-10% усіх емболій відноситься до мезентеріальних судин. У діагностиці і диференціальній діагностиці цього захворювання має значення наявність в анамнезі хворих захворювань серця і судин, сприяючих настанню описуваного патологічного стану. 80% хворих з гострим порушенням мезентеріального кровообігу до цього більш-менш тривалий час страждали тими або іншими захворюваннями серцево-судинної системи.

Початку хвороби властива раптова поява гострих болів в животі, що не мають чіткої локалізації і нерідко приймають нестерпний характер. Больовий синдром частенько протікає на тлі вираженого колапсу, що підтверджується частим пульсом слабкого наповнення. При обмацуванні живіт м'який, помірно хворобливий. Аскультативно визначається посилення перистальтики внаслідок ішемії кишковика, що супроводжується рідким випорожненням, нерідко кривавим.

У клінічній картині із самого початку спостерігається виражена невідповідність між тяжкістю загального стану і незначними об'єктивними місцевими знахідками з боку черевної порожнини. Потім місцеві клінічні прояви змінюються дуже швидко. Подальше погіршення загального стану хворих супроводжується зникненням перистальтики і наростанням усіх ознак метеоризму. Іноді при обмацуванні живота відчувається невизначене резистентне утворення - вимкнена з кровопостачання ділянка кишки.

Через 6-8 годин від початку захворювання розвивається клінічна картина гострого розлитого перитоніту з яскраво вираженими позитивними симптомами: суха мова, тахікардія, нудота, блювота, мимовільна м'язова напруга м'язів передньої черевної стінки, позитивні симптоми Щеткіна-Блюмберга., Воскресенского.

Гостра спайкова кишкова непрохідність спостерігається у осіб, що перенесли оперативне втручання на органах черевної порожнини і страждали спайковою хворобою кишковика. Причини утворення спайок в черевній порожнині в післяопераційному періоді невідомі. Наявність спайок і прогрес спаечного процесу призводить до загострення спаєчної хвороби. Спайки можуть викликати різні форми змішаної механічної кишкової непрохідності: странгуляцію, перекрут і заворот петель кишковика, їх утиск.

Гостра спаєчна кишкова непрохідність, як правило, розпочинається з переймоподібних болів в животі, інтенсивність яких поступово наростає. Потім приєднуються сухість у роті, нудота, неодноразова блювота, затримка випорожнення і газів, здуття живота.

При постановці діагнозу гострої спаєчної кишкової непрохідності слід враховувати такі обставини, як раніше перенесене оперативне втручання на органах живота (одне або декілька), наявність в анамнезі подібних нападів болів в животі, які проходили самостійно або після клізми.

При огляді таких хворих передусім відмічають наявність післяопераційних рубців на передній черевній стінці, нерідко здуття і асиметрію живота, при його аускультації хаотичні і найрізноманітніші кишкові шуми, а перкусією передньої черевної стінки виявляють мозаїчність перкуторного тону в різних її відділах.

Прогрес захворювання призводить до швидкого наростання усіх ознак інтоксикації на тлі розвитку клінічної картини гострого розлитого перитоніту.

Інвагінація кишок переважно зустрічається у дітей у віці від 4-х місяців до 4-х років (80%) і у людей похилого віку. У дітей більше старшого віку, а також юнаків і осіб середнього віку вона зустрічається украй рідко.

Для цього виду гострої кишкової непрохідності характерна діагностична тріада:

- несподівано виникаючі гострі переймоподібні болі в животі, що протікають у вигляді нападів зі "світлими" проміжками;

- визначувана пальпацією рухлива або фіксована ковбасовидна пухлина в животі, що нерідко є причиною його асиметрії:

- тенезми і часте випорожнення з невеликою кількістю калових мас, слизу і крові.

При пальцьовому дослідженні прямої кишки в її просвіті нерідко можна виявити інвагінат - утворення циліндричної форми, яке можна обійти пальцем з усіх боків. На рукавичці після проведення дослідження сліди калу, слиз і кров.

Для інвагінації характерно також почастішання нападів переймоподібних болів в животі, скорочення тривалості "світлих" проміжків між ними, наростання усіх ознак важкої інтоксикації і зрештою - розвиток перитоніту.

При гострій кишковій непрохідності не слід чекати неодмінної появи усіх симптомів, оскільки це може привести до занадто пізньої діагностики. Хворий з гострою кишковою непрохідністю або підозрою на неї підлягає екстреній госпіталізації. При частій блювоті, що виснажує, йому вводять зонд в шлунок, при важкому стані і вираженій інтоксикації - серцеві засоби, внутрішньовенно сольові і плазмозамінні розчини. Його переносять на носилках, положення при транспортуванні на спині з підведеним головним кінцем, нижні кінцівки мають бути злегка зігнуті в колінах і тазостегнових суглобах. При ранній доставці хворого в стаціонар і своєчасній операції летальність при цьому важкому захворюванні виявляється у декілька разів нижче, ніж при пізній госпіталізації.

30. отруєння грибами

Серед отрут рослинного походження особливе місце посідають отруйні гриби. Найчастіше трапляються отруєння сморжами, блідою поганкою та мухомором.

Сморжі зовні нагадують неотруйні гриби зморжики. І ті, й ті зявляються в квітні-травні. Сморжі-сумчасті гриби зі зморщеною шапкою бурого кольору та куцою ніжкою. Вони містять гельвелову кислоту, що є сильною гемолітичною отрутою та спричиняє токсичний гепатит. У разі отруєння сморжами, зазвичай, через 1-2 год після їх вживання(іноді пізніше) виникає блювання, різкий біль у животі, втрачається свідомість, спостерігається марення, судоми, жовтувате забарвлення шкіри. Смерть настає на другу-третю добу.

Бліда поганка-пластинчатий гриб. Шапка його, пластинки під шапкою та тоненька ніжка білуватого кольору, іноді зі слабим буруватим відтінком. У блідій поганці містяться найсильніші отруйні токсини-аманіто-токсин(деструктивної дії), який зумовлює ознаки гострого гастриту за типом азіатської холери, й аманіто-гемолізін(гемолітичної дії). Через 5-6 год після вживання блідих поганок виникає біль у животі, блювання, розвивається коматозний стан. Смерть, зазвичай, настає на другу-третю добу.

Мухомор - це пластинчатий гриб, який має яскраво-червону з білястими плямами шапку, білу ніжку, білий обідок і складчасте стовщення в нижній частині ніжки. Отруєння мухомором спостерігається рідко, тому що отруйні властивості цього гриба широко відомі. Основною причиною отруєння мухомором є мускарин. Симптоми отруєння виникають через кілька годин після вживання грибів. Спостерігаються блювання, біль у животі, пронос із домішками крові у калі. Унаслідок ураження центральної нервової системи виникають галюцинації, марення, судоми.

Іноді трапляються отруєння такими рослинами, як: болиголов плямистий, цикута, аконіти тощо. При цьому спостерігаються: нудота, блювання, біль та запаморочення, біль у шлунку, спрага, іноді проніс з кровю, головний біль. У тяжких випадках – марення, втрата свідомості, розлад випорожнення, судоми.

Перша домопога:
а) промити шлунок 8-10 склянок води;

Б) викликати блювання, повторювати це доти, доки не стане виходити чиста вода.

Після надання допомоги терміново доправити потерпілого до мед закладу.

31. чадний газ утворюється під час пожеж(лісних чи підприємствах, у побуті, в автомобілях, будинках із пічним опаленням тощо). Отруйна дія чадного газу зумовлена його здатністю вступати в реакцію з гемоглобіном крові. У результаті настає кисневе голодування, порушується діяльність усіх систем організму. Отруєння настає непомітно. Спочатку зявляється головний біль, шум у вухах, почервоніння шкіри з відчуттям здавлення й ударів у скронях. Потім – нудота, стан здоровя різко погіршується, що може супроводжуватися невмотивованими вчинками, блювотою, різкою м’язовою слабкістю. Далі пригнічуються всі функції організму, з’являється сонливість, затьмарення свідомості, дихання стає частим і поверхневим, починаються судоми.

 

 

ТЕРІНІ КҮТУ ЖӘНЕ ОЙЫЛҒАН ЖЕРІНЕ ЕМ ЖАСАУ

Тері мен денені күту. Біздің денеміздегі тері жамылғылары ағза мен қоршаған орта арасындағы байланыста үлкен роль атқарады, ішкі ағзалар мен тканьдерді сыртқы әсерлерден қорғап, жылу реттеу үрдісін жүзеге асырып отырады. Бұл қызметтің дұрыс орындалуын белгілі бір деңгейде тері жамынғыларының тазалығына байланысты.

 

Теріде микроорганизмдер үшін ыңғайлы орта болатын май мен тер бөлінуінен кір мен шай пайда болады. Кір тері белгілі бір деңгейде өзінің бак

терия өлтіргіштік қасиетінен айырылады, ал тері жамылғыларының жарақаттануы (тырналу, жырып кету, жаралар) микробтардың терінің терең тканьдеріне енуіне жағдай жасайды. Теріге дұрыс күтім жасалмағанда киім мен аяқ киімді дұрыс тандамағанда, қажалу, қысылу нәтижесінде теріде іріңді-саңырауқұлақты аурулар пайда болады. Басқада тері аурулары мен жарақаттары тері құрғақтығынан, тершендіктен, катты қатудан, дұрыс тамақтанбаудан болуы мүмкін.

 

Ыстық сумен жуынуға моншаға бару үшін спортшыға аптасына бір реттен жиі емес тәртіп ұсынылады, ал жаттықтырудан соң жылы душ қабылдайды (t+400C шамасында). Өте ыстық немесе өте суық су орталық жүйке жүйесінің қозуын жоғарылатады (ОЖЖ), ол өз кезегінде ұйқыны бұзады. Буланған және құрғақ ауаны монша қалпына келтіру үрдісін тездетеді, ағзаның бейімделу мүмкіндігін (қабілеттілігін) арттырады, жүрек-буын жүйесінің және жылу реттеу үрдісінің тиімді жұмыс ырғағын жақсартады. Монша тері жамылғыларын тазалауда үлкен гигиеналық маңызға ие. Алайда оны ыстық әлсіздікке, бас ауруына, әсіресе жас спортшыларда жұмыс қабілетінің уақытша төмендеуіне әкеліп соғады.

 

Кейбір спорт ойындары мен бірсайыстарда (баскетбол, гандбол, регби, күрес және басқалар) спортшылардағы жарақат себебі күтімі жоқ тырнақтан болуы мүмкін. Гимнастикамен, шаңғымен, ескекпен (гребля) және де басқа спорт түрлерімен айналысу терінің мүйізденіп күлдіреп қалуына (мазоль) әкеліп соғуы мүмкін. Оларға глицеринмен кремді қолдану ұсынылады, ал аптасына 1-2 рет жылы сумен жуып, аяқ қырғышпен тазалау керек.

 

Сонымен бірге шаш та үнемі күтімді қажет етеді, ол дене тәрбиесі және спортпен қарқынды айналысуда әдеттегіден де тез кірлейді. Шашты апта сайын (күн сайын емес) жылы қайнатылған сумен сабын көбігінде немесе ылайықты шампуньмен жуу ұсынылады. Күніне бірнеше рет жиі тарақпен тарау да пайдалы, тек себепсіз шашты қолмен ұстай беруге болмайды, сонымен бірге күнара басқа арнайы массаж щеткасымен массаж жасап тұру керек.

 

Tic пен ауыз қуысы күтімі-бұл тек ағарту жұмысы емес. Ауру тіс пен кейбір асқазан-ішек ауруларының арасында тікелей байланыс бар.

 

Ауыз куысындағы ас қалдығы микробтар үшін қолайлы жағдай туғызады. Олар ауыздан жағымсыз иіс шығарады, тістің тез сарғаюына жағдай жасайды, ол тіс пен ауыз қуысын түрлі ауруына, тістің қызыл етінің ісінуіне, (пародонтоз), ал асқынып кеткен жағдайда тістің босап, тіпті түсіп қалуына әкеліп соғады. Сондықтан тісті күнделікті екі рет тіс пастасы немесе тіс ұнтағымен жуып тұру міндетті болып саналады.

 

Қызыл ет тканьдерінің ең дұрыс жаттықтыруы ауыз душы (гидромассаж) болып саналады. Бұл үшін "гидростат" сияқты немесе жіңішке шланга түріндегі арнайы құралды пайдаланады ("гидростом"-майда тесіктері бар темір душ. Процедура ұзақтығы-5-10 мин. Қызыл иекті жылы және салқын сумен кезектесіріп шаю да тиімді. Алайда тіс эмалінің жылылыққа және салқындыққа өте әсершілдігіне қарай +35...+370С температурадағы суды пайдалану ұсынылады.

 

Ауыз қуысының күтіміне арнайы дәрігердің тексеруі де (санация) кіреді. Әдетте санацияға емдеуге жатпайтын тіс тасын алу, поломба салу, сынған тістер мен түбірін жұлу жатады. Қай жағдайында массаж жасауда пайдалы, онда саусақпен және басбармақпен жоғарғы қызыл етті жоғарыдан төмен қарай, төменнен жоғары қарай уқалайды. Уқалау қимылдары жеңіл болуы керек. Уқалау ұзақтығы-3-5 мин.

 

Дене және ақыл-ой еңбегінің гигиенасы. Адамның жүйке жүйесі үздіксіз қызмет істейді. Ол барлық ағзаның үйлесіп қызмет істеуін, оның қоршаған ортамен байланысын камтамасыз етеді. Адам қызметіне қарай шаршау дене еңбегінде болсын, ақыл-ой еңбегінде болсын алдымен ОЖЖ-де дамиды. ОЖЖ-іне ауырлық түсірмеудің алдын алу мақсатында тиімді еңбек туралы гигиеналық негізделген элементтер қолданылады.

 

Дене еңбегінің тиімділігі жұмысшының артық қимылын алып тастауға қызу ырғақты дұрыс жүйелеуге және түрлі бұлшық ет топтарын демалдыруға бағытталған. Бұнымен еңбек процесіне қатысатын бұлшық ет қызметін реттейтін бас миы бөлігін қоздыру мен тежеуді кезектестіруді қамтамасыз етеді. ОЖЖ салмағының алдын алуға қызметтің басқа түріне ауыстыру жәрдемдеседі, мысалы, өндірістік гимнастика, дене шынықтыру мезеті жаттығуларын орындау. Бұндағы ең маңыздысы жұмысқа қатысы жоқ бұлшық ет топтарын да жаттықтырады.

 

Үздіксіз және қарқынды ақыл-ойы еңбегі ОЖЖ-нің шаршауын туындатады. Бас миының шаршаған бөліктерін демалдырудың жақсы құралы "басқа жұмыс түріне өту болып есептеледі, бірақ ауыр дене еңбегі болмауы тиіс, мысалы, бақшаға қарау, серуен, жүгіру, гимнастика және т.б. Бұл ұсыныстар мүмкіндігінше оқу орнының сабақ кестесінде ескеріледі. Оларды оқушылар да біліп, қолдануы тиіс: үй тапсырмасын орындау үзілісінде жеңіл дене жаттығуларын орындауға пайдалану, емтиханға дайындалу барысында дене тәрбиесімен және спортпен айналысуды тоқтатпаңдар. Ақыл-ой және дене еңбегіне кезектестіру сендердің жүйке жүйелерінді шаршамаудан сақтап, оның жұмыс қабілетін арттыратынын есте ұстаған абзал.

 







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 208. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Трамадол (Маброн, Плазадол, Трамал, Трамалин) Групповая принадлежность · Наркотический анальгетик со смешанным механизмом действия, агонист опиоидных рецепторов...

Мелоксикам (Мовалис) Групповая принадлежность · Нестероидное противовоспалительное средство, преимущественно селективный обратимый ингибитор циклооксигеназы (ЦОГ-2)...

Менадиона натрия бисульфит (Викасол) Групповая принадлежность •Синтетический аналог витамина K, жирорастворимый, коагулянт...

Характерные черты немецкой классической философии 1. Особое понимание роли философии в истории человечества, в развитии мировой культуры. Классические немецкие философы полагали, что философия призвана быть критической совестью культуры, «душой» культуры. 2. Исследовались не только человеческая...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит...

Кран машиниста усл. № 394 – назначение и устройство Кран машиниста условный номер 394 предназначен для управления тормозами поезда...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия