Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Особа як довкілля суспільства





Характер зв'язку суспільства з системою особи радикальним обра-зом відрізняється від його зв'язку з культурною системою, оскільки в кібернетичній ієрархії особа (як і поведінковий орга-низм, і физико-органическая середовище) розташована нижче за социаль-ной систему. Кожна з цього трьох оточення суспільство середовищ накладає на нього як на систему і на кожного з елементів, що входять в нього, певні граничні умови (які одночасно є доступними для реалізації можливостями). Поведінка, яка може аналізуватися в контексті функціонування со-циальных систем, в іншому контексті виступає як поведінка жи-вых людських організмів. Кожен такий організм в будь-який цей момент певним чином розташований у фізичному просторі, і змінити це місце розташування можна тільки посред-ством фізичного руху. Отже, ніколи не можна упус-кать із виду екологічний аспект стосунків між особою і її діями. Аналогічні міркування застосовані до физико-органическому процесу, а також до процесів функціонування і розвитку особистості, що постійно виступає чинниками конкретної дії. Обмеження, обумовлені системами лич-ности, поведінкових організмів і физико-органического окру-жения, задають складну систему координат для аналізу форм орга-низации і функціонування соціальних систем, що вимагає уважного вивчення і постійно створює складнощі для учених.

Основна функціональна проблема, пов'язана із стосунками соціальної системи з системою особи, торкається засвоєння, раз-вития і твердження в ході життєвого циклу адекватної мотива-ции участі в соціально значущих і контрольованих зразках дії. Суспільство також повинне використовувати ці зразки, что-бы адекватно заохочувати і винагороджувати своїх членів, якщо воно бажає відтворюватися як система. Це відношення і є "со-циализация", що є єдиний комплексний про-цесс, у рамках якого особа стає членом социетально-го співтовариства і підтримує цей статус.

Оскільки особа - це певним чином организован-ный в процесі навчання індивід, процес соціалізації має вирішальне значення для її формування і функціонування. Успіх соціалізації можливий, коли соціальне і культурне обу-чение сильно мотивоване завдяки використанню механізму задоволення на рівні організму. Через це соціалізація великою мірою обумовлена наявністю постійних близьких от-ношений між маленькими дітьми і дорослими, причому в ці стосунки глибоко вплітаються еротичні мотиви і зв'язки. Ця сукупність умов, які з часів Фрейда ми стали розуміти набагато повніше, є істотним аспектом функци-онирования систем спорідненості в усіх людських суспільствах. Спорідненість завжди пов'язана з впорядкуванням еротичних стосунків дорослих, їх батьківського статусу, статусу нового покоління і з впорядкуванням самого процесу соціалізації (Parsons and Bales, 1955). Ця еволюційна универсалия існує в усіх обще-ствах, хоча її форми і стосунки до інших структурними образо-ваниям нескінченно варіюються.

Система спорідненості вимагає деяких постійних нормативних встановлень для щоденного життя, що включають як органиче-ские і психологічні, так і соціальні чинники. Через це вона є зоною взаємопроникнення систем поведінки, лич-ности і соціальної системи, з одного боку, і фізичного окру-жения - з іншою. Наслідком цього стає институциализация місця проживання і утворення такого соціального елементу, як домогосподарство. Люди, що належать до одного домогосподарства, утворюють єдине ціле. Вони мають загальне місце проживання - або постійне, таке, як хатина або будинок, або тимчасове, та-кое, як "табір". У більшості суспільств в цьому фізичному і со-циальном оточенні люди сплять, готують їжу, їдять і відправляють сексуальну функцію (принаймні, формально схвалювану). Домогосподарство в усіх його варіаціях є первинним элемен-том єднання в соціальних системах.

Статус дорослого, формально розрізняючись в усіх суспільствах, скрізь припускає певну автономну відповідальність. Індивід у рамках колективної організації робить якісь свої послуги. В результаті довгого еволюційного процесу в со-временных суспільствах надання послуг институционализируется в основному у вигляді професійних ролей у рамках тих, що мають зак-репленные функції колективів або бюрократичних организа-ций. Так або інакше, первинне функціональне відношення меж-ду дорослими індивідами і суспільствами, в яких вони живуть, пов'язано з тим вкладом, який вони вносять за допомогою надання послуг, а також з тим задоволенням і винагородою, кото-рые вони за це отримують від суспільства. У досить дифференци-рованных суспільствах здатність до виробництва послуг становит-ся мобільним ресурсом, що розподіляється через ринок. Коли ця стадія досягнута, ми можемо говорити про послуги як продукт економічного процесу, доступний для "споживання" в неэко-номических контекстах.

У більшості суспільств місця проживання і праці людей обыч-но не розділяються. Там, де такий розподіл існує (преиму-щественно в розвинених міських співтовариствах), два ці місця за-дают просторову вісь буденного життя індивіда. Крім того, ці два місця мають бути взаємно доступні - ця функціональна вимога є необхідною для формиро-вания екологічної структури сучасного міста.

Різноманіття функціональних стосунків між особою і середовищем має бути розглянуте і в інших контекстах, связан-ных з соціальною системою. Ціннісні прихильності індивіда і їх підтримка спочатку пов'язані з культурною системою, осо-бенно у рамках її взаємодії з суспільством через релігію. Підтримка адекватних рівнів мотивації залежить головним об-разом від соціальних структур, пов'язаних з соціалізацією, особен-но із спорідненістю. Хоча фізичне здоров'я - це питання самостоя-тельный, але він часто змикається з важливою, але менш визначеною областю психічного здоров'я і з бажанням хворого восстанав-ливать здоров'я. Мабуть, жодне суспільство не існує без механізму позитивної мотивації, діючого за допомогою "терапевтичних" процедур (Nelson, 1965). У багатьох суспільствах ці процедури носять переважно релігійний або магиче-ский характер, але в сучасних суспільствах вони переростають в прикладну науку. Та все ж вони ніколи не протистоять механиз-мам спорідненості; швидше терапія в цілому доповнює спорідненість, яка є головною гарантією безпеки особи.

Як це ні дивно, але відношення між особою і со-циальной системою, соціально структуроване через послуги, утворює базисну одиницю для політичного аспекту суспільств (Parsons, 1966). Для досягнення важливих з точки зору коллекти-ва цілей політичні структури організовують колективні дей-ствия - як на широкій основі, що охоплює усе суспільство, так і на вужчій, обмеженій територіально або функцио-нально. На високій стадії політичного розвитку потрібно диференціацію статусу дорослого населення по двох параметрах. Перший визначає рівні відповідальності за координацію колективних дій і встановлює інститути лідерства і ав-торитета. Другий пов'язаний з рівнями компетенції, знань, умінь і т. п. і при формуванні колективної думки наділяє боль-шим впливом професіоналів. Відособлення політичної систе-мы від матриці социетального співтовариства припускає институ-ционализацию високих статусів в обох цих контекстах, часто в дуже складних комбінаціях. Співвідношення таких статусів з рели-гиозным лідерством і особливо міра диференціації між лідерством релігійним і політичним також можуть серйозно ус-ложнить ситуацію. До ускладнень приводить передусім необхо-димость легітимації не лише социетального порядку, але також і політичного авторитету.

Нижче в кібернетичній моделі ієрархії розташовується ще одне джерело можливих складнощів. Як ми відмічали раніше, підтримка нормативного порядку вимагає різних способів його здійснення і дуже значною - якщо не повною - узгодженості з поведінковими очікуваннями, що формуються за допомогою цінностей і норм. Найголовнішою умовою подібної узгодженості є интернализация цінностей і норм суспільства його членами, оскільки подібна соціалізація лежить в осно-ве консенсусу социетального співтовариства. У свою чергу, социа-лизация як основа консенсусу посилюється взаємними інтересами, особливо економічними і політичними. Жодне суспільство не може підтримувати стабільність, маючи на увазі по-тенциально можливі конфлікти і кризи, якщо інтереси його громадян не визначаються солідарністю, внутрішньою лояльністю і взаємними зобов'язаннями.

Окрім консенсусу і взаємних інтересів в суспільстві сохраня-ется потреба і в механізмі примусу. Ця потреба пояснюється необхідністю авторитетної інтерпретації инсти-туционализированных нормативних приписів. Для цієї мети усі суспільства використовують деякі "правові" процедури, з по-мощью яких можна без застосування насильства виносити ухвалу про правильність або неправильність тих або інших дій і від вчинків, спрямованих на удовлетво-в збиток інтересам інших осіб

Через територіальну спільність місця проживання, роботу, релігійну і політичну діяльність і інші чинники черінь-тримання нормативного порядку не може бути відокремлене від конт-роля за поведінкою у межах певної території. Функ-ция управління повинна включати відповідальність за збереження територіальної єдності нормативного порядку суспільства. Цей імператив має внутрішній і зовнішній аспекти. Перший торкається умов нав'язування загальних норм і полегшення виконання необ-ходимых функцій різними елементами суспільства. Другий на-правлен на запобігання руйнівному втручанню з боку нечленов співтовариства. Наявність органічних потребнос-тей і потреб в місці проживання об'єднує обоє цих аспек-та: і в тому, і в іншому випадку крайнім засобом запобігання руйнівній дії є використання фізичної сили (Parsons, 1964). Застосування сили можливе в різних формах, зокрема у формі захисту від загрози ззовні або позбавлення свобо-ды (пересування) усередині цієї території. Контроль (чи нейтралізація) організованого використання сили є однією з функціональних потреб социетального сообще-ства. У високодиференційованих суспільствах це завжди пред-полагает деяку міру урядової монополізації соціально організованої сили.

Таким чином, первинною потребою суспільства в отноше-нии складових його осіб є мотивація їх участі, заснована на згоді з нормативними приписами. Ця мо-тивация має три рівні. Перший - прихильність, що високо генералізує, ціннісним зразкам, безпосередньо связан-ным з релігійними орієнтаціями. Другий - це "субстрат" лич-ности: будучи сформованим в період ранньої соціалізації, він пов'язаний з еротичним комплексом, мотиваційним значенням род-ства і інших інтимних стосунків. Третій рівень - це рівень, більше безпосередньо пов'язаний з послугами і інструментальною діяльністю, яка розрізняється залежно від цілей і ситу-аций. Ці рівні особи, грубо кажучи, відповідають суперэго, ид і це по фрейдівській класифікації.

Зв'язок особи з організмом і організму з фізичним світом проявляється в двох контекстах. Перший включає загальні органічні процеси, які обумовлюють адекватне функциони-рование особі, особливо в тому, що стосується спорідненості, місця проживання і здоров'я. Другий - це відношення між физиче-ским примусом і проблемою підтримки єдиного социеталь-ного нормативного порядку на усій території.







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 172. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...


Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Случайной величины Плотностью распределения вероятностей непрерывной случайной величины Х называют функцию f(x) – первую производную от функции распределения F(x): Понятие плотность распределения вероятностей случайной величины Х для дискретной величины неприменима...

Схема рефлекторной дуги условного слюноотделительного рефлекса При неоднократном сочетании действия предупреждающего сигнала и безусловного пищевого раздражителя формируются...

Уравнение волны. Уравнение плоской гармонической волны. Волновое уравнение. Уравнение сферической волны Уравнением упругой волны называют функцию , которая определяет смещение любой частицы среды с координатами относительно своего положения равновесия в произвольный момент времени t...

Классификация потерь населения в очагах поражения в военное время Ядерное, химическое и бактериологическое (биологическое) оружие является оружием массового поражения...

Факторы, влияющие на степень электролитической диссоциации Степень диссоциации зависит от природы электролита и растворителя, концентрации раствора, температуры, присутствия одноименного иона и других факторов...

Йодометрия. Характеристика метода Метод йодометрии основан на ОВ-реакциях, связанных с превращением I2 в ионы I- и обратно...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия