Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Примітки. 1 До чого різноманітно розуміються "звичайною думкою" такі терми-ны, як "суспільство"





1 До чого різноманітно розуміються "звичайною думкою" такі терми-ны, як "суспільство", "громадський", "соціальний", "социологичес-кий" і т. п., кожен може переконатися, читаючи газети, слухаючи розмови поли-тиков, вивчаючи партійні програми і т. д., і т. д. Тут що не автор - те своє розуміння цих слів, а найчастіше - відсутність всякого по-нимания. Звичайним явищем тут служить (особливо в полити-ческих програмах партій і в розмовах наших партійних політиків) протиставлення "соціального" "політичному" (наприклад, "со-циальную революцію" протиставляють "політичній", соци-альные реформи - політичним), в програмах партій встречают-ся ті ж протиставлення (наприклад, аграрна і робоча реформи називаються чомусь "соціальними реформами", а реформа государ-ственного ладу чомусь не удостоюється цієї назви), часто "соціальне" ототожнюється з "економічним" (чому і говорять постійно "соціально-економічна програма", реформа і т. д.), нерідко термін "соціальний" розрізняється з терміном "обществен-ный" і т. д., і т. д. Коротше - в орудуванні цими і подібними терми-нами панує повне свавілля і хаос.. Див. ряд інших ілюстрацій цього роду в Waxweiler. Esquisse d'une sociologie. 1906. P. 67-72.

2 У цьому пункті не можна не приєднатися до Е. В. де Роберти, Вакс-вейлеру, Зиммелю, Гумпловичу, Франку та ін., що абсолютно правильно вказують на рівнозначність "виділення об'єкту" і "установле-ния особливої точки зору". "Точка зору - це усе", - підкреслює Ваксвейлер. См: De Roberty. Sociologie et psychologie. Armales de 1'Inst. intern, de sociologie. T. X. P. 108; Waxweiler. Esquisse d'une sociologie. P. 39; Simmel. Soziologie, 1908. Гл. 1; Франк. Філософія і життя. С. 284-285; Gumplowicz. Programme de sociologie. Armales. Vol. I. P. 104.

3 "Далеко не увесь бездоганний із загальнологічної точки зір клас-совые поняття і класи можуть мати значення і цінність в науці як такій, - пише Л. І. Петражицкий. - Наприклад, відносно класів "сигари в десять лотів вагою", "собаки з довгим хвостом і короткою шиєю" і т. п. можна було б висловити такі великі маси "істин", що їх виклад заповнив би багато товстих томів. Отно-сительно сигар, що важать 10 лотів, можна, наприклад, стверджувати, що вони схильні до земного тяжіння, падають за такими-то законами, що вони схильні до розширення і інш. (ср. зміст механіки і фізики взагалі); далі, можна висловити безліч істинних поло-жений відносно їх хімічного складу.. Наступні томи нашої уявної "науки про сигари вагою в 10 лотів" можна було б за-полнить істинами біологічного характеру, потім істинами специаль-но ботанічного характеру і т. д. Такого ж роду великі "науки" "могли б бути утворені відносно "собак з довгим хвостом і короткою шиєю", відносно "олов'яних солдатиків" і т. п". Але такі "науки, - правильно робить висновок Петражицкий, - були б пародією науки і наочним зразком того, як не наслідує образо-вывать теорію.. Ненауковість подібних теорій полягала б в неадекватності їх, а саме в тому, що висловлюване в них (логічні присудки) було б віднесено до непідходящих, занадто вузько обкреслених класів, тоді як воно правильне і мало б бути віднесене до більших класів; наприклад, положення про інерцію, про тяжіння до землі і т. д. висловлені тільки відносно сигар, та ще чомусь відносно "сигар вагою в 10 лотів", тоді як справа йде про те, що насправді відноситься до г усім фізичним тілам, т. е. до набагато більшого класу предметів.. Такі теорії затемняють істоту справи і здатні вводити в оману, створюючи помилкові припущення, ніби ту властивість, яка приписана об'єктам цього класу, представляє осо-бенность цих предметів, щось ним що спеціально належить". Петражицкий Л. І. Введення у вивчення права і моральності". СПб., 1907. С. 72 і 75-77.

4 Чупров А. А. Нариси по теорії статистики. СПб., 1909* См про значе-л-у нді принципу найменшої витрати сил у нього ж, с. 1-20; Мах. Пізнання і помилка. Видавництво Скирмунта. С. 459 і їв.; Риккерт. Межі природничонаукового утворення понять. Перев. Водэна, passim. * При цьому сам А. А. Чупров посилається на Риккерта: "Пізнати світ, представ-ляя собі нарізно усі одиничні форми, як вони існують, - завдання, принци-пиально нерозв'язна для кінцевого людського духу" (Риккерт Г. Межі природно-научного утворення понять. Логічне введення в історичні науки. СПб, 1904. С. 33). - Прим. коментатора

5 В. Оствальд. Філософія природи. СПб., 1903; Він же. Die energetischen Gnmdlagen der Kulturwissenschaften. Leipzig, 1909; Solvay. Note sur les formules d'introduction a 1'energetique physio - et psychosociologique. Видавництво Інституту Solvay, 1906.

6 Воронів. Підстави соціології.

7 Barcelo A. Y. Mecanique sociale: Revue intern, de sociologie, 1915. P. 492. Haret. Mncanique sociale (1910), передмова і passim. Декілька в іншому положенні знаходиться R. de la Grasserie, що намагався створити "кос-мосоциологию", приватною гілкою якої, на його думку, являється /годио-социология, що вивчає світ людських взаємин. См його De la cosmosociologie. Видавництво Інтерн, бібліотеки соціології.

8 Barcelo Ibid. P. 567.

9 Ibid. P. 576.

10 Сорокин. П. А. Злочин і кара, подвиг і нагорода. СПб., 1914. С. 43-44. Там же детальніше про це питання см с. 42^15.

11 Для ілюстрації візьмемо поведінку людей і запитаємо себе: чи объяс-нимо поведінка індивідів А, В, З, D.. законами механіки? Чи Сво-дятся незліченні акти, які кожен з них здійснює, до принципу інерції і закону тяжіння? Чи можна за допомогою їх, плюс закони важеля, плюс вчення про рівномірний і нерівномірний рух, плюс інші принципи механіки, - чи можна цими принципами пояснити "рухи" А, що одружується? У, иду-щего до суду? З, вмираючого на барикаді? і т. д.? Чи здатні ці принципи пролити світло на явища релігійні, політичні, эко-номические, естетичні і т. д.? Варто поставити такі питання, як відразу ж стане зрозумілим, що - на жаль! -наука ще нескінченно далека від можливості зведення вказаних явищ до простих фи-зико-механическим процесів. Не лише громадська поведінка людей, але самі элементарые по-ступки індивіда поки що не з'ясовні законами фізичної меха-ники. Ось чому доводиться бути в цьому відношенні скромним і не пред'являти сміливих, але утопічних претензій. Така сміливість вме-сто пошани робить їх авторів смішними. І, думаю, заслужено.

12 Отто Глезер. Роздуми про автономність біологічної науки: Нові ідеї в біології. Сб. № 1. СПб., 1913. С. 79-80. "Ніщо не могло б бути більше фізичним і хімічним, чим розкладання все-ленной на системи електронів, - продовжує той же автор. - Коли подібне розкладання було б закінчене, то органічний (соответ-ственно - соціальний. - П. С.) світ і усе, що його характеризує, могло б бути виражено в термінах електронів, якби такий спо-соб вирази показався зручним.. Невже, проте, не залишилося б абсолютно справедливим, що водень є водень, а кисень - кисень? Якби навіть було доведено, що ці гази є істотно схожими конфігураціями електронів, вони проте залишилися б індивідуально різними, так що охочі могли б заснувати дві окремі науки - про водень і кисень, - причому науки ці були б автономні.. Розкладання зовсім не унич-тожает одиничності, особливо там, де вона існує; і заявити, що це справедливо по відношенню до організму, - означає сказати площина". Там же. С. 84-85.

13 См про це нижчий.

14 Глезер. Там же. С. 80.

15 Waxweiler. Esquisse d'une sociologie. P. 1-87.

16 Об фіто- і зоо-социологии см: Сукачев. Введення у вивчення рас-тительных співтовариств. Пп, 1915; Henslow. L'ecologie au point de vue de 1'evolution des vegetaux. Scientia, Vol. XIII. Додаток. Р. 87-107; Морозів. Ліс як рослинне співтовариство. СПб., 1913; Він же. Био-логия наших лісових порід; Вагнер. Соціологія в ботаніку // Приро-да, 1912, вересень; та ін. Я дуже просив би читача не розуміти мою критику скоростиглих спроб рівняння соціальних явищ з фізико-хімічними за критику механічно точних методів изуче-ния явищ, властивих "точним наукам". Як видно буде з ни-жеследующего, на відміну від панів "нормативистов", невдало пыта-ющихся винайти для соціології і соціальних наук якісь особливі ' методи, відмінні від методів точних "наук про природу", я категориче-ски визнаю, що методи природних і соціальних наук - єдині, що, тільки йдучи шляхами природних наук, соціологія може науково прогресувати. Різні не методи вивчення, а об'єкти тих і дру-гих дисциплін.

17 Haeckel. Generale Morphologic der Organismen. Vol. I. Berlin, 1866. S. 286.

18 "По аналогії з соціологією, завданням якої є вивчення взаи-модействий між членами суспільства.. нашу галузь знання, изучаю-, щую також внутрішні взаємодії в рослинних співтовариствах,, їх види, форми і їх генезис, можна назвати фито-социологией". Су-качев. Введення у вчення про рослинні співтовариства. Пп, 1915. V С. 119-120.

19 Waxweiler. Esquisse d'une sociologie. P. 51-87. У світі взаємодії рослин, говорить Ваксвейлер, немає анінайменшого сліду affinite social (p. 72). Sociabilite*, далі пише він, властива тільки людині. Через це "порівняльна соціологія людей і тварин не мо-жет освітити людську соціологію як таку". "Соціальні стосунки у вигляді sociabilitu не існують у тварин; ось чому порівняльне вивчення соціальних стосунків тварин і людей неминуче безплідно".* Обов'язковість (фр.) ', тут: здатність людини до соціального обще-нию, "социабильность" - Прим. коментатора."II suit encore de la, - продовжує він, - que si Ton adopte en sociologie la methode logique qui consiste a aller du simple au compose, les faits sociaux primaires ne seront pas, dans 1'ensemble, fournis par la sociologie comparee anthropozoologique, mais plutot par la sociologie comparee purement humaine; un sentiment social aussi complexe que "la confiance", n'aura pas son homologue simple chez des animaux mais chez des hommes a sociabilite peu developpee: une combi - naison sociale aussi puissante qu'un trust, sera comparable a une autre forme d'association humaine, non pas a une fourmiliere. Si Ton veut chercher dans la sociologie animate le phenomene correspondant a une cooperative de consommation et que Г on apporte un cas de symbiose, on tombe dons dans 1'analogic methaphorique, pour ne pas dire dans le ridicule"* (p. 82-84).* Це означає, що якщо в соціології застосувати логічний прийом, який полягає в переході від простого до складного, то примітивні "соціальні" факти виявляться кориснішими для порівняльної соціології, що займається виключно людським суспільством, чим для порівняльної антропо-зооло-гической соціології; таке складне людське почуття, як "віра" не соот-ветствует чому-небудь у тваринному світі, але виявляє себе у слаборозвинених в соціальному відношенні людей: така потужна соціальна освіта, як трест, можна порівнювати з будь-яким іншим видом людської асоціації, але не з му-равейником. Прагнення знайти відповідність між явищами симбіозу і по-требительской кооперацією призводить до встановлення лише метафізичною, якщо не сказати сміхотворною, аналогії між ними (фр.) - Прим. коментатора. Такі рішучі твердження, по суті цілком правильні, у вустах прибічника Леба і інших механистов - краще доказатель-ство того, що світ людських взаємин поки що несво-дим до інших екологічних явищ.

20 Не зупиняючись тут детальніше на питанні, ніж відрізняються фак-ты міжлюдської взаємодії від аналогічних явищ, дан-ных у світі тварин і рослин, - бо з цим питанням не раз при-дется мати справу надалі, - сказаного, сподіваюся, досить, щоб визнати цю відмінність в наявності. Тих же, хто в цій відмінності сумнівається, прошу повірити мені в цьому пункті "в кредит"; доста-точные докази будуть приведені нижче.

21 Tarde. La theorie organique des societes. Annales de 1'Inst. intern, de sociologie. Vol. IV. P. 237-238. До даного ж тому "Анналів" я отсы-лаю усіх охочих познайомитися з "органічною школою" і кри-тикой її положень. Він підводить підсумки, з одного боку, усім резуль-татам, досягнутим органицистами в області соціології (доповіді Лилиенфельда, Новикова, Вормса), з іншої - дуже чітко указы-вает усю безплідність методу і напряму органицистов (доповіді Тарда, Л. Штейна і інших критиків цієї школи).

22 Dupreel. Sociologie et psychologic. L'lnstitut Solvay. Bulletin mensuel. Січень 1911. P. 180-186. См також: Зиммель. Проблема соціології: Нові ідеї в соціології. Сб. № 1. С. 136-141.

23 Тард. Психологія і соціологія: Нові ідеї в соціології. Сб. № 2. СПб., 1914. С. 70.

24 Там же. С. 69-78.

25 Тард. Теорія психічних дій // Російська вища школа об-щественных наук в Парижі. СПб., 1905. С. 5.

26 Тард правильно зрозумів і аналогію соціології або интерпсихологии із зоо- і фито-социологией. "Щоб ясніше виразити мою думку, - говорить він, - незайве буде зіставити науку, про яку я говорю, з тією, яку можна було б створити під назвою интерфизио-логии або интербиологии і яка симетричний відповідала б їй. Можна сказати, втім, що ця галузь біології вже суще-ствует.. Походження видів, що розглядається згідно дарвинов-ским принципам боротьби і природного підбору, є не що інше, як великий і безперервний интерфизиологический процес (а не интрафизиологический, як уявляють інші глибокодумні дослідники природи). Вивчення мікробів в їх взаємних отношени-ях до великих організмів є також велика галузь интерфизиологии" (Там же. С. 10), що має багате майбуття.

27 У зв'язку з боротьбою "соціологічної" і "психологічної" шкіл воп-рос про взаємні стосунки соціології і психології, як це година-то буває при спорах, абсолютно негрунтовний був ускладнений. У спорі торкнулися багато проблем, прямого відношення до справи що не мають і носять переважно методологічний ха-рактер, наприклад, про місце психології і соціології в классифика-ции наук Конта; про те, чи слід пояснювати соціальні процеси виходячи з властивостей індивідуальної психіки або, навпаки, - после-днюю слід пояснювати як функцію соціальних процесів; инди-вид або суспільство є реальністю і т. д. Ці спори, засновані головним чином на непорозумінні і прямо-го стосунки до цього питання не мають, торкнуться нижче в різних відділах "соціології". Тут же досить вказаної відмінності між соціологією і психологією. См про ці спори: Сорокин П. А. Межі і предмет соціології // Нові ідеї в соціології. Сб. № 1. С. 102-108; Нові ідеї в соци-ологии. Сб. № 2: "Соціологія і психологія" - збірка, специаль-но присвячений цьому питанню (ст. де Роберти, Дюркгейма, Тар-да, Колле, Драгическо, Паланта). См також Baldwin. Psychologic et sociologie (1'individu et la societe). Видавництво Междунар. социол. библио-теки. Відповідні місця в роботах Уорду, Дюркгейма, Коста, Леви-Брюля, Бугле та ін.

28 Сигеле. Злочинний натовп. СПб., 1896. С. 3-17.

29 Де ля Грассери. De la psychosociologie // Revue de sociologie. 1912. №3. P. 163 исл.

30 Лебон. Психологічні закони еволюції народів. СПб., 1906 ("Душа рас").

31 RossiP. Psicologia collettiva. Milano, 1900. P. 213; Sociologia e psicologia collettiva. 2-е видавництво Р. 99-112, 145-149.

32 Тард. Теорія психічних дій. "Термін "соціальна або колективна психологія" здається мені незадовільною. Він може повести до непорозумінь, тому що містичні уми стре-мятся прикрити цим ярликом поняття про суспільство як про якийсь гігантський мозок, що складеному з наших маленьких мізків і обла-дающем особливим соціальним "я", відмінним від нашої индивидуаль-ных свідомості. Крім того, цей термін залишається темним і неясним і відноситься тільки до одного з різновидів великого класу і т. д. Ось чому я знаходжу, що треба говорити не про вивчення кол-лективной або соціальній психології, а про вивчення іншої науки, загальнішої і точнішої, яку я називаю интерпсихологией (interpsychologie)". P. 3-5.

33 DupreelA. Le rapport social (Essai sur 1'objet et la methode de la sociologie). Paris, 1912. Гл. IV. P. 48-113.

34 Петражицкий Л. І. Теорія права. Т. I і II. Passim.

35 Курси політичної економії Туган-Барановского, Чупрова, Желез-нова, Мануйлова, Каблукова та ін. См особливо: Орженцкий. Р. М. Поняття про економічне явище. 1903.

36 Dupreel. Le rapport social. P. 56-70

37 Ibid. P. 70-113.

38 Durkheim. Sociologie et sciences sociales. Revue philosoph, 1903. P. 465 і їв. Я пишу "первинні думки Дюркгейма" тому, що по-зднее він, мабуть, змінив свої погляди з цього питання. У іншій статті під тією ж назвою, надрукованій в збірці "Ме-тод в науках", він вже допускає існування "" загальної социоло-гии", що вивчає те, що складає єдність цього (соціального) роду, що характеризує соціальний факт in abstractor (Метод в на-уках. Видавництво Освіта. С. 233) Пізніше він ще категоричніше висловлюється із цього приводу і звинувачує Ришара в спотворенні його взгля-дов. Дюркгейм пише: "Затвердження Ришара про те, що, по Дюрк-гейму, загальна соціологія неможлива, - радикально помилково". "Можливість загальної соціології я не заперечував і не заперечую". См: L'annee sociologique. Vol. XII. 1913. P. 1.

39 Дюркгейм і Фоконне. Revue philos. P. 474.

40 Зиммелъ. Проблема соціології // Нові ідеї в соціології. Сб. № 1. С. 111.

41 Simmel. Soziologie. 1908. S. 8-9.

42 Ibid. S. 12.

43 Bougie. Les sciences sociales en Allemagne. Pans, Alcan. P. 160.

44 Gumplowicz. Un programme de sociologie. Annales. Vol. I. P. 76, 104; Гумплович. Соціологія і політика. 1895. С. 50 і їв.; Основи социо-логии. СПб., 1899. С. 112 і тд.

45 "Щоб мати виразне уявлення про вищі поняття, - пи-шет Штаммлер, - необхідно критично з'ясувати наступні питання: які складові частини можна подумки відкинути, сохра-няя в той же час само поняття, під яке підводиться рассматри-ваемое представлення, і при усуненні яких елементів, навпаки, зникає абсолютно і це поняття? Ці останні елементи дають форму поняття, перші ж відносяться до його матерії". Іншими словами, "елементи першого порядку суть елементи обусловливаю-щие, другі ж суть елементи підлягають визначенню". Загальне поняття права буде формою для різних приватних правових по-становлений; ці останні будуть матерією по відношенню до перво-му. Штаммлер. Господарство і право. Т. I. СПб., 1907. С. 122. Ще яс-нее та ж думка, що форма суть родове, обумовлююче поняття, а "зміст", або "матерія", видове або приватне, виражена ним в його "Theorie der Rechtswissenschaft". Halle, 1911, S. 7 і їв.

46 Simmel. Soziologie. Гл. 3; Uber - und Unterordnung. S. 141.

47 См, напр., главу "Die quantitative Bestimmtheit der Gruppe".

48 См, напр.: Дюги. Конституційне право. 1908. С. 24 і їв.; Котляревский С. Влада і право, 1915; Палиенко. Суверенітет, 1903; По-кровский П. Про державну владу. Юрид. Зап., 1914. Вып. XXI - XXII; Кистяковский Би. Суть державної влади. Юрид. Зап., 1913. Вып. III; Курси Коркунова, Петражицкого, Тарановского по загальній теорії права, курси Эсмена, Н. І. Лазаревского і інших по державному праву.

49 Simmel. Soziologie. S. 581-598, 403-453, 47-133 та ін.

50 Петражицкий Л. Н. Введення в теорію права. С. 80. "Насправді, - продовжує професор Петражицкий, - якщо клас а (напри-мер, правові явища) і клас Ъ (наприклад, моральні явле-ния) - дійсно класи споріднених явищ, т. е. разом зі свои-ми спеціальними особливостями мають і загальні риси і властивості, відносяться до того ж вищому роду, то для належного пізнання об'єктів того і іншого класу потрібне як знання родових, об-щих, так і специфічних властивостей; але при готівці тільки двох дисциплін, теорії а (наприклад, права) і теорії Ъ (наприклад, нрав-ственности), таке знання неможливе у вигляді цілком правильних те-орий, а неминуче або повна відсутність знання родових властивостей, або ж готівка в обох дисциплінах кульгавих теорій; для избежа-ния того або іншого потрібна разом з двома видовими дисцип-линами, що вивчають специфічні особливості класу а і класу Ь, ще одна вища, родова дисципліна з, що вивчає і викладає властиве загальному роду" (Ibid. С. 80-81).

51 "Відкриття цього закону, - правильно говорить Чупров, - означає собою переворот в теорії тяжіння. Чому? І до Ньютона допус-кали, що сонце як ціле притягує планети; приходила також в голову думка про закон зворотної пропорційності квадрату рассто-яния. Ньютон зробив лише перехід від розгляду сил, действую-щих між тілами кінцевих розмірів, до вивчення сил, з якими притягуються нескінченно малі частки. Але цей перехід сопря-жен з такою економією розумової енергії, що по праву займає місце, що відводиться йому, в історії питання. Якби пам'ять повинна була утримувати окремо кожен встановлений в цій області одиничний факт (наприклад, що сигари в 10 лотів вагою, що мед-ный куб і куля, що два камені і т. д. притягуються згідно з формулою тяжіння. - П. С), то із зростанням знань складність проблеми вийшла б за межі обмежених здібностей людського розуму". Завдяки відкриттю Ньютона "ми відразу виходимо з утруднення: строката маса окремих фактів стає негайно легко осяжною. Увесь багатий запас спостережень резюмується в короткій формулі". Чупров А. А. Нариси по теорії статистики. 1909. С. 9-11.

52 Dupmt. Science sociale et democratic. Paris, 1900. P. 71.

53 См для прикладу: Coste. Les principes d'une sociologie objective. 1899; Він же. L'experience des peuples. 1900; Simmel. Soziologie. Гл. 2.

54 Дюркгейм. Розподіл громадської праці. 1900; Bougie. Revue generate des theorie sur la division du travail. L'annee sociologique, 6. P. 73-122.

55 Bougie. Le regime des castes. 1908.

56 Demolins. Comment la route cree le type social. Vol. I, II. Librairie de Paris.

57 Orgaz R. Sociologie generale et sociologie speciale // Revue intern, de sociol. 1914. № 3.

58 Maupas. Caracteres et critique de la sociologie. P. 209.

59 "Загальна біологія досліджує закони, прикладені до усіх живих істот усіх груп", - правильно говорить ле Дантек. См: Le Dantec. І у a une biologic generate // Revue philos., 1912, червень. Р. 561-562.

60 Де Роберти. Нова постановка основних питань соціології. С. 262; Ковалевський. Соціологія. 1910. Т. I. Гл. I - V. Тут же чи-татель знайде і детальне трактування питання про відмінність социо-логии від філософії, історії, етики, психології, зоо-психологии, статистики, історії установ, права, етнографії і политичес-кой економії.

61 См, окрім цитованих авторів: де Грееф. Precis de sociologie. P. 8; Морселли. Sociologie generale. 1898. P. 33; Уорд. Нариси соціології. 1901. С. 113; Гиддингс. Основи соціології. 1898. Гл. II; Coste. Les principes d'une sociologie objective. P. 33 і їв.; Duprat. Science sociale et democratic. P. 31-77; Small. Ст. в The American journal of sociology. 1912. вересень; Ellwood. Sociology in its psychological aspects. 1912. P. 15 і їв.; Richard. La sociologie generale et les lois sociologiques. Paris, 1912; Ваксвейлер. Esquisse; Dupruel. Le rapport social; Pareto. Trattato di sociologia generate. Firense, 1916. Vol. I, гл. I; Палант. Нарис соціології. 1910. Гл. II; Cornejo. Sociologie generale. 1911. Vol. I, гл. 1; Кареев. Введення у вивчення соціології. 1907. С. 1-3; Хвостів. Соціологія. 1917. С. 1-3*; Squillace. I problem! costituzionali della sociologia. 1907. Гл. IV - VI.

62 См Риккерт. Межі природно-научного утворення понять. Пер. Водена. Passim.

63 Сказане відноситься і до ряду інших соціологів, які, як Гид-дингс, "соціальною клітиною", "соціальною одиницею" вважають инди-вида, socius'a. "The unit of investigation, then, in sociology is the socius that is to say the individual who is not only an animal and a concious mind, but also a companion, a learner, a teacher, and co - worken>**. Giddings.

Кареев визначає соціологію як "науку, що робить своїм предметом суспільство в усіх сторонах його буття". "На сучасну біологію, - пише він, - ми маємо право дивитися як на філософію усіх окремих наук, изуча-ющих окремі сторони органічного життя на землі: значення такої ж обоб-щающей і об'єднуючій філософії належить і соціології (Кареев Н. Введення у вивчення соціології. СПб., 1897. С. 2-3).

Згідно В. М. Хвостову, "назвою "соціологія" з часів Конта обозна-чается основна і найбільш загальна наука про суспільство. Існує дуже обшир-ная група наук, які усі в сукупності покриваються загальною назвою соціальних або громадських наук. Усі ці науки мають своїм завданням иссле-дование окремих сторін громадського життя.

.....Але, як би не були абстрактні і общи виводи окремих груп обществен-ных наук, є такі загальні питання, які не входять в компетенцію жодної з них. Такий характер має питання про те, що з себе представляє саме суспільство і процес його життя в усій його повноті. Ясно, що подібного питання не може робити предметом свого дослідження ні історія, ні філософія, ні економіка, ні юриспруденція або політика, оскільки він виходить за межі компетенції усіх цих наук і в той же час є засадничим для них, бо від відповіді на це питання залежить і характер відповідей на ті приватні і вужчі питання, які дозволяються цими громадськими науками. Вирішення цих основних питань про суспільство і бере на себе соціологія або загальна наука про явища общественнос-ти. Соціологія виявляється такою ж основною наукою для групи громадських наук, якою біологія.. виявляється для наук, що вивчають окремі прояви жиз-ни і окремі сторони життєвої організації, які анатомія, фізіологія, бо-таника, зоологія" (Хвостів В. М. Соціологія. Вступ. Ч. I. Історичний нарис вчень про суспільство. М., 1917. С. 1-2). - Прим. коментатора.

** ** Одиницею вивчення в соціології є, таким чином, socius, інакше гово-ря, індивідуум, який береться не лише як тварина, що має розум, але і як член співтовариства, учень, учитель, співробітник (англ.). - Прим. коментатора.

Inductive Sociology. P. 10. Як правильно помічає Hayes, "кінцевий елемент, на який наукове дослідження розкладає соціальну реальність, для свого відкриття вимагає набагато складнішого аналізу, ніж просте відділення індивіда від натовпу. Поведінка ин-дивида представляє складне і різноманітне поєднання; кожна діяльність, в якій він бере участь, є окремим об'єктом дослідження. Сказати, що Socius є кінцевий і нерозкладний елемент дослідження, це рівносильно тому, якби ботанік при-нял букет квітів як нерозкладної одиниці ботанічного аналізу. Як кожна квітка в букеті служить представником ботани-ческой різновиду, так кожне вірування або практика, яку Socius розділяє разом з іншими індивідами, представляє вид соціологічної різноманітності. Кожен такий різновид соци-альной діяльності - об'єкт дослідження, і кожна участь инди-вида в такій діяльності - простий елемент вивчення. Але Socius не лише занадто складне явище, він, крім того, занадто индиви-дуален, одиничний (unique), щоб міг бути таким кінцевим элемен-том. Socius в розвиненому суспільстві може бути таким же одиничним, як історична подія, і може дати матеріал швидше для біографії, ніж для соціології (як науки про закони і основні тенденції)". Hayes. Classification of social phenomena // The American Journal of Sociology. Vol. XVII. P. 109-110.

64 Ross. Foundations of Sociology, 1905-1907.

65 Із сказаного виходить і помилковість тих соціологічних теорій, які готові соціальне явище звести до одних взаимоотноше-ниям і виключити з них індивідів. У цьому повинні багато сто-ронники соціального реалізму, у тому числі і цитований вище Hayes. См: Hayes. Op. cit. P. 111-113. Одні стосунки (взаимодей-ствие) не можуть бути ні простим соціальним явищем, ні про-сто соціальним явищем тому, що без індивідів не можуть суще-ствовать стосунки між ними. Буде нікому взаємодіяти і не на кому вивчати взаємодію. Ось чому "модель" соціального явища повинна містити і індивідів, і взаємодію між ними. Властивості індивідів і властивості взаємодії функциональ-но пов'язані: не можна одне відривати від іншого.

66 Demolins E. Comment on analyse et comment on classe les types sociaux. La science sociale 19 annee, 1 - er Fasc. P. 75. To же говорить і R. Pino - другий представник цієї цікавої і цінної школи. "Людські суспільства організовуються і організовують розпорядок їх приватного і публічного життя згідно із спеціальними способами, якими сімейний орга-низм отримує кошти існування" (Pino R La classification des espaces de la famille etablie par Le Play estelle exacte. Science sociale. Той же випуск. Р. 44).

67 Павлов І. П. "Справжня фізіологія" головного мозку // Природа. Січень 1917. С. 29-31; Parker. The origin of the Nervous System and its Appropriation of Effectors // Popular Science monthly. Vol. LXXV (1909). P. 56-57; Parmelee. The science of human behavior. 1913. P. 140-145.

68 Спенсер. Основи біології. Т. I, § 1 і їв., § 30.

69 См про роля Distance - receptors: Parmelee. The science. P. 164-166; Sher - rington. The Integrative Action of the Nervous System. N.Y., 1906. P. 324.

70 Сеченов І. Фізіологія органів чуття. 1867. С. 5-7.

71 Павлов. І. П. Указ. соч. С. 29. Див. загальну характеристику анатомічних і фізіологічних властивостей людини, що мають важливе значення у вивченні його поведінки у Parmelee. The science of human behavior. Passim, особливо глави V -Х.

72 Для ознайомлення з психологією людини див. курси психології Геффдинга, Цигена, Вундта, Джемса та ін.

73 Waxweiler. Esquisse. P. 157.

74 Fairbanks. Introduction to sociology. 3-е видавництво Р. 108-141.

75 De Greef. Introduction a la sociologie. 1896. T. I. P. 214. Passim.

76 Ward. Reine Soziologie. Т I. S. 136. Sie (Hunger und Liebe) sind Hauptquellen aller Handlungen und man kann beinahe sagen, dass alle andem Begierden im direkter oder indirekter Linie von ihnen abgeleitet sind*.* Вони (голод і любов) є головними причинами усіх вчинків, і можна сказати, що практично усі людські пристрасті так чи інакше обуслов-лены ними (йому.) - Прим. коментатора

77 Ward. Op. cit. S. 326. Психічні чинники цивілізації. М., 1897. С. 134. Інші автори, подібно до Делевскому і ряду моралістів, ділять потреби на егоїстичні, симпатичні і змішані. См: Делевский. Соціальні антагонизмы. С. 19 итд.

78 Лавров. Досвід історії думки. Закордонне видавництво Т. 1. С. 581 і їв.

79 Вагнер. Біологічні основи порівняльної психології. Т. П. С. 204 і їв. Близьку класифікацію дає Marshall у своєму: Instinct and Reason, 1898.

80 Ellwood. Role de Г instinct dans la vie sociale. Revue intern, de sociologie. 1914. P. 313-343.

81 Дауголл М. Основні проблеми порівняльної психології. Гл. Ill і passim. Середню позицію між класифікацією Вагнера і по-следних осіб займають такі автори, як Parmelee. См: Parmelee. The science of human behavior. Гл. XIII.

82 Тахтарев. Соціологія. Пг., 1918. С. 25-26, 47^8.

83 Pareto. Trattato. Vol. I. P. 446-449 і їв. Дробову ж характеристику дає і Hayes; см: Hayes. Classification of social phenomena. P. 394-399.

84 Ross. Foundations. Vol. V. P. 69. См також: Small. The American journal of sociology. Vol. VI. P. 177-199; Ratzenhofer. Sociol. Erkenntniss. 1898. S. 54-66; Stuckenberg. Sociology. 1903. T. I. P. 207.

85 Шимкевич. Біологічні основи зоології. 1901. С. 49.

86 Парето прав, кажучи, що у людини, як і у тварин, є потреб-ность діяти, робити що-небудь (bisogno di operare, fare pualche cosd). Op. cit. P. 556 і їв.

87 Я не вношу як особливу потребу прагнення до удовольст-вию і уникнення страждання, як це робить багато хто, у тому числі Паттэн і Уорд; ці потреби проявляються в усіх вказаних потребнос-тях: задоволення їх загалом і в цілому супроводжується положитель-ным чуттєвим тоном, незадоволення - негативним. Вво-дить їх поряд з вказаними потребами рівносильно було б їх дублюванню.

88 Під цими виключеннями я розумію випадок, що стався у Фран-ции у кінці XVIII ст., коли знайшли в лісі дикого хлопчика 12 років, що виросло без спілкування з іншими людьми. См Waxweiler. Esquisse. P. 78; Погодин. Мова як творчість // Питання теорії і психології: творчості. Т. IV. С. 178-179.

89 Spenser В. and Gillen. The Northern tribes of Central Australia. L., 1904. Глави, присвячені церемоніям.

90 Сучасна в'язниця і її вплив / Під ред. П. І. Люблінського. СПб., 1913. Повчальні цифри дає Познышев в "Тюрьмоведе-нді". Психологія такого в'язня добре зображена Байроном в "Шильонском в'язневі".

91 Дюркгейм. Самогубство. Видавництво Карбасникова, 1912. Passim.

92 Недаремно ж безліч дослідників (Джемс, Эллвуд, Макдауголл та ін.) звели її на міру природженого стадного, грегарного інстинкту. Свого часу я вкажу, чому стадність не можна рахувати ин-стинктом.

93 Pareto. P. 449.

94 Ibid. Р. 66, 505-507.

95 Ibid. P. 507.

96 Бергсон. Творча еволюція. СПб.: Видавництво Семенова. С. 121 і їв. "Відмінною рисою свідомості є його здатність изготов-лять штучні предмети, зокрема знаряддя для приготовле-ния інших знарядь, і нескінченно варіювати виробництво.. Ми повинні були б говорити не homo sapiens, a homo faber.".** Тобто не "людина розумна", а "людина, що виготовляє знаряддя" (toolmaking animal - визначення б. Франкліна)

97 Це відмінність вказаної потреби від не інтелектуальної проти-воречит і теорії "інтелектуалістів", бо і останні не заперечують відмінність чуттєво-емоційних переживань від пізнавально-інтелектуальних, але наполягають тільки на зв'язку і обумовленості перших другими. Проте особисто я схильний йти далі і думати, подібно до Рибо і Ланге, що "існує чисто афектне життя, самостійне і незалежне від життя інтелектуального; причи-на її лежить нижче, в змінах синестезії, яка, у свою чергу, є результат поєднання життєвих процесів. Роль зовнішніх ощу-щений дуже нікчемна в психології відчуттів порівняно з роллю внутрішніх відчуттів, і, тільки не заглядаючи далі пер-вых, можна зводити в правило, що "немає емоційних состоя-ний, не пов'язаних із станами інтелектуальними" (Рибо. Психо-логия почуттів. СПб, 1898. С. 15).

98 Ланге. Душевні рухи. 1896. С. 14. Не менш правильно говорить на ту ж тему і Рибо: "Сліпа віра через ідеї" представляє на прак-тике невичерпне джерело ілюзій і помилок. Ідея, якщо вона не більш як ідея, безсила: вона діє тільки тоді, коли вона відчута, коли супроводжується відомим афектним состо-янием.. Можна грунтовно і глибоко вивчити "Практичний розум" Канта, цяткувати його блискучими замітками і коментарями, не додавши рівно нічого до своєї практичної моральності, имею-щей абсолютно інше походження. Нерозуміння цієї очевидної істини - один з найбільш прикрих результатів впливу интеллек-туалистов на психологію відчуттів.". (Рибо. Указ. соч. С. 25). Те ж говорить і Парето: "I ragionamenti per agire sugli uomini, hanno bisogno di transformarsi in sentiment"!* (Pareto. P. 78). Уся соціологія Парето є суцільний доказ цього положення. Ідеї для нього - тільки рефлекс, тінь або віддзеркалення sentimenti. "Одне і те ж почуття, яке штовхає людей утриматися від якого-небудь поступ-ка, воно ж штовхає їх створювати відповідну теорію (для виправдання цієї стриманості). Так, жах перед вбивством примушує з відразою відмовлятися від нього. Він же у вигляді рефлексу веде до створення теорій: "вбивство неугодне богові, боги карають вбивць", вбивство суперечить моральності, прогресу, соціалізму і т. д. (Pareto. Ibid. P. 74-75. См passim, і глави, присвячені residui і derivazione. * Хоча цими авторами, як побачимо в "Соціальній механіці", роль інтелекту і знання недооцінена, проте вони праві, наполягаючи на важливості емоцій-почуттів в поведінці людей і в історії людства. Чуттєво-емоційними є і теорії Уорду, Паттэна та ін., що визнають динамічним чинником соціальних явищ почуття задоволення і страждання. См: "Reine Soziologie", "Психічні чинники цивілізації" і "Dynamic sociology" Уорду і "The theory of social forces" Паттэна, надруковану в "Supplement to the Annals of the American Academy of Political and Social Science" за січень 1896 р.

99 Рибо цитує Моро де Тур, що говорить, що після вживання гашишу "людина переживає почуття щастя". "Я розумію, - гово-рит він, - стан, що не має нічого спільного з чисто чувствен-ным задоволенням. Це не є задоволення ненажери; його швидше можна порівняти із задоволенням скупого або з радістю, яку нам доставляє приємну звістку" (Ibid. P. 13). І зараз ми бачимо, що голод не депресував гасло: circenses\***.

* * Подумування до дії у людини завжди чуттєво забарвлене (итал.). - Прим. ред.

** ** Залишки і деривати (итал.). - Прим. ред.

*** *** Видовищ! (лат.) - Прим. коментатора

100 Театри, кіно і ін. - повні. Огорожі заповнені афішами про зрели-щах. Знову і знову повторюється "вічна історія". Так було в перво-бытное час, так було в Древньому Римі, так йде і в "коммуни-стическом державі". Не зменшилася і потреба в сп'янінні: люди, що не мають хліба для живлення, витрачають його на "ханжу", "само-кур" і т. д.

101 Я тут не хочу пускатися в аналіз психологічної природи волі. Під нею я розумію сукупність специфічних переживань, "име-ющих характер "активності" в сенсі особливої якості самої пере-живания рішучості (що-небудь зробити або утриматися від чого-небудь).. Деякі переживання, наприклад відчуття тепла, холоду, зубного болю, сприйняття пострілу, здаються нашому самоспостереженню чисто пасивним переживанням чогось готівкового; інші пережива-ния представляються нам як активні прагнення нашого "я", направ-ленные на виклик, створення чого-небудь в найближчому або в подальшому майбутньому. Тільки ці (останні) своєрідні (що можуть бути познан-ными і виразно розрізняними лише шляхом уважного самонаб-людения і внутрішнього порівняння) переживання з чисто активним ха-рактером і слід відносити до класу "волю", виключаючи усе інше з цього класу" (рефлекси, інстинкти, чуттєво-емоційні состо-яния і пізнавальні елементи). (Петражицкий. Вступ. С. 169). Тепер питається, які ж риси вольового акту, що відрізняють його від інших прагнень? Із цього приводу, як відомо, існує ряд тео-рий. Правильним мені представляється така відповідь. Вольовий акт отли-чается від інших прагнень тим, що: 1) супроводжується представле-нием визначеною, сознанной цілі (через це усі несвідомі імпульси і потяги не відносяться до волению); 2) представляється бли-жайшим чином пов'язаним з ідеєю нашого "я", з інтимними і цінними властивостями цього "я", сприйманими як його сущ-ность, як його ядро (через це відпадають від воления усі прагнення, де цього щонайтіснішого зв'язку немає, де вона не переживається нами). Ці дві основні риси, плюс своєрідне переживання активнос-ти, зусилля відрізняють воление від інших прагнень і потягів, ос-ложненной комбінацією яких воно являється. Акти, сопровождающи-еся таким переживанням воления, я називаю вольовими актами. См близьку до обкресленої теорію М. Дауголла. Основні проблеми соціальної психології, гл. IX; Hobhouse. Mind in Evolution. L., 1901. P. 313; Parmelee. Op. cit. P. 311-312. Самій собою зрозуміло, що во-ление, як і всяке воление, детерміновано.

102 Див. аналіз поняття честі в: Разин. Н. Н. Образа честі. 1910. С. 113-128 і Passim.

103 Ross і Stuckenberg виділяють "эготическое" бажання, близьке до цієї потреби. "Ці бажання, - пише Ross, - суть вимоги "я", а не вимоги організму. Вони укладають сором, марнославство, гордість, заздрість, любов до свободи, до влади, до слави. Типом бажань цього роду є честолюбство". (Ross. Foundations of Sociology







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 179. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...


Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...


Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Тактика действий нарядов полиции по предупреждению и пресечению правонарушений при проведении массовых мероприятий К особенностям проведения массовых мероприятий и факторам, влияющим на охрану общественного порядка и обеспечение общественной безопасности, можно отнести значительное количество субъектов, принимающих участие в их подготовке и проведении...

Тактические действия нарядов полиции по предупреждению и пресечению групповых нарушений общественного порядка и массовых беспорядков В целях предупреждения разрастания групповых нарушений общественного порядка (далееГНОП) в массовые беспорядки подразделения (наряды) полиции осуществляют следующие мероприятия...

Механизм действия гормонов а) Цитозольный механизм действия гормонов. По цитозольному механизму действуют гормоны 1 группы...

Упражнение Джеффа. Это список вопросов или утверждений, отвечая на которые участник может раскрыть свой внутренний мир перед другими участниками и узнать о других участниках больше...

Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...

Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия