IV. Взаємні диктанти
Аналогічна послідовність навчання в парах змінного складу відбувається і при виконанні різних вправ, розв’язанні задач, роботі з запитаннями. На завершення необхідно ще раз підкреслити, що система технологічних прийомів роботи в парах змінного складу (схеми 7,8) подана в закінченому (але не в повному) вигляді. Доповнити і розвинути цю технологію – Ваша задача. В цьому допоможуть статті та книги, назви яких наведені нижче.
Технологія укрупнення дидактичних одиниць
П.М.Ерднієв обґрунтував ефективність укрупненого введення нових знань, що дозволяє застосовувати узагальнення в поточній навчальній роботі на кожному занятті. Це дозволяє: встановлювати більше логічних зв'язків в навчальному матеріалі; виділяти головне та істотне у великій дозі матеріалу; зрозуміти вивчення матеріалу в загальній системі ЗУН; встановити більше міжпредметних зв'язків; більш емоційно подати матеріал; зробити більш ефективним подальше закріплення. Мета Досягнення цілісності знань з предмету є головною умовою саморозвитку інтелекту учнів. Необхідно створити інформаційно досконалу послідовність розділів і тем спецпредметів, яка забезпечує їх узагальнення та цілісність. Концептуальні положення Поняття укрупнення одиниці засвоєння вбирає наступні взаємозалежні конкретні підходи до навчання: спільне й одночасне вивчення взаємозалежних дій, операцій, функцій; забезпечення єдності процесів складання і розв’язання задач; перетворення структури вправи, що створює умови для протиставлення вихідного і перетвореного завдань; досягнення системності знань; реалізація принципу додатковості в системі вправ (розуміння досягається у результаті міжкодових переходів між образним і логічним у мисленні, між його свідомим і підсвідомим компонентами). При цьому використовуються фундаментальні закономірності мислення, які оптимізують пізнавальний процес: закон єдності і боротьби протилежностей; перемежоване протиставлення контрастних подразників (І.П.Павлов); принцип зворотних зв'язків, системності і циклічності процесів (П.К.Анахін), зворотності операцій (Ж.Піаже); перехід до сверхсимволів, тобто оперирування більш довгими послідовностями символів (кібернетичний аспект). Укрупнена дидактична одиниця – УДО – це локальна система понять, об'єднаних на основі їх змістовних логічних зв'язків і утворюючих цілісно засвоювану одиницю інформації. П.М.Ерднієв розглядає цілісні образи, що формуються у результаті навчання, як постаналітичні. Їм передує стадія аналізу, розкладання спочатку цілісних образів, виділення в сприйманому об'єкті його елементів та їх взаємин. Навчання будується за наступною схемою: стадія засвоєння недиференційованого цілого в його першому наближенні; виділення в цілому елементів і їх взаємин; формування на базі засвоєних елементів і їх взаємин більш досконалого, більш точного цілісного образу.
Зміст Для реалізації технології УДО необхідно об'єднати в одному підручникові теорію і вправи по спецпредмету, який вивчається. В єдиному підручнику повинні широко використовуватись висновки за аналогією – найважливішого елемента творчого мислення. Так, вправи наводяться до кожного, логічно завершеного, параграфу (уроку, заняття). Учням пропонується: а) вивчати одночасно взаємно зворотні дії та операції; б) порівнювати протилежні поняття, якщо такі існують, розглядаючи їх одночасно; в) співставляти споріднені та аналогічні поняття; г) співставляти етапи роботи над вправою і різні способи розв’язання. Таким чином, головною особливістю змісту технології П.М.Ерднієва є перебудова традиційної дидактичної структури матеріалу в середині навчальних предметів, а в ряді випадків і в середині блоку споріднених навчальних предметів.
|